Süleymanpaşa Belediyesi Ücretsiz Tarama Yapacak

Süleymanpaşa Belediyesi Ücretsiz Tarama Yapacak

Yayınlama: 26.09.2014
184
A+
A-

 

Süleymanpaşa Belediyesi Ücretsiz Tarama Yapacak


Süleymanpaşa Belediyesi’nin Süleymanpaşa’da yaşayan vatandaşların sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için hazırladığı projelerden ilki olan “Kadınlara yönelik ücretsiz kanser erken tarama ve bilgilendirme projesi” Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğüyle birlikte yapılan çalışma ile hayata geçti.


Projenin ilk konukları Banarlı Mahallesi kadınları olurken Banarlı Mahallesi’nden Süleymanpaşa Belediyesi’nin aracı ile alınan kadınlar KETEM (Kanser Erken Tarama ve Eğitim Merkezi)’ne getirilerek kanser taraması ve eğitiminden geçirildi. Süleymanpaşa Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Yücel Ayaz, KETEM sorumlusu Dr. Hakan Küçük, Süleymanpaşa Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü doktorları Gökhan Gözde ve Ayten Cesur’un birlikte yürüttüğü çalışmalarda öncelikle Banarlı Mahallesi’nde bilgilendirme yapılırken bilgilendirmenin ardından KETEM’de kontroller gerçekleştirildi.


Aile hekimleri tarafından belirlenen 40-69 yaş arası Banarlı Mahallesi’nde yaşayan yaklaşık 10 kadının katıldığı taramada meme kanseri için mamografi, rahim ağzı kanseri için smear testi ve bağırsak kanseri için gaitada gizli kan testi yapıldı. KETEM’de gerçekleştirilen tarama çalışmalarına Süleymanpaşa Belediye Başkan Vekili Gülferah Güral’da katılırken tarama için gelen kadınlarla yakından ilgilenerek proje hakkında bilgilendirmede bulundu.


“Kadınlara yönelik ücretsiz kanser erken tarama ve bilgilendirme projesi” Süleymanpaşa ilçe sınırları içindeki 73 mahallede yaşayan 40-69 yaş arası kadınları kapsayarak sürecek. Proje kapsamında Salı günü Banarlı Mahallesi’nde taramaya girmeyen kadınlarla devam edilecek.