ESKİ TEKİRDAĞ SAVCISINA 2 BÜYÜK ÖDÜL

ESKİ TEKİRDAĞ SAVCISINA 2 BÜYÜK ÖDÜL

Yayınlama: 03.05.2014
314
A+
A-

ESKİ TEKİRDAĞ SAVCISINA 2 BÜYÜK ÖDÜLEski Tekirdağ Savcısı olan ve Şuanda Nazilli Başsavcılığı görevini yürüten Doğan Kaya yürütmüş oldukları proje ile Türkiye Fair Play Büyük Ödülü ve Dünya Fair Play Ödülüne layık görüldü.AjansTekirdag.com’a açıklamalarda bulunan Eski Tekirdağ Savcısı ve şuanda da  Nazilli’de  Başsavcılık görevini yürüten Doğan Kaya “Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde kurulu bulunan ve tüm kamu kurumu temsilcilerinden oluşan, Koruma Kurulu Başkanlığı bünyesinde Nazilli’de yaşayan dezavantajlı çocuklarımızı rehber öğretmenler eşliğinde tespit ettirerek, onlara olan borcumuzu bir nebze de olsa ödemenin doğru olacağı düşüncesiyle, bu projeyi hazırlama fikrimiz oluştu.” Diyerek projenin nereden akla geldiği konusunda bilgiler verdi.Nazilli Başsavcısı Doğan Kaya projenin ismini neden koyduklarından bahsederek KAYA “Projemizin adını "SPORLA YAŞA" koyduk. Çünkü spor hem toplumla birlikte yaşamayı hem kişisel ve ruhsal gelişimi, olimpik kültürü ve fair play ruhunu içeren önemli bir alandı.

Projemizin en önemli öğesi elbette çocuklardı ama biz özellikle dezavantajlı olan çocuklarımıza yönelik bu projeyi başlattık. Çünkü dezavantajlı çocuklar toplumda, okulda ve ailede ihmal edilmiş, bir nevi ötekileştirilmiş, suç işlemeye eğilimli, çocukluktan gençliğe geçiş döneminde sorunlar yaşayan çocuklarımızdı. Bu çocuklarımız ihmal edildiği için suç işleme oranları her geçen gün artıyordu.Milli Eğitim’de görevli rehber öğretmenlerimize Nazilli'de yaşayan ve suç işleyen çocuklarımızın özellikle parçalanmış ya da ekonomik düzeyi iyi olmayan varoşlarda yaşayan ailelerin çocukları olduğunu, okulda sorunlu bir öğrenci olup, suça eğilimli dezavantajlı çocuklarımızın olduğunu tespit ettirdikten sonra Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı olarak, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde kurulu bulunan, Koruma Kurulu Başkanlığımızca 12–18 yaş arasında, dezavantajlı 344 çocuğumuza yönelik “Sporla Yaşa Projesini” 2010 yılında başlatarak, 2012 yılında başarı ile sonlandırdık.  Proje kapsamında 344 kız ve erkek çocuğumuzu tespit ettirdikten sonra, bu çocuklarımızın okuldan arta kalan zamanlarında Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden temin ettiğimiz beden eğitimi öğretmenleri eşliğinde futbol, voleybol, basketbol ve güreş dallarında gruplara ayırarak spor yapmalarını sağlamak sureti ile boş zamanlarını değerlendirmelerini, kötü alışkanlıklardan ve suçlu davranışlardan uzaklaşmalarını amaç edindik.” Dedi.Gerçekleştirilen bu projede %100 başarı sağlandığını belirten KAYA “Bu çocuklarımızın büyük bir çoğunluğu suça karışmış 12–18 yaş grubu arasındaki çocuklarımızdı. Projemiz 2 yıllık bir sürede uygulandı. Proje sonunda bu çocuklarımızın hiçbirisinin suça karışmayarak %100 başarı sağlamaları, bunun karşılığı olarak da Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından 2012 yılı Fair Play Büyük Ödülüne layık görülmesi akabinde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Sporla Yaşa projemizin Uluslararası Olimpiyat Komitesine (IOC) Fair Play Ödülü dalında aday gösterilmesi gerek Nazilli Adliyesi gerek yargı camiası adına ve gerekse Nazilli ilçesi adına bizleri onurlandırmıştır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) bünyesinde bulunan Fair Play Komitesince (CIFP) Wıll Daume Dünya Fair Play ödülüne layık görülmesi heyecanımızı ve sevincimizi arttırmıştır.”dedi


Çocukların uzatılan hiçbir şefkatli elleri geri çevirmediğinin altını çizen Nazilli Başsavcısı  Doğan Kaya “13 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul Ataköy Olimpiyat Evinde düzenlenecek olan tören ile ödülümüzü alacak olmamız şimdiden Nazilli ilçesini ve yargı camiasını heyecanlandırmıştır.  Bu proje ile bir kez daha gördük ki çocuklara uzattığımız hiçbir şefkat eli karşılıksız kalmıyor. Yeter ki onları fark edelim, yeter ki onları ötekileştirmeyelim. Unutmayalım ki testi kırıldıktan sonra tedbir almanın hiçbir faydası yok. Ve onları kazanmak için harcanan emek ve masraf onları kaybetmeden yapacağımız emek ve masraftan daha fazladır. Yine unutmayalım ki eğitmediğimiz çocuklarımızın işlediği her suça toplum olarak iştirak etmiş oluyoruz.  Hayat bahçesinde ki çiçeklerimiz olan çocuklarımızı kopartmadan eğitim ile sulayarak büyütelim. O çiçeklerin meyvesini acıda olsa tatlı da olsa toplum olarak birlikte yediğimizi unutmayalım.Yaşadığımız dünyayı bir gün emanet edeceğimiz kişilerin, çocuklarımız olduğunu unutmayalım ve onları hep fark edelim, asla ihmal etmeyelim.” Diyerek sözlerini noktaladı.
2 Büyük Ödül %100 Başarı
Eski Tekirdağ Savcısı mevcut Nazilli Başsavcısı Doğan Kaya  gerçekleştirilen bu proje boyunca eğitim gören tüm çocuklara teşekkür ederek KAYA “Türkiye Fair Play Büyük Ödülünün yanında Dünya Fair Play Ödülünü de alan "Sporla Yaşa" projemizde emeği geçen proje süresince bize desteklerini esirgemeyen tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine teşekkürlerimi sunar, ayrıca proje kapsamında bulunup proje sürecini başarıyla tamamlayan ve hiçbir suça karışmayarak fair play örneği gösteren ve en büyük ödülü bu şekilde bizlere veren çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, herkese sevgi ve saygılar sunuyorum.” Dedi.