Başkan Eşkinat; ”Vaka Sayısı 540” Dedi

Başkan Eşkinat; ”Vaka Sayısı 540” Dedi

Yayınlama: 10.02.2015
194
A+
A-

 

Başkan Eşkinat; ''Vaka Sayısı 540'' Dedi

 

Tekirdağ'ın Süleyman Paşa ilçesine bağlı çoğunluğu hürriyet mahallesinde yaşanan ishal ve kusma vakaları üzerine TESKİ ve Süleymanpaşa Belediyesinden yetkilileri tarafından basın açıklaması yapıldı.


Süleymanpaşa ilçesinin ek hizmet binasında gerçekleşen basın toplantısına TESKİ Genel Müdür Vekili Dr. İbrahim İÇÖZ, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Poyraz katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Süleymanpaşa Belediye Başkanı EŞKİNAT " Dün özellikle bazı ulusal basında da çıkan haberler üzerine, akşamdan bu yana bir çalışma süreci gerçekleştirdik onları size aktarmak istiyorum. Sabah saatlerinde ise Tekirdağ'da ki Devlet hastanesi ve Özel hastanelerde ki poliklinik kayıtlarını incelemek suretiyle durumun ne derecede olduğunu görmek istedik. Bir taraftan yöneticilerimizden bilgi aldık, onlarında çalışmaları yerli yerinde bir eksikleri yok, diğer taraftan halk sağlığı müdürlüğü ile görüştük." dedi.


Devlet ve Özel Hastanelerde incelemelerde bulunan EŞKİNAT durum hakkında bilgiler verdi. Şuanada kadar hastanelere ulaşan vaka sayısının 540 olduğunu fakat kaçtanesinin zehirlenme olduğunun belirlenmediğini belirterek ; "Şunu paylaşmakta fayda var, bu perşembe günü başlayan bir süreç devam etmiş hafta sonunda ve dün Vaka sayısının 540 olduğunu ancak bunların kaç tanesinin su ile alakalı etkilenme olduğunu henüz tespit edilemedi çalışmalar süratle devam ediyor. Akşamdan itibaren vakalar bir azalma gösteriyor, ama işin özüne bakarsak bu 1971 yılında yapılan bir hat, bu hat üzerinden 12 tane dağıtım noktası var bu 12 dağıtım noktasında iki adet klorlama tesisi varken 2 tane daha ilave edilerek 4 tesis haline getirilmiş. Bu 34 km lik içme suyu hattının bir an önce yenilenmesi zaruri hale gelmiştir. Bunun için ise kaynak lazım. Bu olay sadece bu defaya mahsus bir olay değil geçmişte de bir kaç kez yaşanmıştır.1971 yılında yapılmış bir boru ömrünü tamamlamış bir hat ve bu her yağmur yağışında denge bozulduğunda suya karışması ile dönem dönem yaşanmış bir olay. " dedi.


HASTANELERİ DOLAŞTI

Sabah erken saatlerde mesaiye başlayan Ekrem Eşkinat Devlet hastanesi ve iki özel hastaneye giderek konuyla alakalı bir çalışma yaptığını ve rakamsal olarak bilgi aldığını belirtti.Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat olayın şu anda kontrol altına alındığını belirterek " Halk sağlığı müdürlüğü ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Şuanda olayları kontrol altına almış bulunmaktayız vaka sayısın da düşüş var" diyerek konuştu.


34 KM'LİK İÇME SUYU HATTI ACİLEN YENİLENECEK


TESKİ Genel Müdür Vekili İbrahim İÇÖZ ise "Tekirdağ'da şuanda içme suyu ile alakalı bir projemiz var, içme suyu hatları komple değişecek Tekirdağ'da. Dün İller Bankası ile görüşmelerdeydik bu projenin kredisi ile alakalı sadece 33 bin 700 metre bir güzergâhın değişmesi gerekiyor. Bu güzergâhın değişmesi için ise sadece 40 Milyon TL'lik bir sadece boru masrafı var. Tekirdağ'da içme suyu hatları zaten tamamen değişecek, yıpranmış ve eski hatlarımız var. Bu nedenle bu çalışmayı yapmak zorundayız ve yapıyoruz." diyerek sözlerini noktaladı. 


Süleymanpaşa Belediyesinde yapılan basın toplantısı basın mensuplarının sorularının cevaplanmasının ardından son buldu.