Tekirdağ Merkezli 7 ilde ‘KAFES-36’ Operasyonu, 18 Gözaltı

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, Tekirdağ merkezli ‘KAFES-36’ operasyonu çerçevesinde yakalanan 18 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Tekirdağ Merkezli 7 ilde ‘KAFES-36’ Operasyonu, 18 Gözaltı

Yayınlama: 05.02.2024
165
A+
A-

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, Tekirdağ merkezli ‘KAFES-36’ operasyonu çerçevesinde yakalanan 18 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından, Tekirdağ merkezli 7 ilde ‘KAFES-36’ operasyonu gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen operasyonda 7’si Bulgaristan vatandaşı olan 18 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 18 şüpheli emniyette ki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

EVLİLİK VAADİYLE DOLANDIRICILIK

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı ve Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi tarafından “KAFES-36” operasyonunda, nitelikli dolandırıcılık, şantaj ve tehdit suçlarını işleyen yurtdışı bağlantılı organize suç örgütü mensubu 18 şahsa yönelik geniş çaplı çalışma yapıldı. Bulgaristan uyruklu şahısların kadın profilli sahte sosyal medya hesapları üzerinden Türk vatandaşı erkek şahıslar ile irtibata geçtikleri, görüntülü konuşmalarda müştekilerin müstehcen görüntülerini kayda aldıkları ve bu görüntüler üzerinden tehdit/şantaj yaptıkları, ayrıca şüpheli bayan şahısların evlilik vaadiyle de para talep ederek dolandırıcılık yaptıkları belirlendi.

30 MİLYON TL DOLANDIRMIŞLAR

Suçluların belli bir komisyon karşılığında Bulgaristan vatandaşı olan başka şahısları da Türkiye’ye getirip çeşitli bankalardan çok sayıda banka hesabı açtıkları tespit edilirken, şüpheli şahısların kullanmış olduğu hesaplar üzerinde yapılan ön incelemede 171 mağdur şahsın yaklaşık olarak 30 milyon TL dolandırıldığı tespit edildi. Soruşturma  ve yargılama aşamasında müşteki sayısı ve şüphelilerin elde ettikleri para miktarının da artacağı değerlendirilirken Tekirdağ merkezli toplam 7 ilde nitelikli dolandırıcılık ve şantaj işlemini gerçekleştiren suç örgütü mensubu 18 şahsın yakalanmasına yönelik operasyon gerçekleştirildi. Yapılan ikamet ve araç aramalarında 300 bin TL değerinde döviz, 180 bin 665 TL nakit para, 33 cep telefonu, 27 sim kartı, 47 farklı bankalara ait banka kartları, 3 adet hesap cüzdanı, 1 adet tapu senedi , 1 adet sözleşme, yabancı şahıslar adına düzenlenmiş, sahte çalışma belgeleri ve Gelir Dairesi Başkanlığı evrakları ele geçirildi. Ayrıca şüphelilere ait 2 otomobile el konuldu.