Tekirdağ Kıyılarında Deniz 25 Metre Çekildi

Tekirdağ Kıyılarında Deniz 25 Metre Çekildi

Yayınlama: 13.02.2023
714
A+
A-

Marmara Denizi’nin Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesi kıyılarında sular 25 metre çekildi. Denizin çekilmesi ile Kral yolu olarak bilinen kayalıklar ortaya çıktı.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesine bağlı Altınova Mahallesi’nde deniz yaklaşık 25 metre çekildi. Denizin 25 metre çekilmesi ile bölgedeki vatandaşlar arasında ‘Kral yolu’ olarak bilinen su altında ki  kayalıklarda ortaya çıktı.

DEPREM İLE İLGİSİ YOK !

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi  Coğrafya Bölümünde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Özşahin; ‘’Özellikle Poyraz estiğinde yani Kuzey Doğu istikametinden poyraz rüzgarı estiğinde her sene rutin olarak Marmara Denizi’nde görülen çekilmelerdir. Özellikle alçak kıyılarda bu çekilmeler belirgin bir şekilde gözükmektedir. Tekirdağ’da Kral Yolu olarak isimlendirilen Marmaraereğlisi ilçesinin alçak olduğu alanlarda bu çekilme genliği fazla olduğundan dolayı geniş alanda görülmektedir.  İnsanlar bu çekilmeden tedirginlik duymakta. Bu çekilmenin bölgedeki deprem aktivitesiyle alakası yoktur. Tamamen dönemsel olarak belli mevsimlerde rüzgarın hep aynı yönde esmesiyle beraber ortaya çıkan hadisedir. Herhangi bir korkuya gerek yok.’’ Şeklinde açıklama yaptı.