Tekirdağ 5.0 Şiddetinde Sallandı

Tekirdağ 5.0 Şiddetinde Sallandı

Yayınlama: 25.05.2014
357
A+
A-

 

Tekirdağ 5.0 Şiddetinde Sallandı


Merkez üssü Gökçeada olan 6.5 şiddetinde meydana gelen deprem Tekirdağ’ı 5.0 şiddetinde salladı.


 

Tekirdağ’da şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle vatandaşlar sokaklara döküldü. Binlardan düşen tuğla ve kiremiler yollara saçıldı.Ziraat Bankası’nın yakınındaki bir binanın bazı kısımları yıkıldı. Soğukkuyu Caddesi’nde bulunan bir binanın duvarlarında ise 5 cm ayrılma oldu.Hükümet Caddesi’nde çok sayıda binada ise parça kopmaları yaşandı. Depreme belediyede yakalanan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tuğlalı parkta televizyondan deprem ile ilgili haberleri izledi.


 

Öte yandan çok sayıda caminin minaresi de yıkıldı. Emniyet arkasında bulunan Tilki Selim Camisi ve Banarlı’da bulunan caminin minareleri yıkıldı.


 


Tekirdağ’da özel bir hastanenin açılış yaptığı esnada Tekirdağ’da deprem meydana geldi.

 

Tekirdağ’da hizmete açılacak olan Özel bir göz hastanesinin açılış organizasyonuna katılan vatandaşlar gerçekleşen deprem sonrasında paniğe kapılarak yangın merdivenlerinden hastane dışarısına kaçtılar.
 

Özel göz hastanesinin açılışında yaşanan deprem ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya “Bizim şehrimizi 4.6-5 arasında hissedilen şiddetli bir deprem meydana geldi. Allaha şükür herhangi bir can kaybımız yok, çok az maddi hasar var. Birkaç minare yıkığı baca yıkıkları ihbarları bize geldi. 112,115.110 ve AFAD her biri yaşanan olay ile ilgili çalışıyor ama şuan itibarı ile 10 civarında hafif yaralının dışında bize gelen bize akseden bir durum söz konusu değil.  Güzel Şehrimiz Tekirdağ’ımızda tıp ki İstanbul gibi bir deprem kuşağında, dolayısıyla bu yapı envanterimizin depreme dayanıklılığı konusunda başta Büyükşehir Belediyemiz, 11 ilçe belediyemiz, Valiliğimiz ve bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız ve her şeyden önce STK’larımız bu noktada bir ağız birliği gönül birliği yapmamız lazım. Çevre ve Şehircilik bakanlığımızın bu noktada göstermiş olduğu depremsellik ile ilgili riskli alan ilanından sonra Tekirdağ’ımızda bir süreç başlatmamız lazım.” Dedi.


 


Bunun yanı sıra Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğünde bulunan Emniyet Personeli ve Nezarette göz altında tutulan insanlar dahil tüm içerde bulunanların binayı boşaltmaları istendi ve Bugün izin günü olan Personel ise göreve çağrıldı.


 


Tekirdağ’da depremden dolayı Çeşitli ilçelerden Tekirdağ Devlet Hastanesine toplam 37 yaralı geldi.