REFERANDUM İÇİN TARİH VERDİ

REFERANDUM İÇİN TARİH VERDİ

Yayınlama: 01.01.1970
244
A+
A-

 

 

ŞENTOP; MUHALEFET KOMİSYONDA EVET, MECLİSTE HAYIR DİYOR

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Ak Parti il binasında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gündeme dair açıklamalar yapan Şentop, Anayasa çalışmalarını muhalefete rağmen titizlikle sürdürüldüğünü ileri sürerek, bu konuda net tarih vermek mümkün değil ancak, anayasa için bir referandum olacaksa, 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra milletvekilliği seçiminden önce yapılabileceğini söyledi.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Mustafa Şentop, AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığı’nda düzenlediği Toplantıya İl Başkanı Ahmet Kambur, İl Başkan Yardımcıları Özkan Taşkıner, Şener Çelikayar, Ahmet Aygün, Ali Gümüş ve gazeteciler katıldı.


SEÇİM SÜRECİNDE ÇALIŞMALAR DAHA ZOR


Seçim sürecinde anayasa komisyonunun sağlıklı çalışamayacağını kaydeden Şenop, şu ana kadar “56 maddede uzlaşıldı. Benim tahminim bu madde sayısı 60’ı geçer. Şuanda müzakere ettiğimiz 177 madde var. 121 madde uzlaşılmamış madde olarak duruyor. Bunlar üzerinde çalışmalar yapılacak. Neticede 3’te birinde anlaşılmış, 3’te 2’sinde ise anlaşılamamıştır. Geri kalanı için ne kadar zaman harcanacağını doğrusu bilmiyoruz. Komisyonun seçim dönemine kadar ve seçim döneminde çalışması talepleri ayakları yere basmayan taleplerdir. Seçim döneminde bu komisyon çalışamaz çalışma iklimi de ortadan kalkar.” dedi.


KOMİSYONDA EVET, MECLİSTE HAYIR DİYORLAR


Muhalefetin komisyonda evet dediği maddelere mecliste de evet demesi gerektiğini kaydeden Şentop, “Biz şunu diyoruz. Madem bu komisyon bir çalışma yaptı. Uzlaşılan maddeleri meclis gündemine taşıyalım diyoruz. Uzlaşılmayan maddelerle ilgili de komisyon çalışmalarına devam etsin. Komisyon çalışması ziyan olmasın. Bir metni en azından meclise getirelim. CHP ve MHP kendi aralarında daha karar veremedi. Buna destek veremeyeceklerini söylüyorlar. Biz şunu diyoruz komisyonun arkasında durduğunuz metnin mecliste de arkasında durun. Komisyonda evet dediğinize mecliste evet diyemiyorsanız biz sizinle mecliste nasıl anayasa yapalım. Metnin tamamını yazsak da siz yine belki cayacaksınız. Bu bir anlamda muhalefet partileri için bir test haline geldi. Muhalefet partileri komisyonda evet dedikleri maddelerin mecliste de arkalarında duracaklar mı bunu göreceğiz.” dedi.


ANAYASA DÜZENLEMESİ 25 YIL SÜREN ÜLKE VAR


Dünyadaki anayasa yapılması çalışmaları ile ilgili bilgi veren Şentop, “19 Temmuz itibariyle Anayasa Uzlaşma Komisyonu 20 ayını doldurdu. 19 Ekim 2011’de çalışmalara başlamıştı. Normal olarak bir anayasa yapmak için gerekli süreden fazlasıdır bu süre. Fransız İhtilali’nden sonra dünyada 800 civarında anayasa yapılmıştır. İstisnai olarak Myammar’da 25 senede yapılmıştır. Anayasa yapmak için normal süre 16 aydır. Türkiye’de bu süreden fazla bir zaman harcanmıştır.” dedi.Anayasa referandumunun milletvekilliği seçimiyle cumhurbaşkanlığı seçimi arasında olabileceğini aktaran Şentop, “Zamanlama konusunda net bir şey söylemek mümkün değil. Genel seçimler öncesinde zaman daralıyor. 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra milletvekilliği seçiminden önce bir referandum olabilir. Düşünülebilir. İhtimal olarak söylüyorum. Takvim için çok erken. Eylül ekimden sonra bu tarih tam olarak netleşir.” dedi.


Toplantı soru cevapların ardından son buldu.