Apartman Sakinlerine ”Valinize Gidin” Çıkışı

Apartman Sakinlerine ”Valinize Gidin” Çıkışı

Yayınlama: 22.01.2015
420
A+
A-

 

Apartman Sakinlerine ''Valinize Gidin'' Çıkışı

 

Tekirdağ'da yaklaşık 8 buçuk ay önce gerçekleşen depremde zarar gördüğü iddiası ile boşaltılan Delta sitesi sakinlerinin çilesi bitmiyor.


Süleymanpaşa ilçesine bağlı Altınova mahallesinde bulunan Delta sitesi yaklaşık 8 buçuk ay önce yaşanan depremde zarar gördüğü iddiası ile Süleymanpaşa ve Büyükşehir Belediyesi tarafından boşaltılarak riskli ilan edilmişti.İddiaya göre pansiyona yerleştirilen apartman sakinleri bayram arifesinde pansiyondan çıkartılarak başlarının çaresine bakmaları belirtilmesi üzerine 8 hane tekrardan riskli olduğu belirtilen apartmana yerleştiler. Riskli bölge ilan edilmesi nedeniyle ise doğalgaz şirketinin doğalgazları açmaması nedeniyle apartmanda yaşayan 8 hane soğuk kış günlerinde  çile çektiklerini belirttiler.


İLETİŞİM BİLGİSİ DİYEREK BİZİ KANDIRDILAR


Süleymanpaşa ilçesine bağlı altınova mahallesinde bulunan sitenin yaşanan depremin ardından riskli bölge ilan edilmesi ile birlikte apartman sakinleri acele bir şekilde apartmandan çıkartıldılar. O süreçte apartmandan tahliye edilen bir apartman sakini " Bizler depremin hemen ardından gelerek apartmanın riskli olduğunu ve bizi tahliye etmeleri gerektiklerini belirttiler. Her bloktan bir temsilci seçilerek iletişim bilgisi adı altında bizlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6306 sayılı kanunu imzalatmışlar. Bizleri iletişim bilgisi aldıklarını söyleyerek kandırdılar. Hemen apartman önünde bulunan araçların kaportasında bizlere evrak imzalattılar mağduruz." diye belirtti.


APARTMAN SAKİNİNE "VALİNİZE GİDİN O ZAMAN" ÇIKIŞI


Apartman sakini vatandaşın iddiasına göre; Haklarını arayan apartman sakinleri Süleymanpaşa belediyesi başkan yardımcısı Gülferah Güral'a gidip durumu anlattılar. Büyükşehir Belediyesinin pansiyondan kendilerini çıkarttıklarını ve Başlarının çaresine bakmalarını söylediklerini ve sıkıntılarını anlatan vatandaş'a edinilen bilgiye göre Başkan yardımcısı sert çıkıştı. Vatandaşın iddiasına göre  GÜRAL " Büyükşehir belediyesi doğru olanı yapmış. Çok şikayetçi iseniz valinize gidin, devletinize gidin" dediği öne sürüldü.


İTÜ'DEN BİNA SAĞLIKLI RAPORU


Oturdukları sitenin riskli bölge ilan edilmesinden mağdur olduklarını belirten vatandaşlar İstanbul Teknik Üniversitesine başvurarak binada testler gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesinden gelen raporlara göre kayda değer bir riskin olmadığı belirtildi.


DEMİRLERİ KESEREK ÖRNEK ALMIŞLAR


Altınova mahallesinde mağdur olan site sakinleri her türlü haklarını arayacaklarını belirterek sitede gerçekleşen deprem testlerinin yapılış şeklini de eleştirdiler. Binanın çeşitli yerlerinden demirlerin kesilerek örnekler alındığını belirten vatandaş, yıkılmayacak binayı örnek alırken yıkacaklar diye feryat etti.


