Şentop; ‘’Dünya’da Yeni Bir Düzen İhtiyacı Ortada’’

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Konferans salonunda ‘Gazze’de İnsanlık Krizi: Uluslararası Hukuk ve İsrail Sorunu’ sempozyumu gerçekleştirildi.

Şentop; ‘’Dünya’da Yeni Bir Düzen İhtiyacı Ortada’’

Yayınlama: 23.02.2024
100
A+
A-

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Konferans salonunda ‘Gazze’de İnsanlık Krizi: Uluslararası Hukuk ve İsrail Sorunu’ sempozyumu gerçekleştirildi.

Tekirdağ Cihannüma, Hukukçular Derneği ve Genç Hukukçular Derneği tarafından, Namık Kemal Üniversitesi konferans salonunda ‘’Gazze’de İnsanlık Krizi: Uluslararası Hukuk ve İsrail Sorunu’ konulu sempozyum gerçekleştirildi. Konferansa önceki dönem Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’ta katıldı. Konferans öncesi açılan resim sergisini gezen Meclis Başkanı Şentop, daha sonra konferans salonunda öğrenciler ve akademisyenler ile bir araya geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konferans başlatıldı. İlk olarak Cihannüma tanıtım filmi izlenmesinin ardından önceki dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, katılımcılara hitap etti.

İsrail’in soykırımlarının aralıksız devam ettiğini belirten Şentop; ‘’Bugün yanılıyor olabilirim, 171. Günü 7 Ekimden bugüne saydığımızda İsrail’in, Gazze’de gerçekleştirdiği soykırımın, insanlık suçlarının 171. Günündeyiz. Çok toplantılar, çok konuşmalar yapıldı, mitingler yapıldı dünyanın her yerinde. O bakımdan konuşmak mı ? iyidir gereklidir. Yoksa susmak mı ? konuşmamak mı ? biraz tereddütlüyüm. Sözlerin, kelimelerin, en azından bugün devam eden soykırım konusunda henüz bir fayda ortaya koymadığı bir dönemin içerisindeyiz. İsmet Özel’in şiirinden hatırlıyorum sözlerim var köprüleri geçirmez, kimseyi ateşten korumaz kelimelerim. Diyor. Dolayısıyla tüm konuşmalarımız, sözlerimiz, İsrail’in yaptığı vahşetten, Gazze’de olan bitende şimdilik bir tesir meydana getirmedi. Ama büsbütünde  bunun faydanın hali olduğunu bir boş iş olduğunu da düşünmüyorum. Bugün Gazze’de bulunan bir çok gazeteci, temasta olduğumuz arkadaşlarımız var onların en önemli mesajı burada ki soykırımı olabildiğince unutmayın, unutturmayın. Dolayısıyla bu tür toplantılar bizim kalbimizde içimizde geçen, kalben buğz etmek görevimizi vazifemizi bir ileri noktaya taşınması dil ile de buğz etme itirazımızı buğzumuzu, burada yanlışlığa olan bizim içimizde ki husumeti ifade etmenin dile getirmenin bir yolu, bir vesilesi.O anlamda önemli olduğunu düşünüyorum.’’  İfadelerini kullandı.

BAĞIMSIZLIK VAR BAĞIMSIZLIK VAR !

Müslüman ülkeleri parmak hesabıyla saymamak gerektiğini belirten önce ki dönem Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop; ‘’Bir uluslararası toplantıda Türkiye aleyhine bir çalışma yapmıştı bazı Avrupa ülkeleri, bizim Barış Pınarı harekatının birkaç gün sonrasında yapılan bir toplantıydı. Türkiye’nin kınanmasına dair, bazı Avrupa ülkeleri. Biz de ona karşı bir strateji geliştirdik, Fransa aleyhinde bir önerge vermiştik, bir gün öncesinde de bir çalışma yapmıştık. Asya Parlamenter Asamblesi dönem başkanıydım. O dönem de iklim değişikliği ile ilgili bir önerge hazırlattık. Maksadımız Avrupa ülkelerinin Türkiye aleyhine verdikleri önerge ile bizim Fransa aleyhine verdiğimiz önergeyi çarpıştırarak iklim değişikliği ile ilgili önergeyi çıkarmaktı o toplantıdan. Başarılı olmuştuk o toplantıda. Fakat orada bazı İslam ülkeleri Türkiye’nin yanında yer almadılar. Bunlardan bir tanesi de Afrika’da küçük bir ülke, bu toplantıdan aylar sonra başka bir yerde başka bir toplantıda beraberdik. Kendilerinin organize edeceği, düzenleyeceği bir toplantı için bizden destek istediler, bende genel olarak geçiştirdim bazı sözlerle, o ısrar etti. Bende yapmayacağımızı söyledim, ama biz kardeşiz dedi. Böyle bir desteği onun için talep ediyoruz dedi. Bende dedim ki biz sizden bir destek talep etmedik ama Türkiye karşıtı bir önergeye destek verdiniz 2 ay önce ki toplantıda. Durdu dedi ki, akıllı bir adam kendi ülkesinde meclis başkanı. Dedi ki ‘Bağımsızlık var, bağımsızlık var’’ dedi. Kendi ülkeleri bakımından. Yani biz de bağımsız bir ülkeyiz ama hepsi aynı anlama gelmiyor. Gerçekten böyle, işte sayıyoruz 57 ülke var İslam ülkesi ama hepsine bağımsız ülkeler diyoruz ama bağımsızlık var, bağımsızlık var. Bu bakımdan bu tabloya bakarken sadece görüntüyü dikkate alarak, parmak hesaplarıyla, sayısal hesaplarla hareket etmememiz lazım.’’ Şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN YALNIZ KALMASININ SEBEBİ BU

Türkiye’nin bir çok konuda bu yüzden yalnız kaldığını belirten Şentop; ‘’Bu açıdan Türkiye’nin bir çok konuda yalnız kalması, bir çok konu da öncülük yaparken yanında bir çok ülkenin yer almaması anlamlıdır. Bunun tarihsel sebepleri var. Bugüne dair sebepleri var ancak işte bu Müslüman olmayan ülkelerde dahil olmak üzere dünyada halkların bu konu hakkında ki tutumu uluslararası sisteme, düzene karşı itirazı çok kıymetlidir. Bunların belli bir noktası vardır, yükseliş noktası o noktadan artık küçük olmaktan çıkıp büyük bir dönüşümü gerçekleştirecek bir noktaya varırlar. Dünya’nın artık yeni bir düzen ihtiyacı ortada ama dünyada ki halklarında bu konuda ki talepleri bizim açımızdan yakın geleceği işaret ediyor.’’ Şeklinde konuştu.

‘Gazze’de İnsanlık Krizi; Uluslararası Hukuk ve İsrail Sorunu sempozyumunda konuşan Mustafa Şentop’a Cihannüma Genel Başkanı Av. Rıza Yorulmaz tarafından hediye taktimi gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen konferansa; TBMM Önce ki dönem Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Hukukçular Derneği Genel Başkanı Av. Ahmet Yılmaz, Cihannüma Genel Başkanı Av. Rıza Yorulmaz, NKÜ Rektör Yardımcısı Porf. Dr. Celalettin Vatandaş ve Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen katıldı.