Metin Feyzioğlu Tekirdağ’da

Metin Feyzioğlu Tekirdağ’da

Yayınlama: 29.05.2015
185
A+
A-

 

Metin Feyzioğlu Tekirdağ'da

 

Tekirdağ BARO'sunun düzenlemiş olduğu Meslekte 40 ve 50 yılını dolduran avukatlara madalya töreni düzenlendi.


Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Yelken kulüpte düzenlenen törene; Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve çok sayıda avukat katıldı.Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Baro Başkanı Av. Huriye Altay Erol '' Değerli misafirler bugün burada beden yaşımızla değil, gönül yaşımız ile bir aradayız. Çok özel ve çok güzel bir gün. Bütün meslektaşlarıma hoş geldiniz diyorum.'' dedi.


'' BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ONURDUR''


Tekirdağ BARO'sunun düzenlediği madalya törenine katılan Türkiye BAROLAR birliği başkanı Av. Prof. Dr.  Metin Feyzioğlu; '' Efendim bizler konuşabiliyorsak tabi, Tekirdağ BARO'muz gibi ve sizler gibi dimdik duran BARO'larımız sayesindedir. O yüzden Tekirdağ BARO'su susmadı susmayacak. Bugün biraz sonra kıdemli meslektaşlarımıza, Meslek ustalarımıza madalyalarını takdim edeceğiz. Büyük bir onurdur bizim için. İşin özeti şu değerli dostlar aramızda genç  meslektaşlarımızda vardır. Biz bugün eğer başarabiliyorsak bugün Türkiye'nin bütün BAROLARI ve  BAROLAR birliği bir umut ışığı olduysa toplumumuza bunu bize yolu açan, yolun taşlarını alın terleri ile döşeyen büyüklerimize borçluyuz. İşte o borcun sembolik bir ifası anlamında biraz sonra bir madalya ve plaket töreni yapacağız.'' diyerek konuştu.


'' CADI AVINDAN OLDUKÇA RAHATSIZIZ ''


Gezi Parkı eylemlerinin yıl dönümü hakkında sorulan soruyu cevaplayan Av. Prof. Dr.  Metin Feyzioğlu; '' Gezi sürecinde hayatlarını kaybeden bütün yurttaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum ve ailelerine sabırlar niyaz ediyorum. Bu noktada devletin ve devleti temsil eden en üst makamlarda ki kişilerin, bizler tabi kucaklayıcı olmalarını ve yaraları sarmalarını beklerdik. Maalesef yaraların sarılması yerine basına çok daha şiddetli bir baskı ve gezi de silahsız şiddetsiz gösteri hakkını kullanan kişilerde dahil olmaz üzere ki bu kısım bizi ilgilendirir. Bunlara soruşturmalara ve davalar geldi. Biz bundan bir cadı avına dönüştüğü için fevkalade rahatsızız ve tabi ki hukuki mücadelemizi de sürdürüyoruz. O günleri hatırladığınızda çok eski değil 2 sene sadece o kadar canlı ki anılar. Polisin sokakta yürüyen her canlıya gaz bombası sıkması, kör olan çıkarılan gözler, parçalanan organlar ve tamamen şiddetten uzak hak talep eden yurttaşlar. Sonra bu süreçte marjinal ve şiddete eğilimli gruplar çıkmış mıdır ? Provokatörler çıkmış mıdır ? tabi ki çıkmıştır ama hukuk devletinin ve demokrasi ile yönetilebilen bir demokrasinin marifeti böylesine büyümeden, insanların taleplerini dinleyip anlamak olmalıydı.'' dedi.


'' MİLLETTEN DERS ALMAYI BİLMEK GEREKİR ''


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr.  Metin Feyzioğlu ''Bakın çok basit bir şey söyleyeyim sizlere o gün ki sayın Başbakan gezide çadırları yakılan insanları ilk gün davet edip '' Yav Arkadaşlar bu korkunç bir şey çok üzüldük, Tabi ki size bunu kim yaptıysa hakkettikleri ceza ile cezalandırılacaklar'' deseydi, açık söylüyorum bugün bir başka boyut da olurdu. Bugün gerçekten Cumhurbaşkanı olurdu ama sayın R. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmak yerine, Cumhurbaşkanı seçilmesine rağmen gezi sürecinde halkı  nasıl kutuplaştırdıysa, kamplara ayırdıysa ve birbirine düşman haline getirmeye çalıştıysa bugün de aynı şeyi Cumhurbaşkanı sıfatı ile yapmakta. Yani geziden tüm toplum ders aldı ama geziyi provoke edenler, gezinin ortaya çıkmasına sebep olanlar en azından bir kişi bundan zerre kadar ders almayı, öğrenmeyi reddetti. Oysa makamınız mevkiniz ne olursa olsun, sandıktan hangi oyla çıkarsanız çıkın, toplumdan,halktan, milletten ders almayı bilmek gerekir. Ben hala geç değil diye ummak istiyorum ve yanlışların düzeltilmesini istiyorum.'' diyerek sözlerini noktaladı.