SGK, BİN 63 SAHTE SİGORTALI TESPİT EDİLDİ

SGK, BİN 63 SAHTE SİGORTALI TESPİT EDİLDİ

Yayınlama: 20.09.2013
243
A+
A-

 

 

SAHTE EVRAKLARLA EMEKLİ OLMUŞLAR

 

Tekirdağ Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı denetimlerde bin 63 sahte sigortalı ve 78 haksız emekli olan kişiyi tespit ederek yasal işlem başlattı.


Tekirdağ İl Sosyal Güvenlik Kurumu artan şikayetler üzerine denetimler için düğmeye bastı. Sahte belgelerle sigortalı yapılan işçilerin ve emekli edilenlerin olduğu ihbarını alan SGK uzmanları, Tekirdağ’da emekli olanların belgelerini yeniden incelemeye aldı. Tekirdağ Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı denetimlerde bin 63 sahte sigortalı ve 78 haksız emekli olan kişiyi tespit ederek yasal işlem başlattı.


Tekirdağ İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Mahmut Kotan “ Devleti ve kurumumuzu zarara uğratmak isteyen sahte sigorta şebekeleri var. Biz kurum olarak yaklaşık bir yıldır süren incelemeler sonucu bu kişileri tespit edip haklarında gerekli hukuki ve yasal işlemleri başlatmış bulunuyoruz.” dedi.


Kotan, bu kötü niyetli kişilerin bazı basın kuruluşlarını arayıp mağdur olduklarını söyleyerek; “Adeta kurumumuz hakkında dezenformasyon yürütüyorlar.” diye konuştu. Bu nedenle bir basın toplantısı düzenleme gereği duyduklarını ifade etti.


Devleti zarara uğratan kurum ve kişiler olduğunu söyleyen Kotan, “Firmaların herhangi bir çalışma olmaksızın kişileri sigortalıymış gibi kurumumuza bildirim yaptıkları  konusunda gelen şikayet ve ihbarlar sonucunda söz konusu firmalar ve kişiler hakkında yaklaşık bir yıl süren bir inceleme başlattık. Bu incelemeler neticesinde 1063 kişini hiçbir fiili çalışmaları olmadığı halde sigortalı gösterilerek sağlık yardımlarından faydalandığı ve bu kişilerin arasında, 78 kişinin ise haksız yere kurumumuzdan emekli edildiğini tespit ettik.” dedi.


Kendilerine gelen ihbarlar ve incelemeler sonucu tespit edilen sahte sigortalılar ve haksız yere emekli olan kurum ya da kişiler hakkında her türlü yasal ve hukuki işlemler başlattıklarını kaydeden Kotan, “Emekli olan kişilerin emekliliklerinin durdurulduk. Sahte sigortalı olan bin 63 kişinin ise sigortaları iptal edildi. Kurumun ve devletin uğradığı zararları yasal yollarla geri tazmin edecek.” dedi.