BELEDİYENİN BÖYLE BİR YETKİSİ YOK


Konuyla alakalı görüşlerine başvurduğumuz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Poyraz ise ; " Biz depremin hemen akabinde delta sitesinde oturan vatandaşlarımız ile bir araya gelerek konuştuk, İl AFAD Müdürlüğü  ve Fen işlerimiz ayrı ayrı incelemede bulundular. O incelemelerin sonunda o akşam bir toplantı gerçekleştirdik ve binada oturmanın riskli olacağına karar verdik ama bunu resmi bağlamda  bu raporu AFAD İl Müdürlüğünün vermesi gerekiyor.  Biz orada insanların mağdur olmaması için bir iki akşamlık burada ki kamu misafirhanelerimizde barındırdık. Ramazan bayramının sonuna kadar biz misafir ettik Kumbağ'da bir pansiyonda tabi bu sırada çok farklı tepkiler geldi. Sanki Büyükşehir belediyesinin bunu yapma gibi bir zorunluluğu varmış gibi ama Büyükşehir Belediyesinin böyle bir zorunluluğu yok sadece biz orada ki sosyal hizmet anlamında ki vatandaşlarımız mağdur olmaması için misafir ettik. Tabii bu sırada da o binaların deprem riskinin olup olmadığı devam etti.  Süleymanpaşa belediyesi bu işlemleri yaptı ve orada ki binaların riskli olduğuna dair bir rapor geldi en son ve bu binaların yıkılma kararı çıkacaktı. Biz  Süleymanpaşa ve Büyükşehir belediyesi olarak o binaları oturulamaz kararı çıktıktan sonra boşaltılmasını talep etti. Süleymanpaşa belediyesi hala oturanlar var ama ve mağdur olduklarını iddia ediyorlar. Sonuçta bu o bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi ile alakalı bir konu, afet bölgesi ilan edilecek ki bir takım işler olsun. Afet bölgesi de ilan edilmedi orası sadece belediye olarak sadece vatandaşlık görevimizi yerine getirerek o süreçte vatandaşlarımızın mağdur olmasını önledik.  İl AFAD müdürlüğü ve Valilik burasının yıkılacağı kararını verir bizde yıkımını yaparız." dedi.


BELEDİYE İLE VATANDAŞLAR ARASINDA BİR KONU


Tekirdağ İl AFAD Müdürü Recep Erol "Konunun bizimle bir alakası yok deprem zamanı orada belediye oturulamaz raporu hazırlayıp kapıyı mühürledi ve vatandaşların tahliyesini gerçekleştirdi. Bu konu tamamen vatandaşlar ile belediye arasında kentsel dönüşümle alakalı bir konu. Belediye ile vatandaşlar bir ortak yol bulup çözüm bulmaları gerekmektedir. O bölge afet bölgesi ilan edilmedi." dedi.


İddialar üzerine açıklamalarda bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ; " Delta sitesi valiliğin yazı ile biz göreve geldikten 20 gün sonra Valilikten bir yazı geldi. Delta sitesinin depreme dayanıklılığının olmadığına dair, tabi genel olarak böyle bir yazı geldiği taktirde ikinci bir analiz yapılana kadar binayı boşaltmaktır. O zaman büyükşehir de deprem dairesi oluşmamıştı bu yüzden de bizim zabıtalarımız yapmıştı gereğini. hatta bu sitenin deprem dayanıklılık testini de biz kendi bütçemizden yaptık  üstümüze vazife değilken. Bizde şöyle bir yol bulduk deprem analizleri yapılana kadar binayı tahliye ettik. Belediye valilik üzerinden AFAD'ın yazısı üzerine bu işi yaptı." dedi


Büyükşehir Belediyesi Deprem Daire Başkanı Sevim Avcı ise ; " Delta sitesinin deprem dayanıklılığı ile alakalı konuyu Süleymanpaşa ilçe belediyemizden öğrenmeniz gerekir. Bu konuda çalışmalara onlar başladı onlar devam ettiriyorlar.  Bu konuda da son örnekler alınacaktı diye biliyorum. AFAD'ın yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda gelen yazı üzerine bu çalışmalar başladı." dedi.