BU HABERE EN ÇOK ESNAF SEVİNECEK

BU HABERE EN ÇOK ESNAF SEVİNECEK

Yayınlama: 26.09.2014
303
A+
A-

 

BU HABERE EN ÇOK ESNAF SEVİNECEK

 

 

Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi  251 borçlu ortağının 773 bin TL’lik faizini sildi. Kooperatif Başkanı Ali Rıza Eti bu fırsattan faydalanabilmeleri için 30 Ekim’e kadar başvuru yapmaları gerektiğini belirtti.


 

TÜRKİYE’DE İLK 10 İÇERİSİNDEYİZ


 

Tekirdağ Esnaf veSanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi, toplantı salonunda son torba yasa kanunu ile birlikte silinen kredi borçları ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. İlk olarak Kooperatif hakkında bilgiler veren Başkan Ali Rıza Eti “Trakya’da kredi verme oranı olarak birinci kooperatifiz, Türkiye’de bulunan kooperatifler arasında ilk 10 içerisine girdik. Göreve geldiğimizde enkaz devir aldık, arkadaşlarımın özverili çalışmalarıyla enkazı kaldırarak modern bir bina inşa ettik. Borçlu kooperatiften bugün 52 Milyon TL kredi kooperatif durumuna geldik.” Dedi.


 

773 BİN TL FAİZ BORCU SİLİNİYOR


 

Esnafın kredi borçlarının faizinin silinmesi ile ilgili bilgi veren Eti “ Yeni torba yasaya göre 1994 yılından bu yana borçlarını ödemeyen 251ortağımızın borç faizini almayacağız. 251 esnafın faiz miktarı 773 bin TL ana para iste 1 milyon 774 bin TL. Esnafımızın bu yasadan yararlanabilmesi için 31 Ekime kadar müracaat etmesi gerekiyor. Bir kerede ödeme yapacak olan esnafımızdan sadece ana para alınacak. Ana parayı yapılandırma yaparak ödemek isteyenlerden ise bir miktar faiz alınacak. Bu uygulama 24 eylül 2014 tarihine kadar borçlarını ödemeyen ortaklarımızı kapsıyor.” Diye konuştu.


 

ESNAF İÇİN BU BÜYÜK BİR FIRSAT

 


Esnaf kefaletin 1300 üyesi olduğunu belirten Eti; “150 ortağın borcu Ali Geyik döneminden kalan borçlar, eğer eski sistemle alacaklarımızı tahsil etseydik 2 milyon TL civarında bir alacak tahsis edecektik. Af ile birlikte alacağımız 1 milyon  774 bin TL oldu. Biz her zaman esnaf öncelikli hareket ediyoruz. Esnaf arkadaşlarıma sesleniyorum; Lütfen bu aftan yararlanın. Esnaf için bu bir fırsattır, bu fırsatı sakın kaçırmayın. Esnaf canlı olursa ülke canlı olur.” Diye konuştu


 

Basın toplantısına başkan Ali Rıza Eti, Başkan Yardımcısı Hamdi Şılga, Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Güven, Kooperatif Müdürü Şükrü Akçakoca katıldı.