DOLAR 7,5742
EURO 8,9655
ALTIN 473,78
BIST 9,8109
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 27°C
Parçalı Bulutlu

Süleymanpaşa İlçesi Rahat Edecek

20.12.2017

 

Süleymanpaşa İlçesi Rahat Edecek

 

TESKİ Genel Müdürlüğü Süleymanpaşa ilçesinin altyapı sorunlarını çözdü. “Sağlam altyapı sağlam gelecek” ilkesiyle hareket eden TESKİ, Süleymanpaşa ilçesinin yıllardır ihtiyacı olan kanalizasyon, yağmur suyu ve atıksu arıtma tesisi inşaatlarını tamamlayarak hayata geçirdi.

 

 


Süleymanpaşa ilçe merkezinin tüm mahallelerinde yapılan yoğun altyapı çalışmaları sonrasında Süleymanpaşa halkı sağlıklı altyapı tesislerine kavuşmuş oldu. Süleymanpaşa ilçesine yapılan yatırımlar 3 farklı proje kapsamında gerçekleştirildi. 


Süleymanpaşa 1.Kısım Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı kapsamında toplamda 271,7 kilometre olmak üzere kanalizasyon ve yağmur suyu hattı çalışması gerçekleştirildi. Bu yatırımın bedeli 45.878.770 TL’dir. Yatırım kapsamında Süleymanpaşa ilçe merkezinin 9 adet mahallesinin kanalizasyon hatları değiştirilerek, yeni yağmur suyu hattı imalatları yapılmıştır.


Süleymanpaşa 2.Kısım Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı kapsamında 77,7 kilometre altyapı hattı imalatı yapıldı ve bu yatırımın da bedeli 26.716.821 TL’dir. İş kapsamında Süleymanpaşa ilçesinin 4 adet mahallesinde kanalizasyon ve yağmur suyu hattı inşa edildi. Yapılan tüm kanalizasyon hatları sayesinde Tekirdağ’ın yıllardır kullandığı, eski ve işlevini yitirmiş olan atıksu hatları devre dışı kalmıştır. Sağlam ve uzun ömürlü olan yeni hatlar hizmet vermektedir.


Atıksu şebeke hatları ile toplanan atıksular doğrudan denize deşarj edilmemelidir. Standartlara uygun bir şekilde arıtılmalıdır. Bunun için de Süleymanpaşa İlçesi Batı Atıksu İleri Biyolojik Arıtma Tesisi inşa edildi. Yatırım bedeli 46.863.472 TL’dir. Hizmet vereceği nüfus 243.000 kişi, günlük arıtma kapasitesi 40.400 metreküptür. Süleymanpaşa ilçesinin evsel atıksuları artık denize doğrudan deşarj edilmeyerek, dev atıksu arıtma tesisinde arıtılarak standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj edilmektedir.

 

 


TESKİ Genel Müdürlüğü Süleymanpaşa 1.Kısım Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı, Süleymanpaşa 2.Kısım Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı, Süleymanpaşa İlçesi Batı Atıksu İleri Biyolojik Arıtma Tesisi inşaatlarını tamamlamış olup hizmete almıştır. İlçe merkezinin atıksu altyapı ihtiyaçlarını tamamen çözmüştür. Bu yatırımlara ek olarak, Süleymanpaşa ilçesinin doğu bölgesinin atıksu hattı ve arıtma tesisi ihtiyaçlarını gidermek için yeni bir yatırım yapmaktadır. Süleymanpaşa İlçesi Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı ile Doğu Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı başlamış olup hızla devam etmektedir.İş kapsamında 83,6 kilometre hat imalatı yapılacaktır ve günlük arıtma kapasitesi 3.960 metreküp olan ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi yapılacaktır. Yatırım bedeli 33.826.822 TL’dir.


TESKİ Genel Müdürlüğü yaptığı bu yatırımlarla Süleymanpaşa ilçesinin kaderini değiştirmiştir. Marmara Denizine doğrudan ya da basit bir ön arıtma ile arıtılarak deşarj edilen evsel atıksular, artık biyolojik olarak arıtılarak standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj ediliyor. Bunun sonucunda Marmara Denizi kirlenmemiş oluyor. Bunun etkileri kısa zaman içinde görüldü bile. Tekirdağ sahilleri eskiye nazaran daha temiz ve berrak bir deniz suyuna sahip oldu.


TESKİ Genel Müdürlüğü yaptığı içme suyu altyapı çalışmaları kapsamında Süleymanpaşa ilçesinin içme suyu altyapısını da yeniliyor. Çalışmalarda neredeyse sona yaklaşıldı. KDV hariç 24.312.435 TL bedelle ihale edilen iş kapsamında, Süleymanpaşa ilçesinin elzem ihtiyaç duyulan eski ve sağlıksız asbest içme suyu boruları, yeni ve uzun ömürlü duktil demir borular ile değiştiriliyor. İçme suyu kalitesinde ülke genelinde en üst sıralarda yer alan Tekirdağ, TESKİ’nin içme suyu altyapı yatırımları sayesinde sağlıklı suya kavuşmuş oldu.


TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa yaptığı açıklamada; “TESKİ kurulduğu günden bugüne toplam 37 adet dev altyapı projesini hayata geçirmiş bulunuyor. Tamamlanan yatırımların toplamı 242 milyon TL civarındadır. Yine devam eden 21 adet büyük altyapı yatırımı mevcut. Devam eden yatırımların toplamı da 231 milyon TL’ye ulaşmıştır. Devam eden ve tamamlanan projelerle birlikte TESKİ'nin yatırım hacmi 473 milyon TL’yi bulmuştur.


TESKİ Genel Müdürlüğü yaptığı tüm yatırımları “Sağlam altyapı ve sağlam bir gelecek” ilkesiyle hayata geçirmektedir. Yeni kurulan bir kurum olmasına rağmen kısa süre içinde kurumsallaşmasının artmasıyla birlikte Tekirdağ’ı yaşanabilir en iyi kent yapma yolunda hızla ilerlemektedir. Tekirdağ halkı için durmadan çalışmaya devam edeceğiz”dedi.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.