Rabia teyzenin uyanıklığı dolandırıcılığı önledi

Rabia teyzenin uyanıklığı dolandırıcılığı önledi

Yayınlama: 06.06.2014
327
A+
A-

 

Rabia teyzenin uyanıklığı dolandırıcılığı önledi

 

 

Tekirdağ Hükümet caddesi üzerindeki bir bankaya telaşla gelen 65 yaşındaki Rabia K, adlı teyze bir yandan telefondaki dolandırıcılarla konuşurken diğer yandan banka görevlisine not yazdı. Yazdığı notta, “ Ben Rabia K. Şu telefondan 3 defa arandım. Anladım ki dolandırıcı bunlar. Çok korktum ne olur bunlara para vermeyin” dedi. Banka görevlisi polisi aradı. Dolandırıcılık önlenmiş oldu.Son günlerde Trakya’yı hedef alan telefon dolandırıcıları, İddiaya göre Tekirdağ kent merkezinde oturan 65 yaşındaki Rabia K’ı telefonla arayıp kendilerini Malatya emniyetinden bir komiser olarak tanıtıp, kimlik bilgilerinin terör örgütünün eline geçtiğini ve banka hesaplarındaki paraların terör örgütünün eline geçebileceğini, verecekleri talimatlara uymasını söylediler. Aldığı telefonla şok yaşayan Rabia teyze, telefondaki kişinin talimatına uyup Hükümet caddesi üzerinde bulunan bir bankaya yönlendirildi.


BANKA GÖREVLİSİNE NOT YAZDI


Telefondaki kişi Rabia Teyze’ye kesinlikle telefonu kapatmamasını aksi taktir de kendisine cezai işlem yapacaklarını söyledi. Korktuğu için telefonu kapatamayan yaşlı kadın, telefondaki kişiye “ Madem polissiniz gelin burada vereyim para”  diye çıkıştı. Telefonda kendini komiser olarak tanıtan kişi sesini yükselterek, “Ne diyorsam onu yap. Yoksa ekip yollar aldırırım seni” diye bağırınca Rabia teyze telefondakilerin dolandırıcı olduklarından şüphelendi. Bankaya telaşla giren yaşlı kadın, banka görevlisine bir not yazıp verdi.


NE OLUR BUNLARA PARAMI VERMEYİN


Banka görevlisine verdiği notta “ Ben Rabia K, şu numaradan 3 kez arandım. Bana komiserim dedi. Ağzımdan kaçtı ismimi soyadımı bunlara verdim. Otomatik hesabımda para var dedim. Anladım ki bunlar dolandırıcılarmış çok korktum. Gelirler ise ne olur bunlara paramı vermeyin” yazılıydı. Notu alan banka görevlisi hemen Rabia Teyzeye telefonu kapatmasını söyleyip polisi aradı. Rabi Teyze konuştuğu kişiye bankaya geldiğini ve işlemleri yapması için telefonu kapatacağını daha sonra aramalarını söyledi. Olay yerine gelen hırsızlık büro ekipleri, Rabi Teyzeyi korkmamasını arayanların kesinlikle dolandırıcı olduklarını ve hiçbir yapamayacaklarını söyledi. Polisin telkinleri ile rahatlayan Rabia Teyze, yaptığı girişimle dolandırıcılığı önledi. Polis arayan numarayı alarak soruşturma başlattı.