Rektör yardımcısının dikkati oyunu bozdu

Rektör yardımcısının dikkati oyunu bozdu

Yayınlama: 25.04.2014
221
A+
A-

 

 

Rektör yardımcısının dikkati oyunu bozdu


Rektör yardımcısı Şefik Kurultay’ı telefonla komiser Atilla.A rolünde arayan kişi, 17 Aralık operasyonu kapsamında gözaltına alınan bakan çocukları ile irtibatlı olduğu yönünde deliller olduğunu ve göz altına alınabileceğini söyledi. Telefondaki komser rolündeki kişinin adı ve soyadını öğrenen Kurultay Tekirdağ Emniyetinde bu isimde bir komser olmadığını öğrenince dolandırıcılık oyunu ortaya çıktı.


Konuyla ilgili açıklama yapan Namık Kemal Üniversitesi Rektör yardımcısı Şefik Kurultay, Kendisinin başına gelen bu tip dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşların uyanık olmaları gerektiğini, Çünkü bu dolandırıcıların gerçekten çok profesyonel olduklarını söyledi. Kurultay yaşanan olayı detayları ile anlattı. Sekreterinin kendisini dahili hattından polis olduğunu söyleyen birisinin ısrarla aradığını ve benimle görüşmek istediğini söyleyince bağlamasını istedim dedi. Telefondaki kişinin kendisini Komser Atilla olduğunu ve ilk önce bana çevrenizde düşmanınız yada husumetli olduğunuz birisi varmı? diye sordu. Ben bu soruya hayır yanıtını verdim.


BAKAN ÇOCUKLARI İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜNÜZMÜ


Daha sonra bana 17 Aralık operasyonunda gözaltına alınan bakan veya bakan çocukları yada onların etrafından tanıdığınız, akrabanız olan veya telefonlar görüştüğünüz birileri varmı diye sordu. Ben bu soruya da hayır böyle bir tanıdığım yada görüştüğüm birileri olmadığını ifade ettim. Hemen ardından bana, “Hocam hakkınızda çok büyük iddialar var, kimlik bilgileriniz bu yapının eline geçmiş. Sizin adınıza 10 adet cep telefonu hattı alınmış. Bu hatlar farklı yerlerde kullanılmışlar. Sizin kimlik bilgileriniz ile dolandırıcılık yapılmış gibi bana söylemlerde bulundu. Ve bunları yaparken de oldukça profesyonel konuşma tarı ve ses tonu vardı diye konuştu.


ÇOK PROFESYONELLER


Telefondaki sesin çok inandırıcı konuştuğunu ifade eden Şefik Kurultay, Her insan gibi bende çelişkiye düştüm. Acaba gerçekten benim kimlik bilgilerimi ele geçirip kullandılar mı diye düşünmedim desem yalan olur dedi. Kurultay sonraki gelişmeleri şöyle anlattı. Telefondaki kişi benim çelişkiye düştüğümü hissetmiş olmalı ki soruların ardı arkası kesilmedi diye konuştu. Kurultay telefondaki kişinin kendisine Evinizde değerli eşya yada nakit paranız var mı ? sorusunu yönelttiğini ileri sürerek şöyle devam etti.  Kendisini telefonda Komser Atilla A. Olarak tanıtan kişi bana evinizde arama yapmamız gerebilir, hatta sizi tutuklayabiliriz de dedi. Ben oldukça endişelendim tabi. Daha sonra telefondaki kişi 2 resmi polis ekibinin Üniversiteye giriş yaptığını yanıma geleceklerini Savcının da geleceğini ve beni bu konuda bilgilendireceğini söyledi.  Telefonu kapatıp 10 dakika sonra arayacağını söyleyince ben “Komserim soyadınız neydi diye sordum”. Bana adının Atilla soyadının A olduğunu söyledi ve telefonu kapattı.


