TRAKYA’DA SEÇİM’E KATILIM YÜKSEK

TRAKYA’DA SEÇİM’E KATILIM YÜKSEK

Yayınlama: 01.01.1970
250
A+
A-

 

TRAKYA'DA SEÇİM

 

Tekirdağ büyük şehir olurken seçimlere katılımda oldukça yüksek oluyor. Sabah erken saatlerde oylarını kullanmak için okullara giden Tekirdağlılar. Saatlerin bakanlar kurulu kararı bir gün ertelenmesi üzerine ufak karışıklıklara neden oldu. Akıllı telefonların otomatik olarak saatleri ileri alması ise bazı seçmenlerin oy kullanmaya bir saat erken gelerek beklemek zorunda kaldılar.


Tekirdağ bu seçimlerde 463 sandıkta oy kullanılacak. Seçim Kurulu'ndan alınan bilgiye göre,  Tekirdağ’ın yeni kurulan ilçesi Süleymanpaşa da 132 bin 577 seçmenin oy kullanmasının beklendiği bildirildi.

Merkezde 458'i okullarda, 5'i cezaevinde 463 sandıkta oy kullanılacağı öğrenildi.

Diğer yandan okularda oy kullanmaya gelen ve çeşitli suçlardan aranması olan kişiler görevli polis ekiplerince göz altına alınıp işlemleri yapılmak üzere emniyete götürüldü.


Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde yerel seçimler için sabah 08.00’den itibaren sandık başına gidenler oy kullanmaya başladı. Trakya genelinde yerel seçimlere katılım oranı yüksek oldu.

Edirne’de yerel seçimlerde oy verme işlemi saat 08.00’de başladı. Seçmenlerden bazıları yaz saati uygulamasının bir gün sonra uygulanacağından habersiz olarak sandığa erken gidince, beklemek zorunda kaldı. Edirne genelinde 302 bin 578 seçmen için toplam bin 80 sandık kuruldu. Seçmenlerin sabah erken saatlerinden itibaren oy kullanmaya gittikleri görüldü. Oy kullanma işlemi sırasında seçmenler kamera özelliği bulunan cep telefonlarını sandık görevlilerine teslim etti. 
Kırklareli’nde de oy verme işlemi sabah 08.00’da başladı. Yerel seçimlerde 261 bin 537 oy kullanacak seçmen için 932 sandık kuruldu. Sabah saatlerinden itibaren seçmenlerin, yerel seçimlere yoğun katılım gösterdiği gözlendi.


İLK KEZ BÜYÜKŞEHİR İÇİNDE OY KULLANDILAR


Tekirdağ’da sabah 08.00’de başlayan yerel seçimlerde sandık başına gidenler ilk kez büyükşehir belediye başkan adayları içinde oy kullandı. Kent genelinde 634 bin 941 seçmen için 2 bin 195 sandık kurulurken, vatandaşların seçimlere yoğun ilgi gösterdiği gözlendi. Oy kullanma işleminin ardından hakkında arama ya da yakalama kararı olduğu tespit edilen 5 kişi de polis ekiplerince gözaltına alındı.


POLİSİN ÇADIR NÖBETİ


Tekirdağ’ın Malkara İlçesi’ndeki dün gece Hükümet Konağı bahçesine 95’nci Zıhlı Tugay Komutanlığı tarafından sandık başkanlarının bekleme alanı olarak 7 sahra çadırı kuruldu. Çadırların zarar görmemesi için polis ekipleri sabaha kadar başında nöbet tuttu.
Herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı Trakya’da oy verme işlemi sürüyor.