AHİM Önünde Çadır Açan Sedef Erken’in Babası Konuştu

AHİM Önünde Çadır Açan Sedef Erken’in Babası Konuştu

Yayınlama: 04.12.2014
166
A+
A-

 

AHİM Önünde Çadır Açan Sedef Erken’in Babası Konuştu

 

Otizmli olduğu gerekçesiyle İstanbul’daki bir kolejin anaokulu bölümüne alınmayan Ozan Sanlısoy’un dedesi Tekirdağ Macaristan Fahri Konsolosu Erdoğan Erken, kızı Sedef Erken, otizmli oğlunun eğitimde ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle AHİM önünde yaptığı eyleme destek oldu.


Otizmli olduğu gerekçesiyle kolejin anaokulu bölümüne alınmayan Ozan Sanlısoy’un Annesi Sedef Erken,3 gün önce hakkını aramak için Strasburg’a gidip Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) çadır kurmuştu. Tekirdağlı Anne Sedef Erken’in Tekirdağ, Macaristan Fahri konsolu olan babası Erdoğan Erken, Kızının yaptığı hak arayışının sonuna kadar arkasında olduğunu ifade etti.

 

KIZIMIN YANINDAYIM

 

Dede Erken otizmli olduğu gerekçesiyle kolejin anaokulu bölümüne alınmayan torunu Ozan Sanlısoy’a okul yöneticileri ayrımcılık yaptılar. Biz bu konuyu yargıya taşıyıp suç duyurusunda bulunduk. Ancak  Savcılığın takipsizlik  kararı vermesi ve ardından aile olarak ağır ceza mahkemesine yapılan itiraza da ret kararı çıkınca, Kızım Türkiye’de ‘Eğitim Hakkı’, ‘Etkili Başvuru’ ve ‘Adil Yargılanma Hakkı’nın ihlal edildiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. Kızım Sedef Erken ile gurur duyuyorum ve sonuna kadar yanındayım dedi. Oradaki Türk hakimler de kızıma destek oluyorlar. İnşallah hayırlı bir sonuç alacağız ifadelerini kullandı.