Tekirdağ Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu

Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği tarafından bu yıl Cumhuriyet’in 100’üncü yılına atfen düzenlenen ’Tekirdağ Basın Ödülleri’ gerçekleşen törenle sahiplerine kavuştu.Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ödül törenine ilgi ve katılım yoğundu.

Tekirdağ Basın Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yayınlama: 15.01.2024
60
A+
A-

Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği tarafından bu yıl Cumhuriyet’in 100’üncü yılına atfen düzenlenen ’Tekirdağ Basın Ödülleri’ gerçekleşen törenle sahiplerine kavuştu.Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ödül törenine ilgi ve katılım yoğundu.

Törene AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, CHP Tekirdağ Milletvekilleri Nurten Yontar ve İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Alpaslan Kurtoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Siyasi Parti temsilcileri, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Batı Trakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necmi Işıksal, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin ilk konuşmasını Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği Başkanı Abdullah Yalçın gerçekleştirdi.

2020 yılında derneğin kuruluşundan 2024 yılına kadar dolu dolu bir 4 yıl geçirildiğini ve yapılan çalışmaları anlatan Yalçın, şunları kaydetti:
“Dernek olarak gazetecilik mesleğinin önemli günlerinde, Atatürk anıtına çelenk sunma programlarını başlattık daha sonrasında ise bugün gerçekleştirdiğimiz Tekirdağ Basın Ödülleri yarışmasını organize ettik. Mesleki anlamda 4 yıl içerisinde iki önemli olay yaşandı. Birisi yeni basın yasası, diğeri ise tasarruf tedbirleriydi. Bu noktada gazeteci meslektaşlarımızla bir araya gelerek meydanlarda basın açıklaması gerçekleştirdik. Yeni basın yasası ile ilgili Tekirdağ BARO’su ile birlikte gazeteci meslektaşlarımızın hakları konusunda bilgilendirilmesi adına seminerler düzenledik. 24 Temmuz Basın Bayramı’nda gazeteci meslektaşlarımız ile bir araya geldik, sorunlarımızı konuştuk. 8 Mart Dünya kadınlar gününde kadın gazetecilerimizi unutmadık bir nebze de olsa yanlarında olmaya çalıştık. Biliyorsunuz ki gazetecilik zor bir meslek, zorlu kış şartlarında üşümesinler diye bir polar dağıtımı gerçekleştirdik. Çocuğu okula giden üyelerimize kırtasiye desteği sağladık. Trakya Kalkınma Ajansımızla ortaklaşa Drone Eğitimi gerçekleştirdik ve sınavda başarılı olan meslektaşlarımızın hepsine drone ehliyeti kazandırmış olduk. Bundan sonra da meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bugün, Tekirdağ Basın Ödülleri gecemizin üçüncüsünü düzenliyoruz. Gerçekten zor bir süreç, ben bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu geceye, bu ödül törenine değer katan, bize inanan, güvenen, başvuruda bulunan bütün gazeteci arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum. Ödül alan gazeteci arkadaşlarımı tebrik ediyorum.’’

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Batı Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Necmi Işıksal ise Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği’nin 3 yıl içerisinde önemli kademe kaydettiğini belirterek, “Çok değerli kıymetli işler yapıyorlar” dedi.Yerel gazetelerin sorunlarından söz eden Işıksal, yerel gazetelerin birleşerek bir güç oluşturamamasını eleştirdi. Işıksal, ses getirmek ve güçlü olmak istiyorsak birlik ve beraberlik içerisinde olunması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından dereceye giren gazetecilere ödülleri takdim edildi.

Cumhuriyetin 100. Yılında Tekirdağ Basın Ödülleri yarışmasında dereceye giren gazetecilere ödülleri CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar tarafından takdim edildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, Kiremitçiler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Kiremitçi , İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu sponsorluğunda gerçekleşen ödül töreninde 1’incilere 7.500 TL, 2’ncilere 4.000 TL, 3’üncülere ise 2.000 TL ve plaket takdim edildi.

Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Özyavuz, Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeref Kocaman, Gazeteci Bedia İlerler’in jüriliğinde gerçekleşen yarışmada, dereceye giren eserler şöyle:

Mizanpaj Kategorisi 1’incisi

30 Ekim 2023 Pazartesi günkü Trakya Gazetesi’nin 6264’üncü Sayısının birinci sayfasında ‘Asrın Devrimi 100 Yaşında’ haberinin mizanpajı ile Trakya Gazetesi’nden Gülçin Akyol

Mizanpaj kategorisi 2’ncisi

16-31 Ocak 2023 tarihli Güven Tekirdağ Gazetesi’nin 25’inci sayısının birinci sayfasında ‘Yarıda Kalmasın’ haberinin mizanpajı ile Cumhur Köse

Mizanpaj kategorisi 3’üncüsü

6 Kasım 2023 Pazartesi günkü Trakya Demokrat Gazetesinin 4459’uncu sayısının birinci sayfasının ve ‘Hayat Ağlarını Örerken’ haberinin mizanpajı ile Trakya Demokrat Gazetesi’nden Ayşe Keşkek

Haber Fotoğrafı Kategorisi 1’incisi

Tekirdağ’da bulunan bir Geri Dönüşüm Fabrikası’nda çıkan yangın ve bisikletiyle oradan geçen bir vatandaşın yer aldığı fotoğrafla Demirören Haber Ajansı’ndan Mehmet Yirun Haber

Haber Fotoğrafı Kategorisi 2’ncisi

Türk bayrağının, Cumhuriyetimizin 100. yılını selamlayan fotoğrafı ile Anadolu Ajansı’ndan Uğur Arslan

Haber Fotoğrafı Kategorisi 3’üncüsü

Tekirdağ’da 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusunu gösteren, Çerkezköy Haber Gazetesi’nden Gülveren Altunoğlu

Yerel Haber Kategorisi 1’incisi

“Şarköylü Şehit Öğretmen Neşe Alten’in, vefatından 11 yıl önce Şarköy Atatürk İlkokulunda eğitimine devam ettiği dönemde katıldığı kompozisyon yarışmasında yazdığı kompozisyonun konu alındığı haber ile Şarköy Gazetesi muhabiri Yeliz Dermen 1’inci oldu.

Yerel Haber Kategorisi 2’incisi

Serbest dalış alanında Türkiye ve Dünya şampiyonalarında 9 madalya elde eden ve aynı zamanda sanayide çalışan Tekirdağlı 17 yaşındaki milli sporcu haberi ile Odak Haber’den Ferhat Akgün 2’inci oldu.

Yerel Haber Kategorisi 3’üncüsü

Bulgaristan’dan Trakya topraklarına doğru yola çıkan bir ailenin umut dolu göç yolculuğuna ilişkin haber ile Trakya Gazetesi Muhabiri Özge Ebecek 3’üncü oldu.

Ulusal Haber Kategorisi 1’incisi

Kore Savaşı döneminde yolları küçük kız çocuğu Ayla ile kesişen İbrahim Ak’ın çıkardığı tarihi fotoğrafların yer aldığı haber ile İhlas Haber Ajansı Muhabiri Halil Dağ 1’inci oldu.

Ulusal Haber Kategorisi 2’incisi

Ferhadanlı’nın Dilsiz Berberinin konu edildiği haber ile Anadolu Ajansı Muhabiri Fırat Çakır 2’inci oldu.

Ulusal Haber Kategorisi 3’üncüsü

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde sıkışan trafikte “gitmiyorum dedi yolu kesti” haberi ile
İhlas Haber Ajansı Muhabiri Berke Özen 3’üncü oldu.