ALBAYRAK’TAN BAŞBAKANA TEŞEKKÜR

ALBAYRAK’TAN BAŞBAKANA TEŞEKKÜR

Yayınlama: 25.12.2014
239
A+
A-

 

ALBAYRAK’TAN BAŞBAKANA TEŞEKKÜR

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz gün Edirne’de gerçekleştirdiği genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Büyükşehir Belediyeleri için müjdeli bir haber verdi.


Davutoğlu, belediye başkanlarının uzun süredir beklediği bir müjdeyi vermek istediğini belirterek, şöyle devam etti: "Büyükşehir belediyesi yasasının uygulamasını da gözleyerek yasanın çıkması sonrasında söz konusu olan bazı sorunları, özellikle kaynaklarla ilgili bazı sıkıntıları aşabilmek için bazı tedbirler konusunda çalışmalar başlatmıştık. Amasya'da büyükşehir olmayan illerimizin belediye başkanlarıyla 7-8 Kasım'da da Bursa'da büyükşehir belediye başkanlarımızla ilgili bakanlarımızın, ilgili genel başkan yardımız ve ekibinin katıldığı geniş istişareler yaptık. Bu istişarelerde bir komite oluşturduk ve büyükşehir yasasının uygulanmasından kaynaklanan sorunları aşmak üzere tedbirleri çalışmaya başladık. Bu komite, çalışma hala sürüyor. İnşallah önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bir brifing alacağım ve alınacak bütün tedbirleri tekrar gözden geçireceğiz.” Dedi.

 

İLK 6 AY KESİNTİ OLMAYACAK

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu “Ama bir anlamda bu tedbirler devreye girmeden önce özellikle büyükşehir yasasındaki yeni kaynak düzenlemelerinden sıkıntıları hafifletmek ve bir güzel başlangıç yapmak için büyükşehir belediyelerimize bağlı kuruluşlara, il ve ilçe belediyelerimize genel bütçeden gönderilen paydan 6 ay boyunca kesinti yapılmaması kararı alınmıştır. Genel bütçeden giden paydan kesinti yapılmayacak. Dolayısıyla bu aktarılan kaynak konusunda ciddi bir rahatlama getirecek. Ayrıca tedbirleri de düşünüyoruz. Bunu yaparken tüm belediyelere yapıyoruz. Parti ayrımı olmaksızın yapıyoruz." Diyerek sözlerini noktaladı.

 

“BAŞBAKANA TEŞEKKÜR ETTİĞİMİ YAZIN”

 

Yapılan açıklamalar üzerine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bu gerçekleşecek olan uygulamanın gerçekten güzel bir uygulama olacağını altını çizerek “Sayın Başbakanın vermiş olduğu müjde Çok iyi bir haber çokta güzel bir haber, öncelikle bunu mutlulukla karşıladık. Kendisinin de bahsettiği gibi bütün ödenekleri yeni imkanları, uygun ve etkin bir şekilde kullanacağız. Zaten elimizden geldiğince yeni büyükşehir belediyesi olarak yapılanmamızı tamamladık. Bütün kaynaklarımızı en etkin ve verimli şekilde özellikle 2015 yılının başından itibaren hizmet olarak sunmaya başlıyoruz. Buda bizi ve ilçe belediyelerimizi sevindiren bir haberdir. Zaman zaman bu yeni kararın uygulanmasından dolayı çıkacak aksaklıkları veya olumlu yönleri biz bilgilendirme içerisinde olacağız. Gerçekten bende sevindim bu haberden dolayı, Başbakana teşekkür ettiğimi yazın gerçekten güzel bir uygulama. Tabi daha 23 aralıkta yayınlanmış tam bilgileri aldığımız zaman daha iyi faydalanabiliriz.” Dedi.