11. Hizmet Kervanı Süleymanpaşa’da

11. Hizmet Kervanı Süleymanpaşa’da

Yayınlama: 18.11.2014
254
A+
A-

 

11. Hizmet Kervanı Süleymanpaşa’da

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığının başlattığı hizmet kervanının 11. Durağı Süleymanpaşa ilçesi oldu.


Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde dolaşan Hizmet Kervanı sabah erken saatlerde Süleymanpaşa Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu’nu ziyaretle başladı. Daha sonra Ticaret ve Sanayi Odasında Süleymanpaşa Belediyesi’nin basına kapalı çalıştayı ile devam ett. Saat 11:00 da Ticaret ve Sanayi Odasında  Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri ile hizmet kervanı kapsamında toplantı yapıldı. Toplantıya; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Halim Orta, Süleymanpaşa Belediye Başkanı M. Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral ve Sivil Toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.


Ticaret ve Sanayi odasında gerçekleşen toplantıda ilk olarak söz alan Süleymanpaşa İlçesi Belediye Başkanı M. Ekrem Eşkinat Süleymanpaşa ilçesinin sorunlarından bahsetti. EŞKİNAT : “İlçemizin bir diğer sorunuda Tarihi evlerdir. Tarihi evler diye bildiğimiz restore etmediğimiz evlerdir bir çoğu otopark olarak kullanılan bir kısmıda metruk çivi çakılmayan binalardır. Geçen dönem olumlu bir gelişme oldu bu bizleri umutlandırdı, gerek il genel meclisinin gerekse Tekirdağ belediyesinin restore etmeye başladığı evler bu alanda da bir ufuk açtı. Büyükşehir belediyemizinde ciddi katkılarıyla bu dönemde Tarihi dokuda da ciddi gelişmeler olacağını düşünüyoruz. Bilindiği gibi ciddi bir trafik sorunumuz var bu trafik sorununu da bu yapılandırmanın içerisinde çözümlemeye çalışıyoruz. Az önce belirttiğim gibi Süleymanpaşa Belediye Binası yapılacak alanın 4 katı katlı otopark olarak 40.000 M2 lik bir alanı işgal edecek şekilde planlanıyor. Bu İstanbul yönünden şehire girecek araçların depolanması için önemli bir unsur olacaktır. Bir diğer devam eden  çalışmamız Eski sanayi çarşısının olduğu bölgedir, tamamı 100.000 M2 ama ilk etapta 28.000 M2 lik eski sanayi çarşısını rehabilite ederek onun altında da ciddi bir otopark oluşturmak suretiyle Hayrabolu ilçemiz tarafından gelen araçların parkedilmesini depolanmasını hedefliyoruz.” Dedi.


“PARKLARIN BAKIMSIZLIĞININ FARKINDAYIZ”


Katılan Sivil Toplum örgütleri temsilcilerine sorunların farkında olduklarını ve çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten  Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat “Parkları paylaşma noktasına geldik, bir çok parkın bakımsız olduğunun farkındayız, elimizden geldiği kadar toparlıyoruz ama önümüzde ki günlerde özellikle bahar mevsimine gelirken parklarımızı da değiştiğini göreceksiniz. Bir çöp ihalesi gerçekleştirdik, yeni bir firma  1 Aralıktan itibaren Süleymanpaşa ilçesinin çöplerini temizlemeye başlayacak. Bir fikir olsun diye söylüyorum Süleymanpaşa Belediyesine İller Bankasından gelen aylık katkı ortalama 2 milyon TL civarında. Bizim göreve başladığımızda çöpe ödediğimiz para bu kadardı. Yapılan ihale ile beraber yıllık ihale bedeli 12 Milyon 400 bin liradır. Yani aylık 1 milyon liradır. Buradan yarı yarıya bir tasarruf sağlamış bulunuyoruz. Bu Süleymanpaşa Belediye meclisinin ve yönetiminin olaylara nasıl baktığınında bir ifadesidir.” Diyerek konuştu.


“KENDİMİZİ AFFETTİRMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”


