ORTA ”Demokrasi ise Tam Demokrasi”

ORTA ”Demokrasi ise Tam Demokrasi”

Yayınlama: 14.02.2015
324
A+
A-

 

ORTA ''Demokrasi ise Tam Demokrasi''

 

Tekirdağ Yelken kulübünde basın mensuplarının sorularını cevaplayan 25. Dönem Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Halim Orta kendisine sorulan soruları cevapladı.


7 Haziranda gerçekleşecek olan Genel seçimlerin son seçim olabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Halim Orta; "Burası Demokratik Türkiye Cumhuriyeti, dolayısıyla biz artık öyle bir noktaya gidiyoruz ki bu tek adamlık böyle giderse hepimize zarar verecek. Bir noter görevi görecek seçimlerden bahset etmek istedim, belirli isimleri çıkartırsınız halkın karşısına katılım çok önemli değildir onu halka tescilletirsiniz. Biz şuanda belkide Türkiye'de son olarak kendi milletvekillerimizi seçebileceğimiz ve kendi oylarımızı verebileceğimiz bir son seçim olabilir." dedi.


"İNŞALLAH İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLMAZ"


Mecliste Kur-an ile yemin edilmesinin gündeme gelmesi ile ilgili bir soru sorulması üzerine ORTA; "Hükümet bunu yıllardan beri yaptı. İşine geldiği her işte AB ye ve Medemiyete bağlayarak bizlerde neden olmuyor diye söyluyor.  Bunları eğitimde ve askeriyenin dışlanmasında da aynısını yaptılar. gayet iyi oynadılar bunlarla. Atatürk ilke ve inkilapllarını hep filozofik söylemler olarak gördük ama bu ilkeler neydi bu ilkeleri neden kurmuş ve benimsemiş bunu hiç anlamadık ve düşünmedik. Ama şimdi bakıyorum bunları sorgulamaya başlıyoruz. Umarım çok geç olmaz ve iş işten geçmiş olmaz. Kendimize gelme zamanıdır." diyerek konuştu.


"DEMOKRASİ İSE TAM DEMOKRASİ YARIM YANGALAK OLMAK"


 Parti içerisinde ne tarz çalışmalar yapılacağı sorulan 25. Dönem Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Halim Orta ; "Arkadaşlar birşeyin yarım yangalağı olmaz. Demokrasi ise tam demokrasi,  bana sorarsanız ben tercihli seçimden yanayım. Çok iyi hoca, doktor, avukat olabilirsiniz ama önce halka teveccüh etmeniz lazım halkın size teveccüh etmesi lazım. Bizim bir ön seçim beklentimiz var.  Elimizden geleni yapacağız. Hakkaniyet isteriz olmazsa ben kazık atmış olmaktan korktuğum için kazık yiyen olmak isterim.  Kazık atan olursanız sokakta yürüyemezsiniz ama kazık yiyen olursanız eğer buradan elini kolunu sallaya sallaya Çorlu'ya kadar yürürsünüz. Ben Kazık atan olmaktansa kazık yiyen olmayı tercih ederim. Hiç kimseyi rencide etmeden şaşa ve şatafattan uzak duracağız.  Sadece hakkımızı ararız, tarzımızı ve nezaketimizi koruyarak." dedi.


"ETKİ FAKTÖRÜ YÜKSEK İNSANLAR SEÇMELİYİZ"


Faik Öztrak'ın Tekirdağ'dan kontejan aday olup olmayacağının sorulması üzerine ORTA; "Bu konuda kendisi de dahil olmak üzere kimse bir şey bilmiyor. Herkes internet haberleri üzerinden konuşuyor. Hiç bilemiyorum kontejan olur mu? ama şunu biliyorum, Trakya'nın 12 milletvekili var. Bizim bu Türkiye'nin %3'lük kısmından giden insanların orada ses getirebilmesi için etki faktörü yüksek insanları göndermemiz gerekir.  O nedenle ben donanımlı ve halkın teveccühüne mahsar olmuş insanlara Ankara'da ihtiyacımız var ki orada daha çok sesimiz çıkar." diyerek konuştu.


"TRAKYA'YA YAN GÖZLE BAKMAK İSTEYEN BENİ BULUR KARŞISINDA"


Eğer Milletvekili olamazsa ne olacağı sorulan 25. Dönem Milletvekili Aday Adayı Prof. Dr. Halim Orta; "Ben şatafatlı bir çalışma davullu zurnalı bir çalışma yapmayacağımı söylüyorum. Kendi tarzımı ortaya koyacağım. Ben bu sandıkta boyumun ölçüsünü almak istiyorum arkadaşlar, bu güne kadar hizmet ettim ve bunu halkın teveccühüne sunmak istiyorum. Eğer  Milletvekili olmazsam ben rahatlarım, olursam siz rahatlarsınız. Beni Ankara'ya yollarsanız, Trakya'ya yan gözle bakmak isteyen beni bulur karşısında." dedi.