Şehir Tarihi ve Sanatla Buluşup Sınav Oluyorlar

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi resim bölümü öğrencileri tarihin izlerinde hem ders işledi, hem de sınav oldular.

Şehir Tarihi ve Sanatla Buluşup Sınav Oluyorlar

Yayınlama: 15.05.2024
200
A+
A-

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi resim bölümü öğrencileri tarihin izlerinde hem ders işledi, hem de sınav oldular.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi resim bölümü öğrencileri, ara sınav döneminde Tekirdağ’ın tarihi müzelerini dolaşarak hem şehrin tarihini tanıyorlar, hem de ara sınav döneminde müzelerde sınav oluyorlar. İlk olarak müzeyi gezerek müzede ki eserler hakkında bilgiler alan öğrenciler, daha sonra Etnografya müzesi bahçesinde çizim yaptılar. Tekirdağ’da bulunan Namık Kemal Müzesi, Etnografya Müzesi ve Rakoczi Müzesinde gerçekleşecek olan etkinlik sonrası öğrenciler ara sınavlarını tamamlamış olacaklar.

ŞEHRİN TARİHİ VE DOKUSUYLA BULUŞUYORLAR

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan NKÜ Doktor Araştırma Görevlisi Tuncay Murat Atal; ‘’Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin resim bölümü öğrencileri ile birlikte 2 tane ders kapsamında bugün buradayız. Bunlardan bir tanesi perspektif dersi, 1. Sınıflar alıyor. Aynı zamanda şu anda çizimler yapıyorlar dış mekanda. Bütün öğrencilerimi aslında sadece Arkeoloji müzesi dahil değil, Namık Kemal Müzesinden başlayan bir izlekte Rakoczi müzesinde de son bulacak. Öğrencilerim tarihle, şehirle, dokuyla, arkeolojiyle, etnografyayla buluşmasını istediğimiz bir etkinlik bu.’’

HEM SANAT HEM TARİHLE BESLENDİĞİMİZ BİR GÜN OLDU

NKÜ Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi Emine Sıla Biçici; ‘’Bugün ki etkinliğimiz çoğunlukla sanat üzerine olsa da aynı zamanda tarihle de çok önemliydi. Daha çok Tekirdağ ve onun tarihiyle burada yaşamış şairler ile, yazarlar ile ilgili çok fazla şey öğrendik. Tarihle sanat çok yan yana olduğu için ikisiyle de çok güzel beslendiğimiz bir gün oldu. Şuanda da Arkeoloji müzesinin perspektifini alıyoruz. Hem de aynı zamanda ara sınavımızı oluyoruz.’’ Dedi.

2.Sınıf Öğrencisi Ebru Özdemir; ‘’ Bugün perspektif dersimizin ara sınavını oluyoruz. Değerli hocamız Tuncay Murat Atal bizler için etkinliğimizi hem tarihsel açıdan gelişmemiz adına hem de sınav olan bu programı çok sıkıcı bir hale getirmeden biraz keyifli bir şekilde resimlere de odaklanmamız açısından bizi güzel alanla buluşturdu.’’ Şeklinde konuştu.