Donma Noktasına Yolculuk Başladı

Donma Noktasına Yolculuk Başladı

Yayınlama: 03.01.2015
216
A+
A-

 

Donma Noktasına Yolculuk Başladı

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve TESKİ'nin düzenlediği organizasyonda Zirve Dağcılık Kulübü üyeleri Sarıkamışta ki şehitleri anma etkinliği için yola çıktı.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ'nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu etkinlik için Zirve Dağcılık Kulübü üyesi 12 kişi Sarıkamış'a gitmek üzere Tekirdağ'dan uğurlandı. Süleymanpaşa ilçesi tuğlalı parkta düzenlenen etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Belediye Başkan Vekili Münür Karaevli, TESKİ Genel Müdürü Halim Orta, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları ve Zirve Dağcılık kulübü üyeleri katıldı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Zirve Dağcılık Kulübü Başkanı Adnan Gündoğdu " Allahuekber dağlarında soğuktan donarak, şehit olan 90.000 vatan evladının hatıralarını yad etmek ve torunlarının şehitlerimiz izinde olduğunu göstermek için 100. yılında Sarıkamış şehitlerini anmak için yola çıkıyoruz." dedi.

 


TESKİ Genel Müdürü Halim Orta konuşmasında ; "Bugün ki organizasyon nereden kaynaklandı diye aklınıza gelebilir, kısaca özetleyeyim. 10 yıl önce Üniversiteyi kurmak üzere olduğumuz günlerde Sarıkamışlılar derneği kurucusu ve başkanı benimde kıymetli ağabeyim. Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Bingur Dönmez bir telefon açtı, kendisi hayatının önemli bir kısmını bu işlere ayırmıştır dedi ki "Hocam ben Sarkamışta şehit olan Tekirdağ'lı şehitlerin listesini size bir törenle size teslim etmek istiyorum bunu en iyi siz muhafaza edersiniz"  Çok gurur verdi bize ve o listeyi aldığımız gün benim içime bir his düştü ve biz Tekirdağlılar olarak buna bir karşılık vermeliyiz dedim ve bu olayı sayın başkanımıza arz ettim dedim ki " Başkanım Sarıkamışta bizim Tekirdağ'ımızdan 12 şehidimiz var böyle bir organizasyon yapsak ne dersiniz destek olur musunuz" dedim. Kendileri de bu işe çok sevindiler ve mutlu oldular. Bütün maddi manevi desteklerini arkadaşlarımıza sağladılar. Burada bir mesaj var, Tekirdağ Büyükşehir belediye başkanı ve belediyesi  şunu söylüyor "Bu göreve geldiğimizden itibaren Tekirdağ'ın havasına, suyuna taşına toprağına, şehidine gazisine her insanına sahip çıkıyoruz" diyor. Biz 100 sene önce kaybettiklerimizi unutmadık ki bırakın dün ki kaybettiklerimizi unutalım ve biz hiç birini unutmadık." dedi.

 

"VATANIMIZIN TEK BİR ÇAKIL TAŞINI FEDA ETMEYİZ"

 

 Sarıkamış'a gidecek olan heyeti uğurlama töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ; " Değerli Arkadaşlarım 22 Aralık 1914 ve 15 Ocak 1915 yılları arasında süren Osmanlı – Rus savaşında 90.000 şehidimiz oldu. Onlar vatanları için öldüler burada bir mesaj var. Kimse niyetlenmesin biz vatanımızın bir çakıl taşını bile feda etmeyeceğiz. Hiç kimse buna heveslenmesin, Türk milleti ve ulusu yıllarca bunun mücadelesini verdi ve vermeye devam edecektir. Sarıkamış Dağları, ovaları, tepeleri Türk tarihinin  en önemli günleridir. Bugün tarihimizin en dramatik savaşlarından birini, Sarıkamış harekatının kutsal vatan topraklarını müdafaa etmek uğuruna canını seve seve feda ederek, şehit düşen kahraman evlatlarını ve Tekirdağ'dan 12 şehidimizin ebediyete intikalinin 100. Yıl dönümünde burada sizlerle beraber rahmet ve minnetle beraber anıyoruz." dedi.


Tuğlalı Parkta düzenlenen etkinlik Sarıkamış'a gidecek Heyetin uğurlanması ile son buldu.