Tekirdağ İzcilik İhtisas Kulübü Kuruluyor

Tekirdağ İzcilik İhtisas Kulübü Kuruluyor

Yayınlama: 01.01.1970
525
A+
A-

 

Tekirdağ İzcilik İhtisas Kulübü Kuruluyor

 

 

Tekirdağ’da İzcilik İhtisas Kulübü kuruluyor. Trakya İzciler Birliği Federasyonu Genel Sekreteri Ali Milli Tekirdağ’da izcilik ile ilgili çalışmalara destek oluyor.“BAŞARIMIZ SAMİMİYETİMİZDEN KAYNAKLANIYOR”Lise gençlerine karşı bir eğitim çalışması başlattıklarını belirten Trakya İzciler Birliği Federasyonu Genel Sekreteri Ali Milli “ Biz Keşan İzcilik İhtisas Kulübü olarak 2012 yılında kurulduk, Keşan’da lise gençliğine yönelik bir izcilik eğitimi çalışması gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaların eğitimleri daha çok kamplarda gerçekleşiyor, çünkü öğrencilerin eğitim ve sınavları dolayısıyla büyük bir zaman dilimini okullarına ayırıyorlar. Kamplarda izciliğin ant ve türesi çerçevesinde başkalarına ve kendimize karşı görevlerimiz anlatılıyor, burada izcilik andında kendinin bedence sağlam, Fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak adına elimizden geleni yapıyoruz. Bu ant ve 10 maddelik izcilik türesi çerçevesinde iyi insan iyi bir vatandaş yetiştirmenin hedefi içerisindeyiz. İzcilik bir gençlik hareketidir, kesinlikle siyasi ideolojik bir yönü yoktur, bütün dinlere saygılı. O yüzden de bütün herkese bu hizmete götürebiliyoruz ve bütün vatandaşlarımız da bizlere güvenerek çocuklarını emanet ediyorlar. Onları kamplara götürdüğümüzde evimizde çocuklarımıza nasıl davranıyorsak ne yediriyorsak kamplarımızda da o kalitede beslenme imkanı sağlıyoruz.  Bizim başarımızın sırrı da samimiyetimizden kaynaklanıyor velilerimiz bunları görüyorlar.” Dedi.“UNUTULAN DEĞERLERİ TEKRAR AŞILIYORUZ”


Gençlerin unuttukları değerleri tekrardan aşılamak istediklerini belirten Milli “Kurulduğumuz günden bu yana Keşan da 1.000 den fazla öğrencimizle kamp yaptık, çoğu lise gençliği, Kamplara gittiğimizde öğrencilerimize mümkün olduğu kadar kötü zararlı alışkanlıklardan uzak tutuyoruz. Onlara belli bir izcilik disiplini ve kamp prensiplerimizin olduğunu kamplara yola çıkmadan önce anlatıyoruz, onlarda bu kuralları kabul ederek kamplarımıza katılıyorlar. Doğa’ya karşı bilinçli bir gençlik yetiştiriyoruz özellikle Keşan merkezde oturup, 15-20 km uzaklıkta ki Koru dağlarına hiç gitmeyen gençlerimiz var. Orada ki vahşi hayattan çekinen gençler var. Biz gecenin 11 inde orada yürüyüşler gerçekleştirebiliyoruz. Bunların hiç birisinde herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Biz çocuklarımıza unutturduğumuz bazı değerlerimizi tekrardan izcilik çatısı altında veriyoruz. Çünkü orada ki arkadaşlık ortamını gençler benimsiyorlar.” Dedi.“TEKİRDAĞ’DA GÜZEL İŞLERE İMZA ATACAĞIZ”


Güzel işlere imza atacaklarını belirten Tekirdağ’da İzcilik İhtisas Kulübü Kurucu başkanı Serdar Çapkın “ Biz Tekirdağ’da izciliği okullar bazında yapıyorduk, Birkaç sene öncesine kadar MEB’e bağlı okullarda bakanlığımızın izcilik dairesi teşkilatı ile bu yapılıyordu. Bu Daire Başkanlığı kapatıldı. Şimdide bunu Trakya İzciler Birliği Federasyonu çatısı altında yapıyoruz. fakat, Tekirdağ’da ve Trakya bölgesinde bu çok zayıf bir şekilde ilerliyor. Türkiye’nin her yerinde çok hareketli kamplarla eğitimlerle dolu izcilik olmasına rağmen Tekirdağ’da bu zayıf kalıyor, bu büyük bir eksiklik.  Biz burada bir oluşumu hareketlendirmeye çalışıyoruz, bizler bu işin eğitimini kültürünü almış insanlarız. Bu işi Tekirdağ’da da bir çatı altında yapmak istiyoruz, bununda oluşumuna başladık bunu sürdürmeye çalışıyoruz ve Resmileştirmeye çalışıyoruz. Bu konuda güzel işlere imza atacağımızı düşünüyorum” dedi.