enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
13,5460
EURO
15,4663
ALTIN
789,97
BIST
2.072,93
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ
Parçalı Bulutlu
10°C
Tekirdağ
10°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Açık
7°C
Salı Açık
5°C
Çarşamba Çok Bulutlu
10°C
Perşembe Çok Bulutlu
8°C

TBMM Başkanı Şentop; ‘’Azerbaycan’ı Savunmak, Bölge Barışını Savunmaktı’’

TBMM Başkanı Şentop; ‘’Azerbaycan’ı Savunmak, Bölge Barışını Savunmaktı’’
REKLAM ALANI
08.11.2021
A+
A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, memleketi Tekirdağ’da Namık Kemal Üniversitesi tarafından düzenlenen 2021-2022 Akademik yılı açılış törenine katıldı.
Namık Kemal Üniversitesi konferans salonunda gerçekleşen 2021-2022 Akademik yılı açılış törenine TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisiz Aziz Yıldırım, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Akademik yıl açılışı için ilk dersi veren TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop; ’2021-2022 akademik yılının hayırlı olmasını başarılı ve verimli sonuçlar vermesini cenab-ı haktan niyaz ediyorum.’ Dedi.

AZERBAYCAN BÜYÜK BİR ZAFER KAZANDI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop; ‘İkinci Karabağ savaşında Azerbaycan’ın kazanmış olduğu zaferin yıl dönümü ben can Azerbaycan’ın zafer gününü tebrik ediyorum.30 yıla yakın bir zaman Azerbeycan topraklarının %20’si Ermenistan’ın işgali altındaydı. Geçen yıl Eylül ayında başlayan ve 40 gün devam eden vatan müdafasında büyük bir zafer kazandı Azerbaycan ve işgal altında bulunan topraklarını işgalden kurtardı. Bu konuda biz Türkiye olarak başından beri Azerbaycan’ın yanında yer aldık. Başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, onun liderliği, yol göstericiliği, özgüven, cesaret vermesi çok önemliydi bu süreç içerisinde. Bu savaşın devam ettiği sırada özellikle sivillere karşı yapılan saldırılar, savaş suçları, insanlık suçları devam ederken bende Meclis Başkanı olarak Azerbaycan’ı ziyaret etmiştim, 20 Ekim 2020 tarihinde. O gün Azerbaycan parlemantosunda bir konuşma yapmıştım. Türkiye olarak Azerbaycan’a olan desteğimizin sebeplerini ifade etmiştim, aslında dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanında yer almamızı izah eden sebepler olmakla beraber genel olarak bölgesel ve uluslar arası anlamda Türkiye’nin politikalarını ve yaklaşımının temel esaslarını ortaya koyan ifadelerdi aynı zamanda söylediklerimiz. Daha sonrada sivillerin vurulduğu ve şehit edildiği Gence’ye ziyaret gerçekleştirmiştik, o tarihte orada hastanede yaralanan küçük çocukların ziyareti sırasında çok büyük bir üzüntü büyük bir ızdırap oldu. Tabi savaşmak askerler arasında ceryan eden bir hadisedir savaş. Şüphesiz hiç kimse yaralanmasın, hiç kimse ölmesin ama icap ettiği zaman, bir zaruret haline geldiği zaman savaş meşrudur. Ama askerler arasında savaş olur, askerler çatışır sivillere yapılan saldırılar tarih boyuncada bütün kültürlerde medeniyetlerde, bütün hukuk düzenlerinde çok ağır müeyyedilerle karşılanmıştır. Nitekim uluslar arası sözleşmelerde var bu anlamda. Sivilleri hedef alan saldırılar bunlarla ilgili uluslar arası hukuk bakımından Azerbaycan’ın müracaatları var bunları Türkiye olarak biz her zaman destekliyoruz. ’’dedi.

AZERBAYCAN’I SAVUNMAK BÖLGE BARIŞINI SAVUNMAK ANLAMINA GELİYORDU

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop; ‘’Azerbaycan’ı desteklememizin sebeplerini şöyle ifade ettik, Tek Millet, İki Devlet şiarı ile hareket ediyoruz. Bu savaşın başladığı günlerde bunu söylemiştim. Tek millet, iki devlet şiarı ilkesi bir türkü sözü değildir. Bunun sahada da karşılığı vardır ve Türkiye bunu her zaman göstermiştir, gösterecektir demiştim. Biz Azerbaycan’ı desteklerken öncelikle Azerbaycan’ın davasında haklı olduğuna inanıyoruz, Azerbaycan’ın kendi vatan topraklarının %20’si işgal altındaydı. Bu Azerbaycan’ın beyanı veya bizim beyanımız değil. Bu konuda Uluslar arası hukuka göre verilmiş kararlar, alınmış kararlar vardı. Öncelikle BM tarafından 4 farklı tarihte alınmış Azerbaycan topraklarının işgal altında olduğuna ve Ermenistan’ın işgalci olduğuna dair karar vardı. Bunun dışında Avrupa Konseyi Parlemanterler meclisinin ve AGİT’in almış olduğu kararlar vardı. Bütün bunlar Azebaycan’ın uluslar arası hukuk bakımından haklı olduğunu gösteriyordu. İkinci husus Azerbaycan’a karşı yapılan bu saldırı ve taarruz, Eylül ve ekim aylarında geçen yıl yapılan saldırılar bir şeyi daha ortaya koydu Ermenistan sivillere karşı saldırılar yapıyor ayrıca Nahçivana atmış olduğu bazı füzelerle beraber sadece Azerbaycan’a karşı değil bölge ülkerine ve bölge barışına karşıda bir kötü niyet içerisinde hareket ediyor. Bir suikast içerisinde hareket ediyor bu da ortaya çıktı. Dolayısıyla Azerbaycan’ın yanında yer almak, Ermenistan’a karşı tavır koymak, sadece Azerbaycan’ın haklı davasını savunmak değil aynı zamanda kafkaslarda bölge barışını da savunmak anlamına geliyordu.’’ İfadelerini kullandı.

