Rapor Alamayınca; Doktor, Hemşire ve Ebelere Saldırdı

Rapor Alamayınca; Doktor, Hemşire ve Ebelere Saldırdı

Yayınlama: 03.04.2015
309
A+
A-

 

Rapor Alamayınca; Doktor, Hemşire ve Ebelere Saldırdı

 

Tekirdağ'ın çorlu İlçesi'nde aile sağlığı merkezinde görevli iki doktor, iki ebe ve bir hemşire, kendisine istirahat raporu verilmedikleri fabrika işçisi S.K. isimli kadının saldırısına uğradıklarını belirterek şikayetçi oldu.


Olay, Hatip Mahallesi'ndeki Çırak Bayırı Aile Sağlığı Merkezi'nde meydana geldi. Fabrika işçisi S.K. işe gitmediği için aile sağlık merkezine gelerek burada kendisine rapor verilmesini istedi. Talebinin reddedilmesi üzerine sinirlenen kadın, sağlık merkezindeki bilgisayarlara zarar vermeye başladı. Bu sırada S.K. ile kendisine müdahale etmek isteyen Aile Sağlığı Merkezi görevlileri arasında arbede yaşandı. Haber verilmesi üzerine olay yerine polis çağrıldı. Yaşanan arbedede darp edildiklerini iddia eden Dr. Ebru Ekinci Coşkun, Dr. Neriman Okşan, hemşire Hülya Kenar, ebe Kevser Yiğit ve ebe Melike Güven, Çorlu Devlet Hastanesi'ne giderek 3 gün iş göremez raporu aldı ve S.K.?dan şikayetçi oldu.


TABİP ODASINDAN KINAMA

 

Sağlık merkezinde yaşanan olay nedeniyle bugün hizmet verilemedi. Tekirdağ Tabip odası Başkanı Doktor Yücel Ayaz ve çok sayıda doktor, olayın yaşandığı Çırak Bayırı Aile Sağlığı Merkezi önüne gelerek burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Tekirdağ Tabip odası Başkanı Yücel Ayaz, 'Bildiğiniz gibi dün burada tüm aile sağlığı merkezi çalışanlarına karşı sözel ve fiziki şiddet uygulanmıştır. İstirahat raporu almak için geldiğini söyleyen bir şahıs bunun ancak muayene sonucu hastalığının istirahat gerektirdiğinin doktor tarafından tasdiklenmesinden sonra olacağının söylenmesi üzerine saldırganlaşmış, arkadaşlarımız saçlarından tutup yerlerde sürüklenmiş, darp edilmiş, giyim tarzlarından ötürü kötü sözlerle itham edilmiş, merkezdeki bazı araç gerece zarar verilmiştir. Aynı kişi bu yaptıklarından sonra yakasını paçasını yırtarak dışarı fırlamış, kendisinin kurtarılmasını feryat etmiş, yakınlarını çağırmıştır. Yakınlarının gelmesinden sonra ortam iyice gerilmiş, polis güçlükle bastırabilmiştir. Burada çalışanlar yaşadıkları travma ve darptan dolayı 3 gün boyunca hizmet veremeyeceklerdir. Biz Çorlu'daki aile sağlığı merkezlerindeki çalışanlar olarak bugün öğleden sonra üzüntümüzü paylaşmak ve geçmiş olsun ziyareti yapacağımız için aile sağlığı merkezlerimizde hizmet veremeyeceğimizi kıymetli halkımıza ve yetkililere bildiririzö dedi. Daha sonra ise saldırıya uğrayan sağlık ocağı çalışanlarına çiçek takdim edildi.

 

BİZ BUNU HAK ETMİYORUZ

 

Saldırıya uğrayan doktor Neriman Sönmez ise şunları söyledi:'Biz bunu hak etmiyoruz. Bugün buraya gelerek bizlere destek olan tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten de bir güvencemiz yok.