Engelsiz Yaşam Projesi Yüzleri Güldürdü

Engelsiz Yaşam Projesi Yüzleri Güldürdü

Yayınlama: 28.10.2014
223
A+
A-

 

 

Engelsiz Yaşam Projesi Yüzleri Güldürdü

 

 

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Değirmenaltı Gençlik Merkezinin Trakya Kalkınma Ajansına sunmuş olduğu Engelsiz Yaşam Projesi kabul edilip uygulanmaya başlandı.


 

Trakya Kalkınma Ajansının Sosyo – Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde hazırlanan Engelsiz Yaşam Projesi Süleymanpaşa ilçesinde bulunan ZİÇEV’de eğitim gören 20 zihinsel engelli gence yönelik hazırlanan ve toplumsal hayata entegrasyonlarını kolaylaştırmaya fayda sağlayan bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçti. Yüzme, ebru, ritim ve at biniciliği eğitimleri ile engelli bireylerin toplumsal hayata entegre edilmeleri, el göz koordinasyonlarının sağlanması, kas adalelerinin gelişmesi ve gençlik merkezinde ki gençler ile iletişimlerinin kuvvetlenmesi amaçlanmakta. Söz konusu projenin eğitimleri 3 Kasım Pazartesi günü başlayacak olup bu kapsamda 20 zihinsel engelli gencin ailelerine projenin detaylarından bahsetmek üzere ZİÇEV’ de bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.


 

ZİÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rukiye GÜNEŞ’ in de katıldığı toplantıda engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılar ve toplumun yanlış bakış açısından da bahsedildi. Bu durumun düzeleceğine umutla bakan Rukiye GÜNEŞ sözlerine şöyle devam etti ‘Gençlik Merkezinin liderleri ve memuru bu projeyi ilk olarak bana anlattıklarında ve bizi projelerine ortak olarak davet ettiklerinde inanın çok heyecanlandım. Onlara ve onları yetiştiren ailelerine teşekkür ettim. Çünkü bu durumu yaşamayanın anlaması çok zor. Onlar bu durumu kendilerine dert edinip çocuklarımız için bir şeyler yapmak istediler. Bize de tüm imkanlarımızla onlara yardım etmek düşer diyerek tekliflerini kabul ettim’ dedi. 

 

Değirmenaltı Gençlik Merkezinin hayata geçirdiği Engelsiz Yaşam Projesi diğer kamu kurumlarına da örnek teşkil edip engelli bireylere yönelik yapılan çalışmaların artması hedeflenmekte.