TÜRKİYENİN İLK DÖNÜŞÜM OKULLARINDAN ADEN ANADOLU LİSESİ VE ORTAOKULU TEKİRDAĞ’DA AÇILDI

TÜRKİYENİN İLK DÖNÜŞÜM OKULLARINDAN ADEN ANADOLU LİSESİ VE ORTAOKULU TEKİRDAĞ’DA AÇILDI

Yayınlama: 02.09.2014
252
A+
A-

 

TÜRKİYENİN İLK DÖNÜŞÜM OKULLARINDAN ADEN ANADOLU LİSESİ VE ORTAOKULU TEKİRDAĞ'DA AÇILDI


 

Türkiye’de Dershaneden okula dönüşen dershaneler arasında Tekirdağ'dan ADEN ANADOLU   LİSESİ VE ADEN ORTAOKUL olarak ilk sıralarda yer aldı


 

Konuyla ilgili bir basın toplantısı yaparak  açıklamalarda bulunan Aden Okulları yetkilisi Sadık BAŞ; Haziran ayında ki Dönüşüm başvurusunda Türkiye’de 2.sırada yer alan dershanelerimiz, 28.08 itibariyle LİSE 225 ,ORTAOKUL 192 kontenjana sahip olarak Resmen Okula dönüştü, ve Türkiye’de bunu gerçekleştiren ilkler arasında yer aldı. Henüz Bakanlık açıklamadı ama dönüşen ilk Anadolu lisesi ve ortaokul olduğumuzu tahmin ediyoruz.” dedi


 

“DERSHANE DÖNÜŞÜMÜNÜ EN BAŞINDAN BERİ DESTEKLEDİK”


Dershane dönüşümünün eğitimde ki en büyük hamlelerden biri olduğunu belirten ADEN Okulları yetkilisi Sadık BAŞ “Dershane dönüşümü son 30 yılda Eğitim deki  en büyük hamlelerden biridir. Hem öğrencileri hem öğretmenleri hem de okulları oldukça rahatlatacak bu sistemin önemi büyüktür. Türkiye’de bulunan 4300 dershanenin tamamının dönüşmesi durumunda ortalama 60.000 derslik eğitime kazandırılmaktadır ki bu yaklaşık 1.200.000 öğrenci demektir ki bu inanılmaz rakamın hem yatırım maliyeti, işletim masrafları açısından hesap yaptığınız da devletin hem tasarruf yaptığını hem de inanılmaz kısa bir süre içinde derslik kazandığını görüyoruz ki bu kadar büyük bir dönüşüm devrimdir.” Dedi.


 

“TEKİRDAĞ DA  20 DERSLİKLİ BİR OKUL YATIRIMININ YÜKÜNÜ DEVLETTEN ALDIK”


 

Milli Eğitim yatırımlarını rahatlattıklarını belirten BAŞ “Şu anda dönüşen okullarımızda sahip olduğumuz  417 öğrenci kontenjanı ile devletin üzerinden ortalama 20 derslikli bir okul yatırımının yükünü aldık. Bu da tahmini 5 milyon TL’lik bir okul yatırımının yükünü devletten aldığımızı göstermektedir. Böyle bir okulun yıllık işletim maliyeti ise 1 milyon civarında olduğunu düşünürsek 5 yıllık bir süreçte yaklaşık 10 milyon TL’lik bir maliyet devletten alınmış olunuyor ki bu da doğal sonuç olarak Milli Eğitimi yatırımlarını rahatlatır.” Dedi.


 

MADDİ DURUMU İYİ OLMAYAN ÖĞRENCİ DİLERSE ÖZEL OKULDA OKUYACAK 

 

Özel okulların artık lüks olmaktan çıktığını belirten Aden Okulları Yetkilisi Sadık Baş “Puanlama sistemi ile dileyen her öğrencinin artık özel okulda okuması hayata geçiyor.Devlet başvurulara yaptığı değerlendirme sonucunda 3.000 TL civarında destek veriyor öğrencinin başarı durumu, okuyan kardeş sayısı ailenin gelir durumu gibi kriterlerle bu burs belirleniyor.” Dedi.

