Tekirdağ Şehidini Uğurladı !

Tekirdağ Şehidini Uğurladı !

Yayınlama: 02.07.2015
485
A+
A-

 

Tekirdağ Şehidini Uğurladı !

 

Şemdinli’nin Hezil Çayı’na mevzi kazarken düşen askerini kurtarmak için suya atlayan 23 yaşındaki Uzman Çavuş Zafer Çan’ın şehit haberi önceki gece gelmişti. Şehit Zafer Çan, Saray’ın Sefaalan Mahallesi’nde askeri törenle büyük bir kalabalık tarafından son yolculuğuna uğurlandı!


Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ne bağlı Derecik Beldesi'ndeki Hezil Çayı'na mevzi kazarken düşen askerini kurtarmak için suya atlayan ve şehit olan 23 yaşındaki Zafer Çan’ın önceki gece Kapaklı’da yaşayan ailesine acı haber ulaşmıştı. Askeri yetkililerin haber vermesi üzerine sinir krizi geçiren anne ve babayı komşuları ve yakınları sakinleştirirken, dün de şehidin cenazesi memleketine getirilerek toprağa verildi.

 

 


ASKERİNİ KURTARMAK İÇİN HEZİL ÇAYI’NA ATLADI


Irak sınırında bulunan Yeşilova Köyü’nde bulunan Hudut Sınır Tabur Komutanlığı'nda görevli Mehmetçik Coşkun Sekmen, Hezil Çayı kenarında mevzi kazarken bir anda dengesini kaybederek suya düştü. Yanında bulunan Uzman Çavuş Zafer Çan ise askerini kurtarmak için hemen suya atlayınca, her ikisi de debisi yüksek olan Hezil Çayı'nda sürüklenmeye başladı. Çevredeki diğer askerler ve vatandaşlar tarafından sudan çıkartılan Uzman Çavuş Zafer Çan ve Er Mehmetçik Coşkun Sekmen hemen Van Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak şehit oldular.

 

 


ACI HABERİ GARNİZON KOMUTANI VERDİ


2 ay önce er olarak askerliğini tamamlayan ve ardından orduda kalarak Uzman Çavuşluğa geçiş yaptığı öğrenilen şehit Zafer Çan’ın Kapaklı’daki evine önceki akşam acı haber ulaştı.  Atatürk Mahallesi Erbay Caddesi üzerindeki eve 2 hafta önce Saray’dan taşınan ailesine acı haberi sağlık ekipleri ile birlikte gelen şehidin bağlı bulunduğu Saray Garnizon Komutanı Kurmay Albay Nuri Taştekin verdi. Çocuklarının şehit olduğunu öğrenen baba Ayhan ve anne Selime sinir krizi geçirdi. Acılı aileyi yakınları ve komşuları sakinleştirmeye çalıştı.

 

 


İLK OLARAK VAN’DA TÖREN DÜZENLENDİ


Şehit Uzman Çavuş Zafer Çan için dün saat 11.00'de Van'da askeri tören düzenlendi. Ardından Şehit Zafer Çan'ın naaşı uçakla Çorlu'ya getirildi. İkindi namazı sonrası kılınacak cenaze namazı ile son yolculuğuna uğurlanması beklenen Şehit Çan’ın naaşı Çorlu’ya rötarlı geldiği için cenaze töreni gecikmeli yapıldı.

 

 


BİNLERCE KİŞİ KATILDI


Şehit Uzman Çavuş Zafer Çan, Çorlu Havaalanı’ndan askeri kortej eşliğinde karayolu ile doğum yeri olan Saray’ın Sefaalan Mahallesi’ne getirildi. Sefaalan Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası binlerce kişinin katılımı ile şehit Zafer Çan son yolculuğuna uğurlandı. Törende Şehit Çan’ın ayakta durmakta güçlük çekti. Baba Ayhan Çan ayakta durmakta zorluk çekti. Baba Çan’ı askeri ve mülki erkan teskin etti. Cenaze namazı sonrasında askerlerin omuzlarında köy mezarlığında defnedilen Uzman Çavuş Zafer Çan için köydeki bütün evlere Türk Bayrağı asıldı.

 

 


ASKERİ VE MÜLKİ ERKAN KATILDI


Şehit törenine Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, 5. Kolordu Komutanı Korgenaral Tahir Bekiroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay,  Kapaklı Kaymakamları Mehmet Ali Gürbüz, Çerkezköy 3. Zırhlı Tugay Komutan Vekili Albay Mustafa Çay Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ve Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Çerkezköy Emniyet Müdürü Murat Ogan, Saray Emniyet Müdürü Murat Tabak, Kapaklı Emniyet Müdürü Mehmet Ali Barın ile çok sayıda askeri ve mülki erkan katıldı.