SUDANLILAR BAŞARIYI YERİNDE GÖRDÜLER

SUDANLILAR BAŞARIYI YERİNDE GÖRDÜLER

Yayınlama: 06.10.2013
505
A+
A-

 

 

SUDANLI HEYET TEKİRDAĞ’DA İNCELEME YAPTI

 

Sudan’dan Türkiye’ye gelen Sudanlı tarım heyeti Trakya Tarım firmasında tohumluk buğday çeşitlerini inceledi. Tohumlarının Sudan’da tarım bakanlığı tarafından denendiğini ifade eden firma sahibi İlhami Aygun, verimlilikte tohumların ilk 5 sırayı aldığını kaydetti.


Sudan’dan gelen 18 kişilik tarım heyeti Tekirdağ’da bir dizi inceleme yaptı. Tarım Bakanlığı, çiftçi örgütlerinden oluşan heyet ilk olarak Bursa Tarım Fuarı’na katıldı. Karacabey TİGEM’i ziyaret eden heyet Edirne ve Tekirdağ’da yağ fabrikalarını gezdi. Son olarak ürettiği tohumları dış pazara gönderen Trakya Tarım firmasını ziyaret eden heyeti burada TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay ve firma sahibi İlhami Aygun karşıladı.

               

Geçmişte Sudan’a çeltik tohumu ihraç ettiklerini kaydeden Aygun, “Ürettiğimiz tohumlar Sudan’da tarım bakanlığı tarafından test edildi. Testin ilk sonuçlarına göre bizim tohumlarımız ilk 5 sırayı aldı. Değişik bölgelerde denendi. Bu bizim için çok önemli bir gelişme. Geçen hafta Gürcistan’a ihracat yapmıştık. Bununda devamı geliyor.” dedi.

               


Sudan ile Türkiye arasından ilişkilerin günden güne iyiye gittiğini kaydeden Tekirdağ TSO Başkanı Günay, “Kuzey Sudan heyetini aramızda görmekten memnuniyet duyuyorum. Trakya Tarım firması odamızın ihracat yapan itibarlı bir üyesidir. İlhami bey kardeşimiz kendi alanında Türkiye’de önemli işler yapan bir işadamımız. İki Müslüman ülke arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişmesinden daha doğal bir olay olamaz. Sudan ile ticaret yapmak bizim için öncelik olmalıdır.” dedi.

               

Daha sonra Günay ve Aygun firmanın bir bisküvi firmasına sattığı 150 tonluk yulaf buğdayının ilk çuvalını tıra yükledi. Heyet son olara firmanın bahçesinde öğle yemeği yedi.