EŞKİNAT ” Şehrin Rantını Kimseye Peşkeş Çektirmem ! ”

EŞKİNAT ” Şehrin Rantını Kimseye Peşkeş Çektirmem ! ”

Yayınlama: 26.06.2015
199
A+
A-

 

EŞKİNAT '' Şehrin Rantını Kimseye Peşkeş Çektirmem ! ''

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat  Ek hizmet binasında '' Basınla İlişkiler ve Etik '' Konulu bir basın toplantısı gerçekleştirdi.


Süleymanpaşa Belediyesi Sahil Ek Hizmet Binasında gerçekleşen, toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat '' Öncelikle şunu belirtmek isterim, Ben bu göreve bir meslek örgütünden geldim.  Bir Mesleğin görevi içinde ki sorunlarını kendi içerisinde çözmesi gerektiğini yıllarca savundum. Meslek üst örgütünün yöneticiliğini yaptım ve benim meslektaşlarımın odalar ve birlik vasıtası ile bizim dışımızda ki yapılardan önce sorunlarını tespit edip kendi içlerinde sorunları çözmeye, kol içinde kırılan kısmı sarmaya dikkat ettik ve bunu bir prensip olarak uyguladık. Basın etiği konusunda söylem yapmak veya eğitim vermek benim haddime düşmez. Siz bu işi yapan insanlarsınız bu sizin iç meseleniz ama zaman zaman basın meslek ilkelerinin ve medya etiğinin de gözden geçirilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.'' diyerek Başladı.

 

 

 


'' VERDİĞİM SÖZDE, DEĞİŞİKLİK YAPMA ZARURETİ DOĞDU ''


Aday adayı dahi olmadan önce basın mensuplarının her türlü konuyu yazabileceklerini hukuk yoluna başvurmayacağı sözünü hatırlatan EŞKİNAT; '' Bu basın toplantısını şu amaçla yaptık. Ben göreve gelmeden önce hatta adaylığımı açıklamadan önce basınla bir araya gelmiştik. Orada da söylemiştim, Basın mensupları her şeyi yazabilirler. O konuda da bir çekincemiz de yok. Buna gönülde koymayız sadece bilginin doğrulanması konusunda arkadaşlarımız hassasiyet gösterirlerse bizim için yeterlidir demiştik ve herhangi bir şekilde ne yargıya ne başka bir yola başvurmayacağımızı söylemiştik. Bu sözümüzde bir değişiklik yapma zarureti doğdu, bunun nedenlerini sizlerle paylaşmak için bu toplantıyı düzenledik.'' dedi.

 

 

 


'' BİLGİYİ DOĞRULAMAK İÇİN TÜM BASIN MENSUPLARI ARAYABİLİR ''


Edinilen bir bilgiyi doğrulamak amacıyla tüm basın mensuplarının kendisini arayabileceğini belirten Süleymanpaşa belediye başkanı Ekrem Eşkinat; '' Bir konuyu haber yapmadan önce ararsanız, konunun aslını öğrenmeniz için gerekli tüm bilgileri veririm ve bugüne kadar arayan tüm arkadaşlara da sordukları bilgileri en açık şekilde verdim ama konu imar hakları ise eğer konu bu şehirde ki kentin rantını pazarlamaksa o zaman bu şehrin emanetçisi olarak, 183 bin kişinin bana verdiği emaneti sonuna kadar korumak ve kollamak görevimi kullanırım. Bu koruma ve kollama görevini yaparken de yerel basından da destek isteme hakkımı da kullanırım ve bugün kullanıyorum.'' diyerek konuştu.

 

 

 


'' BAŞKANIN TALEBİ DOĞRULTUSUNDA İMAR DEĞİŞMEZ ''


Belediye Başkanının talebi doğrultusunda imar planlarının değişmeyeceğini vurgulayan Başkan Ekrem Eşkinat ; '' Mesele şudur, Belediyeler de ki en büyük problemler imar dönüşümleridir. En büyük şaibeler, en büyük suiistimaller, en büyük spekülasyonlar arsa rantları üzerinden olmaktadır. Yani imar durumunu değiştirerek, yani kentin imar planı içerisinde ki o bölgenin rantını değiştirmek, birilerine çıkar sağlamak, kamuoyunda belediyecilik üzerine ve belediyeciler üzerine yapıştırılmış bir yaftadır. Başkanın talebi ve talimatı ile imar değişikliği olmayacağını bu belediyenin meclisi ve ilgili komisyonlar Tekirdağ kamuoyuna göstermiştir.''  şeklinde konuştu.

 

 

 


'' BU ŞEHRİN RANTINI BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKTİRMEM ''


Bir yerel gazete de çıkan habere oldukça üzüldüğünü belirten Başkan EŞKİNAT ağır sözler ile o gazeteyi eleştirdi. '' Geçenlerde bir gazete de çıkan haber bizi fazlası ile üzmüştür., rahatsız etmiştir. İlk defa ve umarım son defa Süleymanpaşa Belediye Başkanı olarak ve Süleymanpaşa Belediyesi yönetimi olarak bir tekzip işlemi yaptık. Tekzibi yayınlayıp yayınlamayacağını bilmem ben yapmayacağım bir işlemi yaptım. Doğru yaptığımı bildiğim tek şey şu. Bu Şehrin Rantını Birilerine Peşkeş Çektirmem ! Bu konuda Süleymanpaşa belediyesinin başkanının ve meclisinin tam bir mutabakatı var. ''

 

 

 


'' ÜZÜNTÜM, GAZETESİNİ BU İŞLERE ALET ETMESİDİR ''


Habere üzüldüğünü belirten Süleymanpaşa Belediye Başkanı  Ekrem Eşkinat ; '' Üzüntüm, bir yerel basın kuruluşunun özelliklede basının meslek kuruluş temsilcisi konumunda ki bir arkadaşımızın basın kuruluşunun, hiç bir doğrulama yapmadan üstelikte içerisinde bir çok şaibe barındıran bir biçimde gazetesine bu işi alet etmesidir. Bu konuda üzüntüm sonsuzdur.'' dedi.


Toplantı soru cevap kısmının ardından son bulurken Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ın son sözü ise '' Biz satılık değiliz ancak satılık olanlar varsa karşılarında bizi bulurlar. ''  oldu.