IŞIK “Sınırımızda Çıkacak Kaos Ekonomimizi Etkiler”

IŞIK “Sınırımızda Çıkacak Kaos Ekonomimizi Etkiler”

Yayınlama: 25.09.2014
331
A+
A-

 

IŞIK “Sınırımızda Çıkacak Kaos Ekonomimizi Etkiler”

 

 

Namık Kemal Üniversitesi akademik açılışından sonra Ak Parti il başkanlığını ziyaret eden Bakan Fikri Işık burada gündemle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye terörden en çok çekmiş bir ülke, Biz barıştan yanayız, Sınırımızda çıkacak bir kaos dolaylı yoldan ekonomi ve sanayimizi etkiler” dedi. 
Türkiye’nin ABD ile birlikte IŞID’e karşı hareket edip etmeyeceğini sorulması üzerine Bakan Fikri Işık;” Türkiye de değil biz bölgemizde de dünyada da demokrasiyi savunuyoruz. Nasıl Millet iradesinin Türkiye’de hakim olabilmesi için 12 yıldır vermiş olduğumuz mücadele varsa Millet İradesi Suriye’de de hakim olsun, Mısırda da millet iradesi hakim olsun, hangi ülke olursa olsun millet iradesi hakim olsun. Milletin yönetme hakkına herkes sahip çıksın, Türkiye’nin temel politikası bu. Bu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurtta Barış Dünyada Barışın en önemli tezahürüdür diye konuştu.


TERÖRE ASLA DESTEK VERMEYİZ


Kamuoyunda Türkiye’nin IŞID’a silah ve para yardımı yaptığı ile ilgili dolaşan söylentilere değinen Işık, “Türkiye bugüne kadar hiçbir terör örgütünü desteklememiştir, bugünde desteklememektedir yarında desteklemeyecektir bu bir devlet politikasıdır. Terörden en fazla acı çekmiş bir ülkenin bir milletin bir devletin terörün hangi türü olursa olsun destek vereceğini düşünmek abesle iştigaldir. Buna IŞİD’de dahildir başka örgütlerde dahildir dedi.ESED’İN SEÇİMLE GELDİĞİNİ UNUTTUHükümet olarak halkın iradesi ile gelen hiçbir yönetime karşı olmadıklarını ileri süren Fikri Işık, Sözlerine şöyle devam etti. “Mısırda seçim olsun Kıptiler iktidara gelsin başımızın üzerinde yerleri var. Suriye’de seçim olsun Esed gelsin iktidara tanırız, ama kendileri gerekli gördükleri demokrasiyi bizim bölgemize lüks görüyorsa biz bunu kabul etmeyiz. Biz bunu kabul etmediğimiz için birileri Türkiye’yi teröre destek veren ülke gibi göstermek istiyorsa onu da zinhar kabul etmeyiz. Terörden en fazla canı yanan ülke Türkiye’dir. Bu açıdan hiçbir şekilde bu konuda tavizimiz yok, ikircikli tavrımız yok.


IŞID’I DOĞURAN SEBEPLERE BAKMALI


Terörle mücadelenin Türkiye’nin en öncelikli mücadelesi olduğu söyleyen Fikri Işık, Terörle mücadelenin akılcı olması gerektiğini savunarak,  “Bölgede sadece biz şuna çok dikkat ederiz yaptığınız mücadele akıllıca olmalı. Akılcı mücadele yapmalısınız, bugün IŞİD’i doğuran sebepleri görmemezlikten gelipde sadece havadan bombalamak terörle mücadele açısından yeterli değildir. IŞİD’i hangi sebepler doğurmuştur, Amerika’nın Ortadoğu projesi IŞİD’in doğmasına ne kadar sebep olmuştur bunları masaya yatırıp konuşmak en az terörle mücadele kadar önemlidir. Bunları söylemek birilerinin hoşuna gitmiyor, birilerinin yanlışını yüzüne söylemek birilerinin hoşuna gitmiyor. Ama birilerinin hoşuna gitmiyor diye de bizde sesimizi kısmayacağız. Bu bölgede biz yaşıyoruz bu bölgede olan her olay Türkiye’yi etkiliyor, bakın Türkiye bölgenin en güvenli ülkesi Sünni de başı sıkışınca Türkiye’ye geliyor, Şii’si de başı sıkışınca Türkiye’ye geliyor, Alevisi de başı sıkışınca Türkiye’ye geliyor, Hıristiyan da başı sıkışınca Türkiye’ye geliyor. Şu daha son birkaç günde 150 bine yakın insanı biz kabul ettik, bu batı nerede ?  Dolayısıyla burada ki tavrımız nettir dedi.


FİDYE VEYA TAKAS OLMADI


 Muhalefetin IŞID’ın elinden ABD’nin bile başaramayacağı bir başarı ile kurtarılan 46 Vatandaşımız ile yaptıkları spekülasyonlara itibar edilmemesini söyleyen Fikri Işık, “Efendim takas mı oldu şu mu oldu bu mu oldu, bunların hiç birisine itimat etmeyin. Türkiye açıkladı kesinlikle fidye ödenmedi, kesinlikle takasa girilmedi ama bölgenin etkin unsurlarının devreye sokulduğunu hepimiz biliyoruz. Bu açıdan da Türkiye belki de bölgede Amerika’nın da başaramadığı son derece etkin bir operasyonu son derece başarılı bir şekilde sonuçlandırmıştır. Bu olay bazılarını kıskandırıyor olabilir ama ben inanıyorum ki kendisini Türkiye Cumhuriyetine ait hisseden her insanımız bundan gurur duymuştur.”diye konuştu.


BÖLGEDEKİ KARIŞIKLIK EKONOMİMİZİ EKTİKLER


Baksan Fikri Işık, Sınır komşusu olan ülkelerdeki her türlü dalgalanmanın ülkedeki ekonomiyi ve ihracatı etkilediğini savundu. Fikri Işık, “Tabi ki bölgede ki her dalgalanma bir risk oluşturuyor işte Irakta ki son olaylar Türkiye’yle ihracatı ne yaptı ? azalttı Ukrayna da ki son olaylar Türkiye ile Ukrayna’nın ticaretini zayıflattı. Bunların ekonomiye etkisi olur mu ? olur. Biz bunların hiç birisini kalıcı görmüyoruz. Biz şunu söylüyoruz Türkiye’de nasıl demokrasiyi istiyorsak bölgemizde de demokrasiyi istiyoruz, bölgede demokrasi olursa halk kendi kendisini yönetirse millet iradesi hakim olursa bu en çok Türkiye’ye yarar. Biz çifte standartlı değiliz, iki yüzlü de değiliz Türkiye’de istediğimizi hiçbir şekilde Suriye’den esirgemeyiz, Mısırdan da esirgemeyiz Ukrayna’dan da esirgemeyiz. Bizim Politikamız bu” dedi. Daha sonra il başkanı Ahmet Akçay ve il yönetimi ile kısa bir görüşme yapan Bakan Işık, buradan Çerkezköy ilçesinde bir dizi açılışlarda bulunmak üzere ayrıldı.