Eşkinat Verem Haftasına Dikkat Çekti

Eşkinat Verem Haftasına Dikkat Çekti

Yayınlama: 07.01.2015
287
A+
A-

 

Eşkinat Verem Haftasına Dikkat Çekti

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Verem Savaş Haftası dolayısıyla Süleymanpaşa Verem Savaş Birimi’ni ziyaret etti. Süleymanpaşa Verem Savaş Birimi Doktoru Semra Bozdoğan’a çiçek takdim eden Eşkinat, Süleymanpaşa’da yaşanan verem vakaları hakkında bilgi aldı.


BOZDOĞAN: “HASTALAR DIŞLANMA KORKUSUYLA HASTALIKLARINI GİZLİYOR”


Süleymanpaşa ilçesinde şuanda hastalığa yakalanan 21 verem hastasının olduğunu belirten Bozdoğan, hastaların neredeyse tamamının dar gelirli vatandaşlardan oluştuğunu, gelir düşüklüğünden dolayı sağlıklı beslenemediklerini ve hastaların hastalıklarının toplum tarafından dışlanma korkusu nedeniyle gizlediğini belirtti.


EŞKİNAT: “CİDDİ ADIMLAR ATMALIYIZ”


Verem hastalığının halen var olmasının üzücü olduğunu belirten Eşkinat ise yaptığı açıklamada; “Her sağlık problemi üzücüdür. Ancak 21. yüzyılda halen verem hastalığı ile mücadele ediyor olmamız bizleri daha da çok üzüyor. Bu nokta da ilgilibakanlık, belediyeler, sivil toplum kuruluşları hep beraber ciddi adımlar atmalıyız.” dedi.


“VEREM HASTALARINA GIDA DESTEĞİ VERECEĞİZ”


Verem hastalığında sağlıklı beslenmenin önemli olduğuna da dikkat çeken Eşkinat; “Verem hastalarının neredeyse hepsinin dar gelirli vatandaşlarımızdan oluştuğunu öğrendik. Bu hastalığı atlatabilmek için ilaç tedavisinin yanı sıra sağlıklı beslenmek de oldukça önemli. Süleymanpaşa Belediyesi olarak verem hastası vatandaşlarımıza gıda desteği vererek daha iyi şartlarda hastalıklarını atlatmalarına yardımcı olmaya çalışacağız. Bu hastalığı şehrimizden silmek içini elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.” diye konuştu.


İKİ KURUM VEREMLE BİRLİKTE SAVAŞACAK


Ziyaret Süleymanpaşa Verem Savaş Birimi önünde çekilen hatıra fotoğrafı ile sona ererken ziyaretten iki kurum arasında işbirliği için yakın zamanda adımlar atılması kararı çıktı.