HÜNERLERİNİ KONUŞTURDULAR

HÜNERLERİNİ KONUŞTURDULAR

Yayınlama: 01.01.1970
270
A+
A-

 

HÜNERLERİNİ KONUŞTURDULAR

 

Süleymanpaşa Belediyesi’nin düzenlediği 1.Uluslararası Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu’nda, bir ay süren çalışma sonrası taşların şekillenmesi ile sahil marina alanında heykellerin açılışı gerçekleşirken açılışa sanatsal ve kültürel çalışmalarla Süleymanpaşa’yı uluslararası bir platforma taşıyan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat da katıldı.
Süleymanpaşa’nın belirlenen noktalarına koyulup Süleymanpaşa’yı çağdaş sanatlar müzesine dönüştürecek olan heykeller açılış ile sanatseverler ile buluştu.
Dünyaca ünlü ulusal ve uluslararası sekiz heykeltıraşın bir ay boyunca mermer blokları yontmasıyla taşlar sanat eserine dönüştü.  Eserlerinde şehrin tarih ve kültüründen ilham alan sanatçılar, taşları hikayeleri ile yonttular.
Açılışta bir konuşma yapan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat yapılan heykellerin önemine değinerek şunları söyledi:


EŞKİNAT; “BU İLK DEFA YAPILAN BİR ÇALIŞMA AMA SON OLMAYACAK”“Gerçekten güzel çok önemli projeye imza attık. Çalıştay başlayınca, yontu ilerledikçe heyecanlandık. Dünyaca ünlü sanatçılar bizim şehrimiz için bu hava koşullarında bizim için çalıştı, bu şehir için çalıştı. Çok önemli bir projeydi. Bu ilk defa yapılan bir çalışma ama son olmayacak.


“ETKİNLİKLERİMİZE TEKİRDAĞ’IN İSİMLERİNİ VERİYORUZ”İsmini Bisanthe koyduk. Sebebi Tekirdağ’ın ilk adı olmasıydı. Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz yelken yarışlarının adı da Rodosto idi. Etkinliklerimize Tekirdağ’ın isimlerini veriyoruz. Gerçekleşecek etkinlerimizde bu isimler üzerinden gideceğiz. Bisanthe’nin de ilkini gerçekleştirdik. İkincisi üçüncüsü derken devamı gelecek.“SANATA DEĞER VERİYORUZ”Çalıştayımız bitti. Siz değerli sanatçılarımızı uğurlayacağız. Heykelleri şehrin muhtelif yerlerine yerleştireceğiz ve şehrimizi açık hava müzesine döndürmek için ilk adımı atmış olacağız. Sizleri uğurladıktan sonra Türkiye’nin önde gelen yirmi ressamına ikinci resim çalıştayını yaptıracağız. Sanata değer veriyoruz. Toplumu kültür ve sanat ile yoğurursanız o toplum en doğru şeyi talep eder ve yaratır. Toplumu tek başına bireyler değiştiremez. Toplum değişimi sanat ve estetik duygusu kazanarak bu değişimi gerçekleştirebiliriz, biz buna inanıyoruz. Süleymanpaşa Belediye Meclisi ve çalışanları buna inanıyor. Kaynaklarımızı kültüre ve sanata aktarmaya devam edeceğiz.
Aslında bugün müzikalitesi yüksek bir açılış organize edecektik ama ülkemizin içinde bulunduğu ve biran önce bitmesini istediğimiz bir durum söz konusu. İnsanların umudunu kaybetmeyeceğini umduğumuz günlerde bunu tekrar yapmak üzere sizlere çok teşekkür ediyorum.“SANATÇILARA KATILIMCI SERTİFİKALARINI EŞKİNAT VERDİKonuşmanın ardından Ekrem Eşkinat sanatçılara katılımcı sertifikası verirken heykellerin açılışının ardından sanatçılar Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen davette bir araya geldi.