Sağlıkçı Başkan’dan, Sağlık Uygulaması

Sağlıkçı Başkan’dan, Sağlık Uygulaması

Yayınlama: 27.05.2015
233
A+
A-

 

Sağlıkçı Başkan'dan, Sağlık Uygulaması

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Belediyesi Kan Verelim Mobil Uygulaması tanıtımı için basın toplantısı düzenledi.


Süleymanpaşa Sahil Ek Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantıya Başkan Eşkinat’ın yanı sıra Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral, Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Dr. Yücel Ayaz, Tekirdağ Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ufuk Bekir Ersöz, Tekirdağ Devlet Hastanesi Başhekimi Atakan Eren, Kızılay Tekirdağ Şube Müdürü Hamiyet Çizen ve basın mensupları katıldı.

 

'' SAĞLIKTA SANİYELER ÇOK ÖNEMLİ ''


Hastanede ki dakikaların ne kadar önemli olduğunu belirten Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; ''Biz insanların yaşam kalitesini arttırmayı bir görev sayıyoruz. Bazen dakikalar, saniyeler insan hayatının kurtarılmasında büyük önem taşıyor. Belediyemizin de bu anlamda bir koordinasyonla; ihtiyaç duyanların ve vermek isteyenlerin birbirine bir an önce ulaşması için ulaşabilecekleri bir sistemi, bir ağı oluşturuyoruz.” dedi.


Begiç sunumunda kana ihtiyaç olunan durumların aciliyetinden bahsederken kurulan sistemle birlikte çok daha etkili bir ağ oluşturulacağını ve ihtiyacı olanlar ile kan verenler arasındaki iletişimin sağlıklı bir şekilde sağlanabileceğinin altını çizdi. Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Dr. Yücel Ayaz, Tekirdağ Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ufuk Bekir Ersöz, Tekirdağ Devlet Hastanesi Başhekimi Atakan Eren ve Kızılay Tekirdağ Şube Müdürü Hamiyet Çizen de proje hakkında görüşlerini belirtirken projenin kurumlar arası işbirliği ile başarıya ulaşabileceğini belirtti.


KAN VERELİM MOBİL UYGULAMASINEDİR ?


Gelişmiş teknolojiden faydalanılarak ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılan akıllı telefonlar proje için araç olmuştur. Duyarlı vatandaşlarımızın ve projeden yararlanmak isteyen hastanelerin sisteme kayıt olmasıyla hastanelerimizin kan ihtiyaçlarına en kısa sürede yanıt verilmesi amaçlanmıştır. Hastaneler sisteme kayıt olurken konum bilgileri de sisteme kayıt edilmekte, kullanıcılar ise mobil cihazlarından sisteme kayıt olmaktadırlar. Kan ihtiyacı durumunda hastane gerekli kan grubunu sisteme girmekte, o kan gruplu hastaneye en yakın kişileri tespit etmekte, bildirim olarak gelen kan ihtiyacı talebi “Müsaitim kan verebilirim” ve ya “Müsait değilim” olarak karşılanmaktadır. Talep yanıtlarının ardından sistem kan verebilecek kişilerin bilgilerini görüntüleyebilmektedir. Böylelikle kan ihtiyaçlarının efektif bir şekilde giderilmesi planlanmıştır.