İşte Taşeron Yasasının Detayları

İşte Taşeron Yasasının Detayları

Yayınlama: 26.03.2016
288
A+
A-

 

İşte Taşeron Yasasının Detayları

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Tekirdağ'a gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. Sabah erken saatlerde Tekirdağ Valiliğini ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu 64. Hükümetin hem seçim vaatlerini yerine getirmeye çalıştığını hem de terör olayları ve paralel yapı ile mücadele ettiklerini belirtti.

 


TAŞERON YASASININ DETAYLARINI VERDİ


Tekirdağ Valiliğinde Taşeron işçilerin beklediği yasa ile ilgili detaylar veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Yasanın en kısa sürede mecliste olacağını belirtti.  SOYLU; '' Hizmet alımı ile sağlanan ve alt işverenlerde  çalışanlarımız için hem asıl hem de yardımcı işler konusunda hükümetimizin aldığı ve sayın Başbakanımız tarafından açıklanan bir karar var. Daha Önce söyledim bu mühim bir adımdır. Bu önemli bir adımdır. Tekrar altını çizerek  söylüyorum ki burada bir sistem yeni bir sistem kuruyoruz ve bir sistem değişikliğine gidiliyor. Bu taahhüdü ortaya koyarken de bu sistem değişikliğini düşünüyorduk. Bugün bu adımı atarken de sistem değişikliğini düşünüyoruz.  Bu çalışanlarımızı bizim taahhüdümüz asıl işler ile ilgili olandı.  Fakat bizim yaptığımız çalışmalar, değerlendirmeler, bize gelen taleplerden elde ettiğimiz değerler yapılan hesaplamalar maaliyetlemeler ve bu konuda tüm ekonomi yönetimimizin yapmış olduğu analizler  neticesinde hem asıl iş de çalışanları  hem de yardımcı işte çalışanları kamuda istihdam etmek konusunda çok önemli bir adım attık.'' dedi.

 


İŞTE YASANIN DETAYLARI


Taşeron yasası ile ilgili detaylardan bahseden Süleyman Soylu, yeni bir sistem getirdiklerinin altını çizdiği konuşmasında; ''Bu özel sözleşmeyi yani özel sözleşmeli statüyü içerecek. Yeni bir statü ve bu özel sözleşmeli bir statü, Burada 3 yıllık bir sözleşme imzalanacak ve yine bunlar şuanda ki çalışma hayatımız içerisinde bulunan 4A'lı statüde olacaklar ve yine şunu ifade etmek istiyoruz ki 1 Ocak  2016 da bu çalışanlarımız hangi mali  haklar ile çalışıyorlarsa aynı mali haklar ile bu sözleşmeyi imzalayacaklar. Yine önemli  bir süreç daha var 1 Kasım  2015'den önce çalışıyor olacaklar ve halen çalışmaya da devam edecekler. Elbette ki bir önemli değerlendirme daha burada o iş yerinde 12 ay kısa süreli değil 12 aylık bir çalışma biçimi şeklinde kendi çalışma hayatlarını devam ettiriyor olacaklar. Bunlar kamuda istihdama yönelik bir sınav olacak bu konuda ki detaylar değerlendirmeler önümüzde ki günler de paylaşılacak. Bununla birlikte ifade etmeliyim ki her kamuda istihdam edilen gibi güvenlik soruşturmaları da esas olacak. Burada  kamuya alınan her vatandaşımız gibi kamuya alınma kamuda istihdam edilme şartlarına uygun olacaklar.Tüm bakanlıklarımız ile birlikte hala çalışmalarımız devam etmektedir, bu yapılan çalışmalar çerçevesinde tüm detayların TBMM'ye sevk edildiğinde aziz milletimizle ve kamuoyu ile bunları paylaşacağımızı ifade etmek istiyoruz. '' diyerek sözlerini noktaladı.