Şentop: Suriyelilerin tamamına vatandaşlık söz konusu değil

Şentop: Suriyelilerin tamamına vatandaşlık söz konusu değil

Yayınlama: 07.07.2016
324
A+
A-

 

Şentop: Suriyelilerin tamamına vatandaşlık söz konusu değil

 

İstanbul Millet Vekili ve Anayasa Komisyonu başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanımızın kast ettiği Suriyeli sığınmacıların tamamına vatandaşlık hakkı verilmesi değil. İçlerinde vasıflı olanlar ve nitelikli olanlara yönelik bir çalışma olduğu kanaatindeyim dedi.

 


İstanbul Millet Vekili ve Anayasa Komisyonu başkanı Mustafa Şentop, Bayram ziyaretleri kapsamında Tekirdağ’da bir dizi etkinliğe katıldı. Beraberinde Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve Metin Akgün, AK Parti İl Başkanı Ahmet Akçay ile birlikte çalışan gazetecileri de ziyaret eden Şentop, burada gündeme dair soruları yanıtladı. Bir gazetecinin Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık hakkı ile ilgili sorduğu soruya Şentop: Avrupa ile bu konudaki müzakereler sürüyor. Bildiğiniz üzere Avrupa Ülkelerine gelen mültecilerden vasıflı olanların bir kısmını kabul etmiş durumda. Bizimde itirazımız buna zaten. Onlar diyor ki biz vasıflı olanları alalım diğerleri size kalsın. Türkiye buna tepki gösterdi ve kimlerin Avrupa’ya gideceğine Türkiye’nin karar vermesi lazım dedi.


ÜNİVERSİTELERİMİZDE GÖREV ALAN SURİYELİ AKADEMİSYENLER VAR


Mustafa Şentop, Sayın Cumhurbaşkanımızın kast ettiği de Bunla alakalıdır. Suriyelilerin tamamına vatandaşlık hakkı tanınması değil. Gelenlerin hepsi böyle sokaklarda gezen insanlar değil. Bunların içerisinde gerçekten meslek sahibi olanlar var. Yetenekli olanlar var. Tahsilli olanlar var. Hatta bir kısmıyla ilgili üniversitelerimizde istihdam yapıldı. Gaziantep’de var İstanbul’daki bazı üniversitelerde görev alanlar var. Yine içlerinde avukatlar var. Doktorlar var ve mühendisler var. Dolayısı ile Sayın Cumhurbaşkanımızın kast ettiği bütün Suriyelileri vatandaşlığa kabul etmek değil. Kast ettiği halen Türkiye’de eğitim öğretim alanında, mühendislikte faydalı olacak bazı Suriyeliler var. Bunlar zaten istihdam ediliyor. Ancak Türk vatandaşı olmadıkları için bazı imkanlardan faydalanıyorlar ama, vatandaşlık yükümlülüklerini yerine getiremiyorlar. Mesela vergi ödemek gibi yükümlülükleri yerine getiremiyorlar. Uzun zamandır Türkiye’deler bunlarla ilgili incelemeler ve araştırmalar yapılmak suretiyle Türkiye’ye faydalı olacakların vatandaş olması için bir görüş ifade etti sayın Cumhurbaşkanımız diye konuştu.