Bulgaristan seçimleri için sandığa gittiler

Bulgaristan seçimleri için sandığa gittiler

Yayınlama: 01.01.1970
253
A+
A-

 

Bulgaristan seçimleri için sandığa gittiler

 

Tekirdağ'da yaşayan Çifte vatandaşlık sahibi ve Bulgaristan göçmen vatandaşlar, Bulgaristanda yapılan erken genel seçim için oy kullanmak için Tekirdağ'da kurulan sandıklara gittiler. Ancak Bulgar hükümetinin son anda çıkardığı yasayla Türkiye'deki oy kullanacak vatandaşların beyanneme doldurmaları işlemi uzun kuyuruklar oluşmasına neden oldu.


Bulgaristan'da bugün yapılacak olan erken genel seçimler için Tekirdağ'da yaşayan çifte vatandaşlık sahibi ve Bulgaristan göçmeni vatandaşlar sandık başına gittiler. Tekirdağ'da toplam il merkezi, Ergene, Kapaklı, Çorlu ve Süleymanpaşa ilçeleri olmak üzere 6 sandık kuruldu. Sabah erken saatlerde Süleymanpaşa İlköğretim Oklunda kurulan sandıklara gelen seçmenler, bulgaristandan gelen Dış işleri yetkililerinin kendilerinden beyanname doldurmalarını istemeleri üzerine tepki gösterdiler. Ayrıca yeni çıkarılan bir yasaya göre, oy kullanacak seçmenlerin doldurulacak beyannameyi Bulgarca yazarak ve okuyarak doldurmaları şartı getirildi.


Tekirdağ Bulgaristan Göçmenleri Dernek Başkanı, Kemal Öztrük ise bu uygulamanın resmen bir engelleme girişimi olduğunu ifade ederek şunları söyledi.: "Şu anda 26 Marta Bulgaristandaki seçimlerle ilgili oy kullanmaktayız. Fakat son alınan karara göre, Seçmenin beyannameleri içerideki komisyon karşısında doldurma şartıyla, gördüğünüz gibi dışarıda ve içeride oluşan kalabalığın durumunu. Bu durum bizlere çok büyük engel oluyor. Öztürk saat 10:00 itibarile normanlde bizim oy kullanma işlemlerimizin % ellisi bitmiş oluyordu. Alınan bu karar tutumsuz bir karar ve son anda alınan bir karardır. Buda bizim bütün hazırlık ve çalışmalarımızı alt üst etmektedir. Bizim önceki yıllara göre seçmen sayımız 5 Binden 15 Bine çıkacak ama bu durumda nasıl olacak bilemiyorum.


BÖYLE OLACAKSA TÜRKİYE'YE SANDIK KURMASINLAR DAHA İYİ


Tekirdağ Bulgaristan Göçmenleri Derneği başkanı Kemal Öztürk, Zaten 135 sandıktan 100 sandığımızı aldılar. Biz kalan 35 sandıkla, vatandaşlarımızın tamamı oy kullanma hakkına sahip değil. Nedeni, 35 sandıkta bizler biner adet oy kullanmış olsak, 35 Bin oy kullanılmış olur. Ancak Türkiye'de bu rakam aslında 250 Bindir. Oraya oy kullanmaya gidenlerin araçlarını engellediler. Otobüslerle gidildi. Böyle birşey olurmu bizler o ülkenin vatandaşıyız. Ben ailemi alarak sandığa gidemezsem bu olumsuz bir durumdur. Çıkarılan bu yasa diyorki, " Seçmen gelecek beyanname dolduracak, Bulgarca okuması yazması olacak ve seçime katılacak". Buda bir sürü külfettir. İşklemler yavaşlıyor. Zaman kayıbıdır. Örneğin bizim Tekirdağ'da hedefimiz 1001 idi. Ama bu uygulama ile 500'ü bulabilirsek ne ala" diye konuştu. Oy kullanma işlemleri ağır bir şekilde devam ediyor.