BARO’dan Torba Yasaya Tepki

BARO’dan Torba Yasaya Tepki

Yayınlama: 17.12.2014
220
A+
A-

 

BARO’dan Torba Yasaya Tepki

 

Tekirdağ BARO Başkanlığı üyesi Avukatlar Tekirdağ Adliyesi önünde yeni çıkan torba yasası ile ilgili basın açıklaması düzenledi.


Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Adliye önündeki basın açıklamasında BARO Başkanlığı üyesi olan avukatlar katıldı.  BARO Başkanlığı adına yapılan açıklamada “ Kanun yapma sistematiği ters-yüz edilerek gayet özensizce hazırlanan, bu sebeple uygulamada çıkacak aksaklıklar hiç hesaba katılmayan son dönemin modası “TORBA YASA” lara, 6572 sayılı bir yenisi daha eklenmiştir. 6572 sayılı Torba Yasa ile “YARGI ÜZERİNDE YÜRÜTME LEHİNE” oluşturulmaya çalışan baskı biraz daha arttırılmış, bağımsız olması gerek yargı’yı Yürütmeye bağımlı hale getirmek için bir adım daha atılmıştır” denildi.


6 madde üzerinde açıklama yapan BARO Başkanlığı “  Yapılan bu değişiklikler, hukuk devletinden polis devletine giden bir yola girildiğini göstermektedir. Aynı torba yasa, yüksek yargıya ilikşkin yapılan düzenlemelerle, hukuk devletinin olmazsa olmazı ve en yegane teminatı olan “ Yargı Bağımsızlığı” na bir darbe daha indirmektedir. “Yargının Yükünü Azaltma” adı altında yapılan bu düzenlemenin gerçek amacı, Yüksek yargıyı, siyasi iktidara göre şekillenmektedir.” Diye belirtildi.


Tekirdağ Adliyesi önünde gerçekleşen basın  açıklamasında “ Bir “Hukuk Devleti”nde kurallar, yönetilenler kadar, yönetenler içinde bağlayıcıdır.  Ve elbette  yasa koyucularda, siyasi iktidarı elinde bulunduranlarda, yasanın bizzat uygulayıcısı olan yargı görevlileri de, yasalara uymak zorundadır. Meşru sınırlarda yapılan muhalefet, gücünü demokrasiden alır. Demokrasinin en temek güvencesi ifade özgürlüğü, ifade özgürlüğünün en geniş manada kullanıldığı mecra ise basındır.” Diyerek basın açıklaması sona erdi.