Süleymanpaşa ilçesinin en büyük sorununun yollar olduğunu belirten Eşkinat ;“Bize gelen yoğun şikayetlerden biriside özellikle belli mahallelerimizde, burada ki yolların sıkıntısıdır. İhalesi daha önce yapılmış iller bankası tarafından ve kontrolü iller bankası ve TESKİ ait olan bir çalışma. Başladığımızda gördük ki önemli miktarda kilometre açılmış ve kapatılması noktasında bir sıkıntı var. Aşşağı yukarı 3-4 aydır Büyükşehir Belediye başkanımızın neler yaşadığını en yakından takip eden kişiyim çünkü, onun kadar olmasa bile bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Bunlarda büyük ölçüde kontrol altına alındı. Yaklaşan kış koşulları bu konuda ki çalışmaları biraz engellese de, önümüzde ki baharla beraber vatandaşlarımızı bir süre daha sıkıntı çektirdikten sonra kendimizi affettirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu en sıkıntılı olan tarafıydı” diyerek sözlerini noktaladı.Kürsüde konuşma gerçekleştiren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak katılımcıları selamadıktan sonra Büyükşehir Belediyesi hakkında bilgiler verdi. ALBAYRAK “Değerli katılımcılar Büyükşehir olarak göreve geldiğimizden bu yana kurulumumuzu tamamladık ve Basın mensuplarımız ile bir araya geldik. 6 Ay içerisinde yaptığımız çalışmaları anlatmak 3 saat sürdü ve geri kalanlarınıda bir cd aracılığı ile basın mensuplarımıza verdik. Tekirdağ artık tüm ilin ortak ismi ve biz bunu vatandaşlarımıza aşılamaya çalışıyoruz ve bu bilinci oluşturmaya çalışıyoruz. Tekirdağ’ın artık bir bütün olduğunu ve hep birlikte kalkınacağımızın bilincini oluşturmaya çalışıyoruz. Ama Tekirdağlıların çok büyük bir beklentisi var, çünkü artık büyükşehir olduk. Büyükşehir Belediye Başkanı düğmeye basacak herşey hallolacak. O şekilde empoze edildi, oysa Tekirdağlılara şu söylenebilirdi, 30 Mart dan sonra masasına oturan büyükşehir belediye başkanı düğmeye bastığı zaman ne memuru ne amiri ne şefi kimsesi yok denilebilirdi. Ama bugün çok şükür bugün geldiğimiz noktada 221. Gün yani benim büyükşehir belediye başkanlığı koltuğuna oturuşumun 221. Günü. Şimdi 221 gün geriye baktığımız zaman hızlı bir şekilde geçmiş, ama birde 221. Gün önce koltuğa oturduğum da bugün buraya geldiğimde ki etrafımda ki ve çalışma arkadaşlarımı gördüüğüm zaman, Bugün eğer Süleymanpaşa ile burada  2 buçuk saat zamanı yetmeyen bir çalıştay yapıyorsak gelinen bu nokta bizi mutlu etmesi lazım. Yeterli mi değil ama tekrar söylüyorum sistemi oturturken temelini sağlam oturtmak lazım ki gelecek nesiller sağlam bir yerel yönetim teslim alsınlar. 4 buçuk yıl sonra ne gösterir bilemem ama şundan eminim ki çok iyi bir belediye çok iyi bir Tekirdağ teslim edeceğiz.” Dedi.


“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜRETİR HALE GELMİŞTİR”


Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştiren Başkan Kadir Albayrak büyükşehir belediyesinin ciddi yol aldığını belirterek ; “ Büyükşehir olarak bir proje yaptığın zaman çarpı 11 yapıyorsun veya benzeri bir projeyi diğer ilçelere de koymak zorundasın. Büyükşehir belediyesini ilçeler ile karıştırmamak lazım, Büyükşehir tüm ile hizmet götürecek. İlk Belediye meclisimiz bu salonda toplandı dedim ki onlara “Bu tarihi bir toplantıdır kurucu meclisteyiz şuanda.” 60 tane üyesi var ve orada şunları da söyledim Bu büyükşehir belediye meclisi 44 CHP’li, 13 AK Parti’li, 3 MHP’li üyelerden oluşuyor. Kendilerine şunu söyledim, bu siyasi partilerin isimlerini bu mecliste son defa söylüyorum dedim, artık biz bir aile olacağız bütün bu sistemin sağlıklı ve tam oturması için bütün siyasi partilerin taşın altına elini koyması lazım. Hatta tüm milletvekillerinin de, bütçelerimizi oluşturduk, kadrolarımızı oluşturduk bunun yanısıra 5 yıllık stratejik planını hazırladık. 2015 bütçemizi hazırladık yani burada olmayan ilk genel sekreterimizi atadık. TESKİ genel müdürümüzü atadık, TESKİ yönetim kurulu oluştu, 17 daire başkanının 15 i oluştu. 70 Şube müdürünün 62 tanesi oluştu. Ama geldiğimiz noktada  1310 tane bir eleman var havuzun içerisinde bunlar 4-5 aydır bir şey üretmeden oturuyorlardı . Şimdi benim gibi fabrika müdürlüğü yapmış çalışanının 1 saatini bile performansa bağlamış birisi için ne kadar zor bir durum taktir sizlerindir arkadaşlar. Bugün geldiğimiz noktada büyükşehir belediyemiz bütün elemanları ile üretir hale gelmiştir.” Diye konuştu.


AKBULUT’A GÖNDERMEDE BULUNDU


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak kendisinin kadrolaşmak için değil hizmet etmek için bu göreve geldiğini belirterek ; “Şimdi ben şunu söylemek istiyorum hangi partiden olursanız olun, ben nasıl ki 8 nisan günü  yakamda bulunan parti rozetimi çıkartıp kalbime koydum ve buraya da bütün vatandaşlarımızın oy versin yada vermesin bütün vatandaşlarımızı kucaklamışım. Yine hep beraber kalkınacağız, siyasi partilerden şunu istiyorum “Efendim ne oldu büyükşehir o kadar aydır yatıyor daha bir şey yapmadı.” Diye konuşmayacağız. Büyükşehir buraya kadrolaşmaya gelmedi, bakın ben size bir şey belirtmek isterim 2640 kadrosu var büyükşehir belediyesinin  ben şuanda 944 kadroyu çalıştırıyorum ve şuana kadar da mecburen aldığım 64 tane eleman. Arkadaşlar ben buraya kadrolaşmaya gelmedim, ben buraya hizmet için geldim. O nedenle birine bir eleştiri yaparken siyasal rantı bir kenara bırakalım elbette buraya eleman alınacaktır gerekirse ama felsefemiz nedir, adama göre iş değil işe göre eleman. Tekirdağ böyle kazanacak.” Diye sözlerini noktaladı.


Toplantı daha sonra Sivil toplum örgütü temsilcilerinin Belediye Başkanlarına soruları ile devam etti.