UYAN “YAPTIM OLDU İLE BU İŞLER OLMAZ”

UYAN “YAPTIM OLDU İLE BU İŞLER OLMAZ”

Yayınlama: 07.11.2014
203
A+
A-

 

UYAN “YAPTIM OLDU İLE BU İŞLER OLMAZ” 

 

Marmaraereğlisi Belediye Meclisi Kasım Ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Üç gündem maddesinin görüşüldüğü toplantının en önemli maddesi ise Liman-Çorlu arasındaki tren yolu oldu.


Marmaraereğlisi Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı İbrahim Uyan Başkanlığında toplanan meclis Liman’dan Çorlu’ya yapılması planlanan demiryolu konusunu görüştü. Ulaştırma Bakanlığının ısrarla kentin gelişim alanına planladığı demiryolunun güzergahının değişmesi gerektiğini savunan Başkan İbrahim Uyan, bölgenin aynı zamanda SİT alanı olması nedeniyle Anıtlar Kurulu’nun görüş sorduğunu hatırlattı.

Edirne Anıtlar Kurulu’nun 25 Ekim 2014 tarihli Belediye Başkanlığına gönderdiği yazı nedeniyle gündeme alınan demiryolu güzergahının yeniden planlanması için Devlet Demir Yolları ve Ulaştırma Bakanlığına tekrar görüş bildirilmesi kararı konuşuldu.


“DEMİRYOLUNA DEĞİL YERİNE KARŞIYIZ”


Meclis Başkanı İbrahim Uyan, “Bizler buraya demir yolu yapımına karşı değiliz. Bunun net olarak anlaşılmasını isterim. Bizler önümüzdeki yıllarda Marmaraereğlisi’nin gelişimi olacak bölgenin tam ortasından geçen bir demiryolu güzergahına karşıyız. Bizler vatandaşlarımızın hakkını korumak zorundayız. Bizlere hiç sorulmadan yapılan bu planı dayatarak bir yere varamazlar. Ayrıca bu bölgede SİT alanı olan yerler var. İnsanlarımızın arsaları var. Mevcut planlanan bölgeye demiryolu yapmak Marmaraereğlisi’nin geleceğini balta vurmaktır. Ulaştırma Bakanlığı tarafından planın tekrar gözden geçirilmesi ve bizlerle iş birliği içinde olmasını umut ediyoruz. ‘yaptım oldu’ mantığı ile hizmet veremeyiz” dedi.


Yapılan konuşmaların ardından Martaş Liman-Çorlu arasındaki demiryolu planının değiştirilmesi yönünde iki çekimser ve bir ret oya karşılık oy çokluğu ile karar verildi.