10-16 Mayıs Engelli Haftası Tekirdağ’da Kutlandı

10-16 Mayıs Engelli Haftası Tekirdağ’da Kutlandı

Yayınlama: 09.05.2014
244
A+
A-

 

10-16 Mayıs Engelli Haftası Tekirdağ’da Kutlandı


10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri Tekirdağ Valiliği önünde ki Atatürk anıtına çelenk sunma töreninin yapılması ile başladı.

 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinliklerini başlangıç törenine; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Hasan Yılmaz, Namık Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı M. İhsan Soysal, SEKMER(Süleymanpaşa Engelli Koordinasyon Merkezi) Başkanı Murat Yıldız, Türkiye Sakatlar Derneği Tekirdağ Şubesi Başkanı Emine Mızrak, CHP İl Başkanı Kadir Albayrak ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çelenk sunma töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Hasan Yılmaz; “ Değerli katılımcılar, Engellilik doğuştan ve sonradan herhangi bir sakatlık yada kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, sosyal yeteneklerin kaybedilmesi nedeniyle, normal yaşamın gereklerine uyamama durumu olarak nitelendirilir. Bu nedenle ülkemizin engelli bireylere ve ailelerine yönelik hizmetlerini ise il il ulaşılabilirliğini arttırması ve  engelli bireylerimizin kendi kendine yaşamlarını sürdürebilecekleri üretken bireyler olmasını sağlayacak olanakların oluşturulması en önemli hedeflerimiz arasında olmalıdır. Engelli Bireyler günlük yaşamda karşılaştıkları her türlü engeli aşmak için bütün güçlüğü ile çalışırken, toplumunda kendisinden kaynaklanan her türlü engeli fark etmesi ve bu engelleri ortadan kaldırmak için gerekli toplumsal hareketi başlatması gerekmektedir.” dedi.


 

“İNSANLAR ACIYARAK GÖREVLERİNİ YAPTIKLARINI SANIYORLAR”


 

Açılış konuşmasının ardından konuşmasını yapan SEKMER Başkanı ve Kent Konseyi Engelliler Başkanı Murat Yıldız konuşmasında engelli olmayı kimsenin kendisinin seçmediğinden bahsederek YILDIZ “Engelli arkadaşlarımızın toplumsal hayata tam katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır. Engelli olmanın bir kusur olmadığı, hepimizin engelli olma potansiyeli taşıdığımızı düşünerek engellilerin sorunlarına duyarlı olmak ve onların günlük yaşam içerisinde rahatlıkla yerlerini alabilecek şartlar oluşturarak  gereken ilgi ve desteği sağlamak çağdaş toplumun bir gereğidir. Türkiye’de 8 buçuk milyon engelli var, bu kesimin gerçekten çok ciddi problemleri ve sorunları var. Toplumun engellilere bakış açısı başlı başına ayrı bir sorundur. Herkes bir engelli ile karşılaştığında acımakta ve acıyarak temel insanlık görevini yaptığını zannetmektedir. Acımak her canlı varlığın benliğinde ve özellikle de insanda var olan bir duygudur. Dolayısıyla hiçbir insan acıyarak hiçbir şey yapmış olmuyor. Önemli olan hayatın sorumluluğunu paylaşmak, değer vermek, gerçekten sevmek, sevginin doğal sonucu olarak anlamak, başkasının hayat kalitesinin yükselmesine katkı sağlamaktır” dedi.

 

 

Tekirdağ valiliği önünde ki çelenk sunma töreni Engelli çocukların hazırlamış oldukları Halk oyunları ile son buldu. Çelenk sunma töreninin son bulmasının ardından  Tekirdağ Hükümet caddesi üzerinde katılımcılar Sevgi yürüyüşü gerçekleştirdiler.