Telefon dolandırıcıları bu kez kaçamadı

Telefon dolandırıcıları bu kez kaçamadı

Yayınlama: 19.12.2015
278
A+
A-

 

Telefon dolandırıcıları bu kez kaçamadı

 

Tekirdağ Çorlu’da kendisini komiser ve savcı olarak tanıtan şahıslar 200 bin lira dolandırdı. Dolandırıcılara 200 bin TL kaptıran kadın, 50 bin TL’yi oğlu sayesinde kurtardı.


Edinilen bilgiye göre, Z.E. isimli şahsı ev telefonundan arayarak kendisini komiser olarak tanıtan dolandırıcılar, Z.E’yi tehlikede olduğunu belirterek uyardı. Kimliğinin Diyarbakır’da terör olaylarında kullanıldığını anlatan dolandırıcılar Z.E’ye yardımcı olacaklarını ifade etti. Dolandırıcılar, telefonla konuştuğu sırada polis telsizi seslerinin de gelmesi üzerine ikna olan Z.E’ye evde altın ya da para olup olmadığını sordu. Dolandırıcılar evde altın ya da para olmadığını öğrenince ’Senin bankadaki paran terör örgütü tarafından çekilecek’ diyerek parayı gelecek olan sivil polise vermesini istedi. Bunu üzerine bankada bulunan 200 bin liradan 50 bin lirasını çekerek evine dönen Z.E. kapısını çalan şahsın sivil polis olduğunu düşünerek parayı verdi.


200 BİN LİRANIN TAMAMINI ALDILAR


Z.E.’yi sabah tekrar ev telefonundan arayan dolandırıcılar, savcı ile görüştüklerini bankadaki kalan parayı da çekmesi gerektiğini belirterek parayı çekip evine dönmesini istedi. Parayı çekerek evine dönen Z.E. gelen şahsa parayı teslim etti. Toplam 200 bin lirayı Z.E’den alan dolandırıcılar Z.E.’ye başka bir bankada daha hesabının olduğunu bunu da çekmesi gerektiğini söyleyerek bankaya gitmesini istedi.


BANKACI OĞLU FARK ETTİ


Z.E, evinin yakınında bulunan banka şubesine giderek burada bulunan 50 bin lirayı da çekmek istedi. Z.E.’yi onay için bekleten banka görevlileri hesabının başka şubede olduğunu onay verilmesi gerektiğini belirtti. Bu arada onay verecek bankada çalışan Z.E.’nin oğlu annesini arayarak parayı neden çekmek istediğini sordu. Oğlu ile konuşurken dolandırıldığını anlayan Z.E., hemen karakola giderek kendisini 200 bin lira dolandıran kişilerden şikayetçi oldu.


POLİS EKİPLERİ KISA SÜREDE ŞAHISLARI TESPİT ETTİ


Z.E.’nin verdiği eşkal ve ifadeler doğrultusunda şahısları araştıran Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu ekipleri, sıkı takip sonucu aracın plakasına ulaştı. Güvenlik kameralarını incelemeye alan ekipler, şahısların eşkallerini tespit ederek, aracın Y.S. tarafından kiralandığını belirledi. Aracı takibe alan asayiş ekipleri İstanbul’da tespit edilen araç ile birlikte şüpheli M.B.’yi yakaladı.Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen şahsın yapılan sorgusunda olayı aracı kiralayan Y.S., A.H., İ.B. ve H. isimli Suriye uyruklu şahısların gerçekleştirdiğini belirledi. Yaşanan dolandırıcılık ile ilgili olarak M.B. alınan ifadesinin ardından savcılığa sevk edilirken diğer şahısların yakalanması için başlatılan araştırma devam ediyor.