MSC LONDON ASYAPORT’U SELAMLADI

MSC LONDON ASYAPORT’U SELAMLADI

Yayınlama: 20.08.2014
524
A+
A-

 

MSC LONDON ASYAPORT’U SELAMLADI

 

MSC’ nin sahip olduğu, Türkiye’ye gelen en büyük konteynır gemisi, 2015 yılında faaliyete geçecek Türkiye’nin en büyük konteynır limanı Asyaport’la buluştu.


Asyaport’un Konferans salonunda Düzenlenen etkinliğe, Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat,AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Akçay, MHP İl Başkanı Enez Kaplan, AK Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Cüneyt Yüksel, MHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sertaç Aklaya, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Meclis Üyesi Ensar Sivri, Meslek Odaları Başkanları katıldı.


Akdeniz ile Uzakdoğu arasında sefer yapacak olan Msc’nin son jenerasyon gemisi MSC LONDON, 399 metre boyuyla Eiffel Kulesinden daha uzun, 4 futbol sahası büyüklüğünde, 189.000 ton ağırlığı ile170.000 otomobile eşdeğer ve 15.000 TIR’ın taşıyabileceği kadar yük taşıyabiliyor. Asyaport limanının, faaliyete geçmesiyle birlikte MSC LONDON’ dan daha büyük kapasitedeki gemilere bile ev sahipliği yapacağı belirtiliyor.


“BENİM İÇİN 2 YÖNDEN TARİHİ BİR GÜN”


Düzenlenen Etkinlikte  konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; bugün aslında iki tane gururunun olduğunu belirterek Albayrak “Bugün benim için 2 yönden tarihi bir gün, benim için 2 yönden mutluluk verici bir gün, birincisi Tabi Büyükşehir Belediye Başkanlığına gelişimin bugün 133. günü yani ben  133 gün sonra Tekirdağ’a bugün MSC’nin ve Dünyanın sayılı büyüklükteki yük gemisinin Selamlamasını yapıyoruz onun bize olan selamlamasını görüyoruz ve bugün burada bu konuma gelen ASYAPORT’la gurur duyuyoruz birinci gururum bu. İkinci gururum da Tabi ki takdir edersiniz ki bunu benim arkadaşım yaptı, Benim Arkadaşım şurada bakıyorum yan yana üç arkadaşız ziyaeddin bey benim sınıf Arkadaşım, Ahmet Bey ise hem sınıf arkadaşım hem okul arkadaşım hem de can yoldaşım. Bundan daha güzel bir şey olamaz, Şöyle 5 yıl sonrasının bir fotoğrafını çekiyorum burası tam kapasiteli devreye girmiş etrafta onlarca MSC’nin ve diğer firmaların gemileri var ve Sayın valimizin sözüdür bu bende tam manasıyla katılıyorum Asyaport’dan önceki Tekirdağ, Asyaport’dan sonra ki Tekirdağ sağ olun sayın valim.” dedi.


“TEKİRDAĞ DÜNYA’DA ASYAPORT İLE ANILACAK”


Ziyaeddin Akbulut “Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz Görünür şahsın rütbi aklı eserinde. Efendim eser meydan da sayın valim sayın Büyükşehir Belediye başkanım. Bugün bir tarihi ana tanıklık etmek için hep beraber buradayız. Dünyanın büyük birkaç gemisinden birisi olan MSC London gemisi Tekirdağ’ı Türkiye’yi ziyaret ediyor ve Asyaport Limanını ziyaret ediyor ve selamlıyor. Yakın bir zamanda umuyorum 1 yıla kalmaz bir zaman dilimi içerisinde bu Türkiye’nin en büyük limanı hizmete girecek. Dolayısıyla bu bölge Tekirdağ Süleymanpaşa Barbaros bundan sonra dünya da Asyaport limanı ile anılacak. Tıpkı Atina gibi ama ondan çok daha güçlü ve çok daha büyük ve dünyada saygın bir yeri olan Asyaport Limanı ile Tekirdağ tanınacak.” Dedi.


“MSC LONDON BU İŞİN SADECE BİR BAHANESİYDİ”Ali Yerlikaya “Değerli dostlarım bundan yaklaşık 3 hafta önce Ahmet Soyuer beyle beraber bir görüşme esnasında az önce bizi selamlayan MSC London gemisini Ambarlı limanında yine kendi limanlarında üretiminden sonra Türkiye’ye ilk seferini  ama Türkiye’yi ilk ziyaretleri anısına  Asyaport limanında ki karşılama ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk fakat benim o an kendisine bir önerim oldu dedim ki Türkiye’nin en büyük konteynır limanı yapılıyor Asyaport, bizi selamlasın buraya gelsin. Biz limanımızın son 5 yıl içerisinde bu inşaatın büyük bir başarı idaresi ile bu noktaya gelişinin Ulusal ve Yerel basınımıza aslında kendimize bunu bir hatırlatalım gösterelim dedik. MSC London bu işin güzel bir bahanesi idi  tabi ondan da gurur duymamak elde değil.” Dedi.SOYUER GÖZ YAŞLARINA HAKİM OLAMADI


Asyaport Limanının sahibi Ahmet Soyuer katılanların tebrikleri üzerine mutluluk gözyaşlarını tutamadı. AK Parti Tekirdağ Milletvekili T. Ziyaeddin Akbulut’u karşılayan ve tebriğini Kabul Eden Ahmet Soyuer Akbulut’a Hayaldi Gerçek oldu dedi.