ÇEVRECİ LİMAN SERTİFİKASI “ECOPORT” U ALDI

ÇEVRECİ LİMAN SERTİFİKASI “ECOPORT” U ALDI

Yayınlama: 23.06.2016
323
A+
A-

 

ÇEVRECİ LİMAN SERTİFİKASI “ECOPORT” U ALDI

 

Türkiye’nin en büyük konteynır limanı Asyaport’un Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer ve AR-GE ekibi,  liman çevresi ve civarda biriken çöpleri ve atıkları kendileri tasarladığı deniz süpürgesi ile birer birer temizliyorlar. Denizi tertemiz hale getiren deniz süpürgesi sayesinde vatandaşlar Kumbağ ve Barbaros’ta gönül rahatlığı ile denize girebilecek.


684 KİŞİYE EKMEK KAPISI OLDU


500 milyon dolarlık yatırımla Tekirdağ’ın Barbaros Mahallesi’nde kurulan Türkiye’nin en büyük konteynır limanı olma özelliğini taşıyan Asyaport Limanı’nı her geçen gün ticaret hacmini büyütmeye devam ediyor. Şimdilik 684 personele iş kapısı olan liman bir kısmı biten bağlantı yollarının tamamlanması ile birlikte Tekirdağ’da ekonominin lokomotifi olacak. Öte yandan uluslararası çevreci bir dernekten “Ecoport” çevreci liman sertifikası alan Asyaport, Türkiye’de bu sertifikaya sahip tek liman olma özelliğine sahip.


KENDİ TESİSLERİNDE ÜRETTİ


Mesaisinin büyük bir kısmını limanda geçiren Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, denizin insan etkenine bağlı olarak kirletildiğini fark etti. İnsanların gönül rahatlığı ile denize giremediğini gören Soyuer, benzerlerinden farklı olarak kısa sürede denizi temiz hale getirmeyi sağlayan bir süpürge yapmayı planladı. Örneklerini internetten ve iş gezilerinde inceleyen Soyuer, AR-GE ekibi ile birlikte deniz çöplerini tasarlayan bir süpürge imal etti.


60 BİN TL’YE MAL OLDU


Asyaport tesislerinde imal edilen makine ile Kumbağ ve Barbaros sahilleri günlük düzenli olarak temizleniyor. Piyasada 200 bin TL olan makineyi 60 bin TL gibi bir paraya mal eden şirket, bu sayede deniz yüzeyindeki yoğun, pet şişe, odun parçaları, naylon parçalarını topluyor. Tek seferde 500 kg çöpü haznesine dolduran makine sayesinde kısa sürede Kumbağ ve Barbaros sahilleri temizlendi.