EMNİYETİ ARAYINCA DOLANDIRILIYORSUNUZ DEDİLER


Telefondaki kişinin adı ve soyadını Tekirdağ Emniyetine sorduğunda, Emniyette bu isimde birinin bulunmadığı cevabını aldığını söyleyen Kurultay, bu olayın bir dolandırıcılık olduğunu anladım diye konuştu. Daha sonra Emniyette yardım istediğini söyleyen Kurultay, Emniyetten sivil ekipler gönderildiğini ve sahte polisler gelirler ise yakalanmalarını sağlanacaktı diye konuştu. Daha sonra telefonunun yeniden Aynı kişi tarafından arandığını söyleyen Kurultay, telefondaki kişi hocam polis arkadaşlar muhtemelen gelmek üzereler birazdan yanınızda olurlar onlara yardımcı olun dedi.


HESABINIZDAN 122 BİN TL ÇEKMİŞSİNİZ


Ben olayın dolandırıcılık olduğunu anladığım için çaktırmadan telefondaki kişinin söylediği gibi hareket etmeye çalıştım. Telefondaki kişi bana Halk Bankası ile bir ilişkiniz var mı? diye sordu. Ben hayır dedim Bu kez bana 2 Aralıkta Halk bankasından 122 Bin TL para çekmiş görünüyorsunuz, buradan biz bunu görebiliyoruz dedi. Ben bu iddiayı reddettim ve Halk bankasında benim asla hesabım yok ve böyle bir parayı da çekmedim diye cevap verdim. Bu kez bana başka bankalarda hesabınız var mı? diye sordu. Bende var dedim. Ne kadar paranız var 50 Bin TL üzerimi altımı diye sordu. Ben O kadar param yok 50 Bin tl altında diye yanıt verdim. Bana hesabımın operasyon kapsamında dondurulacağını ve parayı çekmemi söyledi.  Ben tamam dedim. Beni tekrar arayacağını söyleyip kapattı.


EMNİYET SANTRALİNİ SAVCI GİBİ ARAYIP EKİP YOLLAMIŞLAR


Sekreterlik bölümüne çıktım baktım iki resmi polis memuru var. Ancak sanki onlarda neden geldiklerini bilmiyor gibiydiler. Hemen ardından Tekirdağ Emniyet müdürlüğü asayiş şubenin görevlendirdiği sivil polisler geldi. Ben onlara bu arkadaşlar emniyetten mi, tanıyor musunuz sahte olabilirler dedim. Gelen ekibin başındaki Amir, Arkadaşları bizden tanıyoruz deyince şaşırdım.  Gelen sivil ekibin başındaki amir resmi ekiplerle yaptığı görüşmede, Emniyet santralini Hasan savcı adıyla birinin aradığını, kendisinin Üniversitede bir toplantıya katılacağını ve ekip talebi olduğunu söylemesi üzerine buraya geldikleri öğrenildi.


SAHTE KOMSER TELEFONU KAPATTI


Gerçek anlaşılınca, gelen ekipten biri beni arayan numarayı geri aradığını söyleyen Kurultay, Ancak bir türlü ulaşılamadığı belirtti. Savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Şefik Kurultay, Herkesin bu konuda çok dikkatli olması gerektiğini, Bu kişilerin oldukça inandırıcı ve profesyonel olarak insanları kandırabileceğini ifade etti. Bu kişilerin ayın 2.sinde sizin hesabınıza 122 bin TL yatırıldığını belirtti. Rektör yardımcısını parayı çekmekle suçladı.


KAMPÜSE RESMİ EKİP GİTTİ


Planın ikinci aşamasında ise çete üyesi diğer zanlı, inandırıcılığı arttırmak için bu kez İl Emniyet Müdürlüğü santralini savcı rolünde aradı. Prof. Dr. Kurultay’a ekip gönderilmesini istedi.  “Rektörlükteki odasında bulup benimle telefonla görüştürün” talimatını verdi. Dolandırıcılara inanan polis, rektör yardımcısına ekip gönderdi. Kampüse giden ekip, Kurultay ile savcı sandıkları dolandırıcıyı telefonla görüştürdü. Dolandırıcı, Kurultay’a “Daha sonra göndereceğim sivil ekibe parayı teslim et” dedi. Durumdan şüphelenen Kurultay, savcının araştırılmasını istedi. Polis, böyle bir savcının olmadığını belirledi.