Aydoğdu Mahallesine Turist Akını. Bakın Ne İçin Geliyorlar!

Aydoğdu Mahallesine Turist Akını. Bakın Ne İçin Geliyorlar!

Yayınlama: 03.05.2014
233
A+
A-

 

Aydoğdu Mahallesine Turist Akını. Bakın Ne İçin Geliyorlar!


Alman ve Hollandalı 20 kişilik turist kafilesi, Tekirdağ’da romanların yaşadığı Aydoğdu mahallesine gelerek roman kültürü ve roman halk danslarını incelediler. Zaman zaman çalınan roman havası ile yerlerinde duramayan kafile, roman vatandaşlarla fotoğraf çektirip bol bol sohbet etme imkânı da buldular.İstanbul Teknik Üniversitesi konservatuarı öğretim görevlisi Ahmet Demir önderliğinde Tekirdağ’a gelen 20 kişilik Alman ve Hollandalı kafile, ziyaret öncesi İstanbul Teknik Üniversitesi konservatuar bölümünde Roman kültürü ile alakalı iki gün çalışma ve inceleme yaptıktan sonra Tekirdağ’a geldiler.


Tekirdağ Belediyesi konservatuarı Roman halk dansları ve roman müzikleri hocası, Halil Yoruç ve ekibinin karşıladığı kafile Aydoğdu mahallesinde müzisyenler kahvesinde çalınan roman müzikleri eşliğinde gönüllerince eğlendiler.


BU KÜLTÜRÜ DÜNYAYA TANITMAK LAZIM


İstanbul Üniversitesi konservatuarı öğretim görevlisi, Ahmet Demir, Misafirlerinin Dünya müzikleri ve özellikle roman kültürünü merak ettikleri için Türkiye’ye geldiklerini ileri sürerek şöyle konuştu. “Alman Hollandalı misafirlerimizin Dünya müzik kültürü ve roman müziklerine özel ilgileri var. Bizde roman müziği ve roman halk danslarının en canlı yaşandığı il olan Tekirdağ’a getirdik onları. Sağ olsunlar buradaki müzisyen hocalarımız ve arkadaşlarımız bizimle çok güzel ilgilendiler ve müzikleri harikaydı. Bende misafirlerimizde oldukça memnun kaldılar. Bu kültürü Dünyaya tanıtmak için çok güzel bir fırsat oldu herkese çok teşekkür ediyoruz”  diye konuştu.


Turist kafilesi roman müzisyenlerin çaldığı müzikler eşliğinde Türk kahvesi yudumlayıp bir yandan da müziklere eşlik ettiler. Daha sonra buradan ayrılan grup yeniden geleceklerini ifade ettiler.