 

“DİLEYEN HER ÖĞRENCİNİN 5-6 BİN TL ARALIĞINDA ÖZEL OKULDA OKUMASINI HEDEFLİYORUZ”


 

Aden Okullarının hedeflerinden bahseden BAŞ “Kurumlarımızda öncelikli olarak Devletin verdiği destek ve Velinin dershaneye ödeyeceği rakamla beraber 5-6 bin aralığında öğrenci okutmayı hedefliyoruz.” Dedi.


 

“TÜM DERSHANELERİN DÖNÜŞMESİNİ DESTEKLİYORUZ.”


 

Dershane dönüşümünü başından beri desteklediklerini belirten Aden Okulları Yetkilisi Sadık Baş “Dershane dönüşümünü başından beri destekliyoruz ve Her dershanenin mutlaka bu oluşuma dönüşerek katkıda bulunması lazım. Dershanelerin sahip olduğu derslik sayısının Eğitime Resmi olarak kazandırılıp yükün alınması açısından oldukça önemli özellikle sınav hazırlığının okulda olması gerekir ki bu işi zaten yapan dershanelerin  okul olarak da oldukça başarılı olacağını düşünüyorum. Bize dönüşme işlemleri için danışan bütün dershanelere de hep yardımcı olduk olmaya da devam edeceğiz.


 

“EĞİTİMDE REKABET SADECE KALİTEDE OLUR.”


 

Eğitimde Rekabetin sadece kalitede olacağının vurgusunu yapan BAŞ “Şu anda faaliyet gösteren Devlet okulu, Özel Okul veya  Dershanelerle rakip değiliz tam dersi  yol arkadaşı, meslektaşız. Bu yolda hepimizi iyi olmak zorundayız, bizler nesil yetiştirmeye çalışırken kimsenin yaptığı eğitim öğretim işini kendi menfaatlerimiz veya hesaplarımız için küçümseyemeyiz. Hiç kimse de böyle görmemeli. Ailelerin ve Öğrencilerin  en iyi hizmeti almak için çalışmalarını sağlamalıyız.” Dedi.


 

“MÜLAKATLA ÖĞRENCİ ALIYORUZ YEDEKLERDE BEKLEYEN 100 E YAKIN ÖĞRENCİ BULUNUYOR”


 

Sadık Baş Aden Anadolu Lisesi ve Ortaokulunun öğrenci kapasitelerinden bahsederek; “Şu anda Öğrenci açığımız bulunmamakta, aileler ve öğrenciler tarafından tercih edilerek okullarımız doldurduk ve yedeklerde 100 civarı öğrenci bekliyor kurumlarımızda disiplin esaslı bir eğitim veriliyor ve öğrencilerin eksiği ne olursa olsun yapılan görüşmelerle kabul sağlanıyor, her öğrenciye ayrı eksiğine göre ayrı bir program hazırlanıyor ve uyması isteniyor. Bu  kurallara uymayan öğrenciler ile 2 uyarıdan sonra yollarımızı ayırıp yedeklerden öğrenci davetimizi yapıyoruz. Tüm bu kuralları aile ile de paylaşıyoruz ve sonrasında öğrenciyi kabul ediyoruz.” dedi


 

TÜM MESAİ ARKADALARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM


 

Yol Arkadaşları ile birlikte bu süreci başarılı bir şekilde yürüten Aden Okulları yetkilisi Sadık Baş  bu süreçte yanında olan mesai arkadaşlarına teşekkür etti. BAŞ  “Kurumlarımızın Dershaneden okula dönüşmesinde  başta Genel Müdürümüz ve Kurucu Temsilcimiz Hali İbrahim YILDIZ, Lise Müdürümüz Ümit ATEŞ ve Ortaokul Koordinatörümüz Emrah Yalçıntaş’ın oldukça fazla emekleri bulunmakta ben hepsine yürekten  teşekkür ediyorum Bu arkadaşlarımız Türkiyede bir ilke imza atmakla kalmamış aynı zamanda da kurumlarımızın kayıtlarını dolduracak bütün çalışmaları çok fedakar bir şekilde yapmışlardır. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün başta İl Müdür’ümüz olmak üzere Bu konuda tüm prosedür konusunda bize yardımcı olan tüm personeline de teşekkür ediyoruz. Türkiyede ilkler arasında olmamızda onlarında katkısı oldukça fazladır.