Tekirdağ’ın 11 İlçesi ‘’ Demokrasi Nöbeti Tutuyor !

Tekirdağ’ın 11 İlçesi ‘’ Demokrasi Nöbeti Tutuyor !

Yayınlama: 19.07.2016
278
A+
A-

 

Tekirdağ’ın 11 İlçesi ‘’ Demokrasi Nöbeti Tutuyor !

 

15 Temmuz 2016 gecesi Türkiye’de yaşanan ‘Darbe Kalkışması’ Vatandaşların sokağa dökülmesi ve Emniyet güçlerinin çabaları ile püskürtüldü. Unutulmayacak bir gece yaşayan vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sokağa çıkın’ çağırısı ile meydanlara çıktı. Cumhurbaşkanının talimatı ile 81 ilde vatandaşlar darbeye hayır demek adına meydanlara çıktı. Tekirdağ ve 11 ilçede vatandaşlar demokrasi nöbeti tutmaya devam ediyorlar.

 


İLK TEPKİ SÜLEYMANPAŞA İLÇESİNDE OLDU


15 Temmuz darbe kalkışmasını bastırmak için sokağa çıkan Tekirdağlı vatandaşlar Süleymanpaşa ilçesinde ki Valilik önüne gelerek burada sabaha kadar nöbet tuttular. Darbe girişimin ilk saatlerinde Genelkurmay'dan gönderilen sıkı yönetim listesini eline alan Tekirdağ İl Jandarma Komutanı Erdal Eren, valiliğe gelerek, "Milletimin yanındayım ve seçilmiş Cumhurbaşkanımızın yanındayım. Emrinizdeyim sayım valim" diyerek tavrını ortaya koydu.Tekirdağ Valiliğinin önünde nöbet tutan vatandaşlar Türkiye’nin demokrasisine yapılmak istenen darbeyi protesto ederek tüm tehlike geçene kadar meydanları terk etmeyeceklerini belirttiler.Gecenin ilerleyen saatlerinde Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan kalabalık gruba hitap ederek ‘’ Darbe kalkışması başarısız olacaktır. Görevimizin başındayız’’ dedi. Darbe kalkışmasının püskürtülmesinin ardından birçok ilçede operasyonlar ve gözaltları başladı.

 

Süleymanpaşa Valilik Önü 

 

DEMOKRASİ SINAVINDAN BAŞARI İLE GEÇİLDİ


Tekirdağ’ın ve Türkiye’nin sayılı büyük ilçelerinden olan Çorlu’da da durum farklı değildi. Millete yapılan Darbe kalkışmasını protesto etmek amacıyla çok sayıda vatandaş Atatürk heykeli önünde sabaha kadar Demokrasi nöbeti tuttular. Çorlu ilçe kaymakamı Levent Kılıç ise darbe girişi ile ilgili açıklamada bulundu.  Kılıç: “ Öncelikle demokrasi için canını veren şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Yine canını hiçe sayarak tankların üzerine çıkan silahlara karşı duran vatandaşlarımıza da minnettarız. Bu süreçte siyasetçisiyle, yöneticisiyle, bürokratıyla, basınıyla, sivil toplum örgütleriyle ve milletiyle büyük bir dayanışmayı Çorluda da yaşadık. Özellikle 5.Kolordu Komutanlığımızın sağduyulu ve iletişime açık tavırları ile ilçemizde süreci sıkıntısız geçirdik. Vatandaşlarımızın bu süreçte bizlere verdiği destek ve güçle bu ülkede bir daha darbelerin olamayacağını da gördük. Tüm Türkiye olarak bir demokrasi sınavından başarı ile geçtik. Teşekkürler Çorlu” dedi

 

Çorlu Heykel Meydanı


TUGAY ÖNÜNE İŞ MAKİNALARI ÇEKİLDİ


17 Temmuz Akşamı Çerkezköy’de hareketli saatler yaşandı. Vatandaşların demokrasi nöbeti tuttukları sırada ‘’ Çerkezköy’den Tanklar Çıkacak’’ dedikodusunun yayılması ile birlikte kalabalık grup Çerkezköy’de bulunan 3. Zırhlı Tugay Komutanlığına doğru hareket etti. Çerkezköy’de ki 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı önüne Tankların çıkışını önlemek amacıyla iş makineleri çekildi. Tugay önünde ki kalabalığı AK Parti Milletvekilleri Ayşe Doğan ve Metin Akgün yatıştırdı.

 

Çerkezköy Belediye Önü


İBRET ALINACAK GÜNLERDEN GEÇİYORUZ


Demokrasi nöbetinin 4.gününde Malkaralı vatandaşlar nöbete devam ediyor. Hayat yavaş yavaş normale dönerken, gündüz işlerine devam ettiren vatandaşlar gece demokrasi nöbetine devam ediyor.Malkara Kaymakamı Osman Altın, ‘’İbret alınacak günlerden geçiyoruz. Türk Milletinin şerefli Türk ordusunun üniformalarını giydirdiği, asker  diye bildiğimiz hainlerin saldırısına uğradık. Her geçen gün facianın büyüklüğünü daha iyi anlıyoruz. Her zamankinden daha çok birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ihtiyacımız var.  Bu hainler amaçlarına ulaşmış olsalardı bugün hiç birimiz burada olmayacaktık. Milletimizin nesiller boyunca oluşturduğu birliktelik ve kardeşlik parçalanmış olacaktı. Türk ulusu olarak bunların hain planlarını yarı yolda bıraktık.’’ Dedi.

 

Malkara İlçesi


Tekirdağ’ın 11 ilçesinde de demokrasi nöbeti  sürüyor. Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa YEL, Ayşe Doğan ve Metin Akgün ise sık sık vatandaşlar ile bir araya gelerek yaşanan süreç ile ilgili halkı bilgilendiriyorlar.

 

Ergene İlçesi

 

Hayrabolu Belediyesi Önü

 

Kapaklı İlçesi

 

Marmaraerğlisi İlçesi

 

Muratlı İlçesi

 

Saray İlçesi

 

Şarköy – Atatürk Meydanı