FİKRİ IŞIK “TÜRKİYE ORTA GELİR TUZAĞINDA”

FİKRİ IŞIK “TÜRKİYE ORTA GELİR TUZAĞINDA”

Yayınlama: 25.09.2014
218
A+
A-

 

FİKRİ IŞIK “TÜRKİYE ORTA GELİR TUZAĞINDA”

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin 2014-2015 Akademik yılı açılış törenine katıldı.


Akademik yılın açılış programlarında ilk dersi kendisinin vereceğini belirten ve katılımcılara teşekkür eden Bakan IŞIK “ Türkiye’nin En Güzel Şehrinde Ülkemizin en güzel şehirlerinden birinde, ülkemizin en genç üniversitelerinden ama en hızlı büyüyen ilk 3 üniversitesinden biri olan Namık Kemal Üniversitesinde Akademik yılın açılış töreni vesilesi ile aranızda bulunmaktan ve açılış dersini veriyor olmak ayrıcalığını tanıdığınız için teşekkür ediyorum ” dedi.


“HEDEF 2 TRİLYON GAYRİ SAFİ MİLLİ HASILA”


Türkiye Cumhuriyeti Bilimi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri ışık üniversitelerin ilk kuruldukları yıllarda misyonlarının sadece eğitim olduğu belirterek şimdi ise 4. nesil üniversitelerin olduğunu belirtti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “1850’li li yıllara kadar Üniversitelerin tek misyonu eğitimdi, daha sonra araştırma misyonu eklendi daha sonra özellikle son yıllarda araştırmanın ardından bir de teknoloji geliştirme misyonu eklendi şimdi 4 nesil dediğimiz üniversitelerde artık disiplinler arası çalışmada üniversitenin temel misyonları arasına girdi. 2023 için temel hedefimiz 2 trilyon gayri safi milli hasıla, şuanda 820 milyar dolardayız bunu 2 trilyon dolara çıkarmak istiyoruz. Kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolar seviyelerinin üzerine çıkarmak, ihracatımızı 500 milyar doların üzerine çıkarmak, hizmet ihracatımızı da 150 milyar doların üzerine çıkarmak temel hedefimiz. İşsizlik oranını ise %5 in altına çekmek yine temel hedefimiz.” Dedi.


“TÜRKİYE ORTA GELİR TUZAĞINDADIR”


Türkiye’nin milli gelirini 3 bin dolardan 11 bin dolara yükselttiğini ve bunun orta gelir tuzağı olduğunu belirten Bakan Fikri Işık “Özellikle şuanda içerisinde bulunduğumuz durum Türkiye açısında orta gelir tuzağı 3 bin dolardan 11 bin dolara  Türkiye milli gelirini yükseltti ama Türkiye ölçeğinde bir ülke için 11 bin dolar orta gelir tuzağıdır. Türkiye’nin orta gelir tuzağını mutlaka bir sıçrama yaparak aşması gerekiyor. Yani bugün ki konvansiyonel yöntemlerde  iyileştirmeler yaparak sadece bunu başaramayız. Orta gelir tuzağından sıçramanın tek yolu mutlaka ama mutlaka sıçramak, bu sıçramayı yapmakta bazı şartları vardır. Sıçrama yapacağız dediğimiz için yapamayız, yapmamız gereken bazı çalışmalar, atmamız gerekende bazı adımlar var. İşte burada en temel sıçrama alanımız üretimde katma değeri yüksek ürünlere geçmek bununda en temel ön şartı mutlaka teknoloji düzeyini yükseltmek. İşte Türkiye’nin geldiği bu teknoloji düzeyinde şuanda Türkiye orta teknoloji düzeyinde üretim yapan bir ülke.” Dedi.


“BAŞIMA İCAT ÇIKARMA DEVRİNİ KAPATMALIYIZ”


Namık Kemal Üniversitesi akademik yılı açılışında ilk dersi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Artık başıma icat çıkarma dönemini bırakıp bir buluşta sen yap dönemine toplum olarak komple geçmeliyiz. Eğer bunu başarırsak Türkiye’nin önü açık ama bunu başaramazsa o zaman bu orta gelir tuzağından kurtulup sürdürülebilir bir kalkınma ve ilk 10 ülke arasında mücadeleye etmeye ve yarışa devam etme imkanımız olmaz. O açıdan bazı noktaları özellikle vurgulamak istiyorum. Etik değerlere dayalı ve analitik düşünmeye yönelen eğitim sistemimize mutlaka sırrını benimsememeliyiz. Bu noktada yapılan çok önemli çalışmalar var ama şunu da kabul etmeliyiz ki eğitim sistemimizde hala ezberin rolü fazla. Hala matematik dersini tarih gibi okuma hala sebep sonuç ilişkisine fazla eğilmeme hala problem çözme yeteneğini kazandırmaktan uzak bir eğitim sistemine sahibiz. Bununla ilgili son dönemde özellikle müfredatın basitleştirilmesi, özellikle bilgi yüklü bilgi ağırlık bir eğitimden biraz daha sorgulama muhakeme etme problem çözmeye yönelik eğitim sistemine geçiyoruz, ancak şuana kadar atılan adımlar bu hedefimiz açısından yeterli değil. Mutlaka eğitim sistemimizi bir dünya da ki gelişmiş tüm eğitim sistemleri kırabilir okunur hale getirmek yani değerler eğitimini temel almak onun üzerine beceri eğitimini bunun üzerine de bilgiyi inşa eden bir piramide geçmek durumundayız. Bunu başardığımız zaman aslında en zor ve en güç olan kısmı başarmış olacağız.” Dedi.“DÜNYANIN YARISI AMERİKAYA ÇALIŞIYOR”Geçtiğimiz yıllarda bir  Üniversite rektörünün kendisine anlattığı bir anıyı dersi dinleyenlere anlatan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Üniversitelerimizden birinin rektörü anlattı, Dedi ki Amerika dayım akademik çalışmalarla ilgili çocuğu orada bir kreşe verdim. Çocuğa kreşte 3-4 yaşlarında söylenen şu Bir buluşta siz yapın. 3-4 yaşında ki çocuğa söylüyor, Rektörümüzün oğlunun buluşu da şu ; Evde kumandalar çok kayboluyor, bazen dakikalarca kumanda ararız nasıl kumanda dan televizyonu yönetebiliyorsak televizyona bir düğme koyalım kumanda kaybolduğu zaman o düğmeye basalım o kumanda ötsün bizde nerede olduğunu görelim, şimdi Amerika’nın neden Amerika olduğunun sırrı aslında  burada bitiyor.  Eğer sizin eğitim sisteminiz 3 veya 4 yaşında ki çocuğa bir buluşta sen yap diyorsa ve çocuğun o buluşunu öğretmenine dinleyecek vakti veriyorsa o buluşu değerli veya değersiz öğretmen değerlendiriyorsa işte dünyanın yarısı Amerika’ya çalışıyor. Bu kültürü toplumda oluşturmak durumundayız” dedi.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın dersinin ardından program son buldu. Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük makamına çıkan Işık oradan AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığına geçti.