F Tipi Cezaevinde İlginç Protesto

F Tipi Cezaevinde İlginç Protesto

Yayınlama: 11.11.2014
280
A+
A-

 

F Tipi Cezaevinde İlginç Protesto

 

Tekirdağ yüksek güvenlikli F Tipi cezaevinde yatan El kaide hükümlüsü, Mehmet Ali T, havalandırma sırasında F.2 nolu cezaevinin çatısına çıktı. Çatıda bağırarak, Işıd ve El kaide propagandası yapan hükümlü, uzun görüşmeler sonucu çatıdan inmeye ikna edildi.


İddiaya göre dün El kaide ve farklı suçlardan cezaevinde bulunan Mehmet Ali T, sabah F-2 nolu cezaevi hükümlülerinin havalandırma avlusuna çıktıkları sırada birden duvara tırmanarak cezaevinin çatısına çıktı.


EZAN OKUYUP KAMERALARI KIRDI


Yaklaşık altı metre yükseklikteki çatıya çıkan hükümlü, yanına atlayacağını söyleyip kimseyi yanaştırmadı. Çatıda bağırarak önce ezan okudu. Daha sonra Dünyadaki bütün Müslümanların eziyet gördüğünü ileri sürerek Işıd’e destek istediği ileri sürüldü. Mehmet Ali T, bir yandan slogan atıp bir yandan da çatıda bulunan güvenlik kameralarını tekme atarak kırdığı iddia edildi. Cezaevi iç güvenliğini sağlayan jandarma havalandırma avlusundaki hükümlüleri boşaltıp önlem aldı.


BAŞSAVCI CEZAEVİNE GELDİ


Olayın haber verilmesinden sonra Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı, Başsavcı vekili ve cezaevi savcısı F Tipi cezaevine gelerek çatıdaki Mehmet Ali T ‘in ne istediğini sorup çatıdan inmesini istediler. Sürekli ezan okuyan Mehmet Ali T, Yetkililere bulundukları yerde eziyet gördüklerini ve şartların uygun olmadığını belirtip, kendisi ile beraber aynı koğuşta kalan altı kişinin F-2 nolu cezaevinden F-1 nolu cezaevine nakil edilmeleri talep ettiler. Aksi taktirde aşağıya atlayacağını söyledi. Başsavcı Fevzi Büyüktümtürk, Adalet bakanlığı ile yaptığı görüşmelerden sonra bu isteklerinin yerine getirileceğini söylemesinin ardından Mehmet Ali T, sabah çıktığı çatıdan yaklaşık sekiz saat sonra aşağı inerek, jandarmaya teslim oldu. Mehmet Ali T ile beraber 6 El kaide hükümlüsünün jandarmanın sıkı önlemleri altında F-1 No’lu cezaevine nakil edildikleri öğrenildi.