SOYUT İFADELERİN İÇİNİ DOLDURDUK VE SOMUTLAŞTIRDIK

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop; ‘’Dengeler gerçek veriler üzerine bölge gerçekliği üzerine oturtulmuş olsa, bilhassa Orta Asya’da şüphesiz Avrupa’da dünyanın başka yerlerinde de Türkiye’nin bu konuda ki tutumu, uluslar arası alanda ki insani ve vicdani politika benimsemesine dair tutumu diğer ülkeler tarafındandan taktirle karşılandı. Türkiye ile baraber olmanın, Türkiye’ye dost olmanın, Türkiye ile birlikte hareket etmenin bütün ülkeler için faydalı olduğunu, bütün ülkeler için bir kazanç meydana getirdiğini de ortaya koymuş oldu. Dolayısıyla bugüne kadar ortaya konmuş olan bir çok ülke ile ilişkilerimize dostluk ve kardeşlik üzerinden dile getirdiğimiz soyut ifadelerin içini doldurmuş olduk. Bunları somutlaştırmış olduk. Bunlara çok büyük bir ağırlık ve kıymet kazandırmış olduk. Bundan sonra gerek bölgemizde gerekse uzak-yakın coğrafyalarda dost ve kardeş ülkelerle Türkiye arasında ki ilişkilerin çok daha güçlü dostluk temellerine oturacağını düşünüyorum, yaptığımız bir çok ziyarette de bunu müşahade ediyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

TÜRKİYE FİKRİ, TÜRKİYE’DEN BÜYÜKTÜR

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop; ‘’Dünyanın bir çok ülkesine uluslar arası toplantılar, ikili ziyaretler kapsamında gidiyoruz. Buralarda Türkiye’nin görünüşü bizim bu Türkiye içerisinde Türkiye’yi görmemizden çok farklı. Bütün dünya Türkiye’nin ötesinde ve dünyada gücünü, saygınlığını kabul etmiş durumda ve Türkiye’ye yaklaşımı bu bakış açısını ortaya koyuyor. Ben kendimize haksızlık yapan, Türkiye’ye haksızlık yapan, Türkiye’de ki bazı meseleler üzerinden Türkiye’nin geleceğine ve bugününe dair çok olumsuz değerlendirmeler yapan kişilere bir soru sorulması gerektiğini düşünüyorum. O soru şu ‘En son yurt dışına ne zaman çıktınız ?’ Alışveriş için veya tatil için gitmek değil, benim kastettiğim yurtdışında siyasetçilerle, gazetecilerle, akademisyenlerle temas ederken Türkiye ile ilgili değerlendirmelere orada şahit olurken tavrınız tutumunuz bilgi edinmeniz anlamında söylüyorum. Yani Türkiye’yi sadece oturduğu evin bir odasından bakan, gören ve değerlendiren sadece kendi yaşadığı o küçük dünyada ki tecrübeler çerçevesinde Türkiye’ye bakan insanların değerlendirmeleri Türkiye’ye karşı, hepimize milletimize karşı büyük bir haksızlık. Gittiğimiz her yerde bunu görüyoruz. Türkiye’den rahatsız olanlarda var, şüphesiz siyasetçiler, yabancı ülkelerin yöneticileri arasında ama bu rahatsızlıkların sebebini gördüğümüzde de bu bizi sevindiriyor, memnun ediyor. Türkiye’nin büyümesinden,gelişmesinden, tesirinin artmasından rahatsızlık duyuyorlar. Bu rahatsızlık olsun, bu rahatsızlıklar artsın. Biz bununla iftihar ediyoruz bundan memnuniyet duyuyoruz. Onun için her zaman Türkiye’nin gerek tarihi, gerek coğrafyası gerekse ortak tarih ve kültür içerisinden gelmiş olduğu ülkeler üzerinde ki tesir gücü bakımından Türkiye’nin büyüklüğünü anlamamız, Türkiye’ye, milletimize ve kendimize güvenmemiz gerekiyor. Bu bakımdan bunu hiçbir zaman unutmamak lazım. Türkiye fikri Türkiye’den büyüktür daima.’’ Diyerek sözlerini noktaladı.

NKÜ tarafından düzenlenen Akademik yıl açılış töreninde ilk dersi veren TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a konuşmasının ardından Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım tarafından bir tablo hediye edildi.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.