Kadına Şiddete Hayır Dediler

Kadına Şiddete Hayır Dediler

Yayınlama: 25.11.2014
261
A+
A-

 

Kadına Şiddete Hayır Dediler
 

Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi Tuğlalı Park’ta yaptığı basın açıklamasıyla kadına şiddete ‘dur’ dediler.


Tuğlalı Park’taki basın açıklamasına Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi Başkanı Kamil Sarı, başta olmak üzere sendika üyeleri katıldı. Grup adına basın açıklamasını Kadın Sekreteri Filiz Dikdönek, yaptı.

 

ŞİDDETE KARŞI ÇIKTILAR

 

Her türlü baskı ve sömürüye karşı olduklarını kaydeden Dikdönek, “Erkek egemen sistem her gün kadını daha fazla eve hapsetmeye çalışırken; biz kadınlar 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde her yerde alanlara çıkıp bizi duymak, görmek ve anlamak istemeyenlere fıtratımızla cevap veriyoruz. Bedenlerimizi, emeğimizi, kimliğimizi ve hayatımızı kimsenin hizmetine sunmuyoruz. Her türlü şiddete, baskıya ve sömürüye karşı susmuyor, isyan ediyoruz” şeklinde konuştu.

 


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fıtrat açıklamalarına sert tepki gösteren Dikdönek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadınlara karşı bakış açısını ortaya koyan fıtrat açıklaması; erkek egemen iktidarın biz kadınlara karşı açtığı savaşın açık ilanıdır. Kadınları erkeklerle eşit olamayacak varlıklar olarak gören, pozitif ayrımcılığı tersten anlayan, kadını sadece çocuk doğurdukça değerli sayan resmi devlet temsilcilerine karşı bugün tüm dünyadaki kız kardeşlerimizle birlikte alanlardayız. İktidar için değişmeyen ve sabit olan tek şey kendi iktidarını korumaksa; biz kadınların vazgeçemeyeceği şey barış, özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesidir. Biz tüm baskılara ve yok saymalara karşı mücadelemizle var oluyor, değiştiriyor ve özgürleştiriyoruz. Kimsenin fıtratına sığmıyor, sınırları aşıyoruz” şeklinde konuştu.

 


“Kadınları erkeklere eşit görmeyen zihniyet, onları sadece erkeklerin hizmetine sunulmuş varlıklar olarak değerlendirmektedir” diyen; Dikdönek, “Her gün üç kadının öldürüldüğü, onlarcasının tacize, tecavüze ve şiddete bu sistemde sadece nefes almak için bile mücadele etmek zorundayız. Kadın olarak kendi kimliğimizle yaşamak bu kadar zorken; sadece kendi çıkarlarımızı değil bütün kadınların ortak isyanını büyütmeye uğraşıyoruz. Bu yüzden kadın dayanışmasının elimizdeki en önemli silah olduğunun farkındayız. Yaşam mücadelemiz bugün her alanda devam ediyor, büyüyor, zenginleşiyor. Farklı dillerde aynı talepleri haykırmanın güveni ve cesareti ile savaşlara, talana ve şiddete karşı mücadelemiz devam ediyor. Kadınları erkeklere eşit görmeyen zihniyet, onları sadece erkeklerin hizmetine sunulmuş varlıklar olarak değerlendirmektedir. Dün en az üç çocuk doğurun diyen erkek egemen aklın aynısı bugün kadınları pazarlarda satıyor. Fakat dün Gezi’de ‘Küfürle değil inatla diren’ diyen, kırmızı elbisesi ile isyana duran kadınların direnişi mücadeleyi büyütmek için yol gösteriyor. Biz kadınlar için mücadelede sınır yoktur” sözlerini ifade etti.