Erdoğan ; ” Laiklik ” Anayasaya Savaş Meydanlarında Girdi

Erdoğan ; ” Laiklik ” Anayasaya Savaş Meydanlarında Girdi

Yayınlama: 28.04.2016
234
A+
A-

 

Erdoğan ; '' Laiklik '' Anayasaya Savaş Meydanlarında Girdi


''Laiklik anayasaya savaş meydanlarında yazıldı” CHP Tekirdağ il Gençlik Kolları Başkanı Hasan Güvenç Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laikle ilgili tartışma yaratan açıklamalarını eleştirerek, “Laiklik o anayasaya masa başında ya da şeyhlerin dizinin dibinde değil, savaş meydanlarında yazıldı! “dedi.

 


“LAİKLİK, TOPLUMSAL BARIŞI SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ UNSURLARDANDIR”


İl Gençlik Kolları Başkanı Hasan Güvenç Erdoğan, Kahraman’ın sözlerini değerlendirerek, “Türkiye’de bir yaşama biçimi, toplumsal barışı sağlayan en önemli unsurlarından Laiklik ilkesinin yerine, dinsel bir tercihin yerleştirilmek istenmesi, Türkiye’nin hassasiyetleri ile oynayacak kadar düşüncesizce edilmiş bir sözdür. Ülkemizin asıl talihsizliği böyle saçma bir fikri ortaya koyanların Mustafa Kemal Atatürk’ün makamını işgal ediyor olmasıdır. İsmail Kahraman Milletvekili yeminini ederken demokratik ve laik cumhuriyeti koruyacağına dair namusu ve şerefi üzerine söz verdiğini unutmuş olabilir ama biz unutmadık.! Unutmuyoruz! Unutturmayacağız da! Laiklik o anayasaya masa başında ya da şeyhlerin dizinin dibinde değil, savaş meydanlarında yazıldı! Laiklik; 1915–1923 arası yaklaşık 400.000 şehit, bir milyon gazinin kan bedeli olarak yazıldı anayasaya, 1923 ten 1938’e kadar olan süreçteki vatansızların çıkardıkları ayaklanmalarda yitirdiklerimiz bu sayılara katılmamıştır bile. “diye konuştu.


“LAİKLİK BÜTÜN İNANÇ VE FİKİRLERE SAYGIDIR”


 Laikliğin önemine değinen Erdoğan, “Birlik ve beraberlik içinde, huzur içinde, özgürce inancını yaşamanın en önemli teminatıdır! Bu ülkede Anayasa’nın değiştirilmesi dahi teklif edilmeyecek laikliği tartışmaya açmak, toplumsal barışı, birlik ve beraberliğimizi adeta dinamitlemektedir. Laikliğin kaldırılması hayalini kuranlar, yeni bir kutuplaşmanın fitilini ateşleyenler bilmelidir ki CHP asla buna izin vermeyecektir. Vermeyeceğiz! Bu ülkenin daha fazla kutuplaşmaya ihtiyacı yoktur. Bu ülkenin barışa, birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır. Ama hevesleri kursaklarında kalacaktır. Bizler, Laikliğin herkesin dinini özgürce yaşayabilmesinin güvencesi olduğunu bilmekteyiz. Böyle bir kuru gürültüye asla pabuç bırakmayacağız. “ifadelerini kullandı.